Logo
Logo
39
Do góry

Nowoczesny ogród z brzozami

Uporządkowany i harmonijny ogród podzielony został na kilka zakątków o różnych funkcjach. Rośliny dobrane zostały tak, by ogród był efektowny o każdej porze roku – wiosną rozwijają się kwiaty cebulowe, latem kwiaty lawendy, naparstnic i róż, a jesienią i zimą uwagę przyciągają gatunki o przebarwiających się liściach, trawy ozdobne i brzozy o śnieżnobiałych pniach.

 

Niewielki ogród ma mały, lekko nasłoneczniony przedogródek i część rekreacyjną z tyłu budynku. Przedogródek ma przede wszystkim funkcję reprezentacyjną, a część znajdująca się z tyłu domu typowo wypoczynkowy charakter.

Nowoczesny ogród z brzozami rzut Pracownia Aranżacja Anna Ryplewska

Kolista ścieżka wychodząca z tarasu prowadzi do wszystkich mniejszych zakątków. Ogród ma służyć przez cały sezon i być bardzo efektowny pod względem wizualnym o każdej porze roku. Proste formy rabat urozmaicone zostały nasadzeniami o luźnych, zwiewnych i delikatnych pokrojach, bylinami o ciepłych barwach, mającymi na celu złagodzić formalne kształty. Gatunki dobrano tak, by były nieproblematyczne w utrzymaniu, pasowały do charakteru domu, działki i sąsiednich terenów.

Nowoczesny ogród z brzozami Pracownia Aranżacja Anna Ryplewska

Przy wejściu do domu postawione zostały proste, wysokie, czarne donice, w których rosną trawy ozdobne i każdej wiosny można posadzić kwitnące rośliny sezonowe. Na najszerszej rabacie widać brzozy pożyteczne (Betula utilis) 'Doorenbos', które wiosną i latem mają delikatne, zielone liście, a jesienią przebarwiają się na żółto. Te nieduże drzewa przez cały rok zachwycają śnieżnobiałą korą na pniach.

Nowoczesny ogród z brzozami Pracownia Aranżacja Anna Ryplewska

Pod ogrodzeniem znajduje się kwitnąca późnym latem hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens) 'Annabelle'. Kępy wysokich miskantów (Miscathus) posadzone zostały pod ścianą domu, a niskie kępki kostrzewy popielatej (Festuca glauca) w towarzystwie kwitnących na fioletowo akantów (Acanthus) pod koronami brzóz. Jasna ściółka na rabatach dobrana została pod względem kolorystycznym do koloru elewacji.

Nowoczesny ogród z brzozami Pracownia Aranżacja Anna Ryplewska

Wysypana jasnym żwirem nawierzchnia ścieżki jest widoczna z każdego miejsca w ogrodzie. Prowadzi z drewnianego, szerokiego tarasu i półkolem przechodzi przez cały ogród trafiając na taras z drugiej strony. W tej części ogrodu widać wyraźny podział – ćwiartkę koła zajmuje rabata, którą porastają brzozy i luźno rozmieszczone byliny oraz krzewy, a drugą ćwiartkę niewielki trawnik.

Nowoczesny ogród z brzozami Pracownia Aranżacja Anna Ryplewska

Pod brzozami, które znajdują się na przeciwko tarasu kwitną ostróżki (Delphinium), kostrzewy (Festuca) i hortensje (Hydrangea). Kuliste lampy ogrodowe różnej wielkości pozwalają podziwiać rośliny także po zmroku i ciekawie podkreślają ich urodę.

Nowoczesny ogród z brzozami Pracownia Aranżacja Anna Ryplewska

Drewniany taras ma klształt litery "L" i znajduje się na podwyższeniu. Korony drzew, które dają lekki cień pozwalają korzystać z tego miejsca przez cały dzień, nawet w czasie upałów. Stąd można obserwować kwitnące byliny i krzewy. Białe pnie brzóz rozjaśniają ogród i powiększają optycznie jego przestrzeń.

Nowoczesny ogród z brzozami Pracownia Aranżacja Anna Ryplewska

W jednym z narożników postawiona została prosta, drewniana pergola, pod którą można wypoczywać na wygodnych, kolorowych fotelach. Miejsce na palenisko lub grilla znajduje się tuż obok. Dzięki takiej lokalizacji dym nie będzie przeszkadzał ani właścicielom domu, ani sąsiadom.

Nowoczesny ogród z brzozami Pracownia Aranżacja Anna Ryplewska

Pod koronami brzóz wśród kwitnących roślin postawiona została huśtawka ogrodowa. Obok niej znajduje się ścieżka prowadząca do schowka na narzędzia ogrodnicze.

 PRACOWNIA ARANŻACJA Anna Ryplewska

Projekt i wizualizacje:
Anna Ryplewska
Pracownia Aranżacja
www.pracownia-aranzacja.pl

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (9)

Komentarze

PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Po 15 maja, po ostatnich wiosennych przymrozkach, wysiewamy aksamitki, nasturcje, fasolę wielkokwiatową, dimorfotekę, szarłaty, wilce, a balkony dekorujemy pelargoniami, surfiniami i innymi kwiatami.
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Regularnie podlewamy trawnik. Najlepiej rozproszonym strumieniem, wcześnie rano lub późnym popołudniem. Gleba powinna być wilgotna do głębokości 10-15 cm; gdy jej wierzchnia warstwa wyschnie na głębokość kilku centymetrów, wskazane jest podlewanie.
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5–10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost). Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia...
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i nienaganny wygląd. W maju można wykonać oprysk 2% roztworem Ogrowitu uniwersalnego – roztwór saletry wapniowo-magnezowej (około 5-10 l/100 m2). Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
 
Twoja strona ogrodu