Logo
Logo
37
Do góry

Nowoczesny ogród z brzozami

Uporządkowany i harmonijny ogród podzielony został na kilka zakątków o różnych funkcjach. Rośliny dobrane zostały tak, by ogród był efektowny o każdej porze roku – wiosną rozwijają się kwiaty cebulowe, latem kwiaty lawendy, naparstnic i róż, a jesienią i zimą uwagę przyciągają gatunki o przebarwiających się liściach, trawy ozdobne i brzozy o śnieżnobiałych pniach.

Niewielki ogród ma mały, lekko nasłoneczniony przedogródek i część rekreacyjną z tyłu budynku. Przedogródek ma przede wszystkim funkcję reprezentacyjną, a część znajdująca się z tyłu domu typowo wypoczynkowy charakter.

Nowoczesny ogród z brzozami rzut Pracownia Aranżacja Anna Ryplewska

Kolista ścieżka wychodząca z tarasu prowadzi do wszystkich mniejszych zakątków. Ogród ma służyć przez cały sezon i być bardzo efektowny pod względem wizualnym o każdej porze roku. Proste formy rabat urozmaicone zostały nasadzeniami o luźnych, zwiewnych i delikatnych pokrojach, bylinami o ciepłych barwach, mającymi na celu złagodzić formalne kształty. Gatunki dobrano tak, by były nieproblematyczne w utrzymaniu, pasowały do charakteru domu, działki i sąsiednich terenów.

Nowoczesny ogród z brzozami Pracownia Aranżacja Anna Ryplewska

Przy wejściu do domu postawione zostały proste, wysokie, czarne donice, w których rosną trawy ozdobne i każdej wiosny można posadzić kwitnące rośliny sezonowe. Na najszerszej rabacie widać brzozy pożyteczne (Betula utilis) 'Doorenbos', które wiosną i latem mają delikatne, zielone liście, a jesienią przebarwiają się na żółto. Te nieduże drzewa przez cały rok zachwycają śnieżnobiałą korą na pniach.

Nowoczesny ogród z brzozami Pracownia Aranżacja Anna Ryplewska

Pod ogrodzeniem znajduje się kwitnąca późnym latem hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens) 'Annabelle'. Kępy wysokich miskantów (Miscathus) posadzone zostały pod ścianą domu, a niskie kępki kostrzewy popielatej (Festuca glauca) w towarzystwie kwitnących na fioletowo akantów (Acanthus) pod koronami brzóz. Jasna ściółka na rabatach dobrana została pod względem kolorystycznym do koloru elewacji.

Nowoczesny ogród z brzozami Pracownia Aranżacja Anna Ryplewska

Wysypana jasnym żwirem nawierzchnia ścieżki jest widoczna z każdego miejsca w ogrodzie. Prowadzi z drewnianego, szerokiego tarasu i półkolem przechodzi przez cały ogród trafiając na taras z drugiej strony. W tej części ogrodu widać wyraźny podział – ćwiartkę koła zajmuje rabata, którą porastają brzozy i luźno rozmieszczone byliny oraz krzewy, a drugą ćwiartkę niewielki trawnik.

Nowoczesny ogród z brzozami Pracownia Aranżacja Anna Ryplewska

Pod brzozami, które znajdują się na przeciwko tarasu kwitną ostróżki (Delphinium), kostrzewy (Festuca) i hortensje (Hydrangea). Kuliste lampy ogrodowe różnej wielkości pozwalają podziwiać rośliny także po zmroku i ciekawie podkreślają ich urodę.

Nowoczesny ogród z brzozami Pracownia Aranżacja Anna Ryplewska

Drewniany taras ma klształt litery "L" i znajduje się na podwyższeniu. Korony drzew, które dają lekki cień pozwalają korzystać z tego miejsca przez cały dzień, nawet w czasie upałów. Stąd można obserwować kwitnące byliny i krzewy. Białe pnie brzóz rozjaśniają ogród i powiększają optycznie jego przestrzeń.

Nowoczesny ogród z brzozami Pracownia Aranżacja Anna Ryplewska

W jednym z narożników postawiona została prosta, drewniana pergola, pod którą można wypoczywać na wygodnych, kolorowych fotelach. Miejsce na palenisko lub grilla znajduje się tuż obok. Dzięki takiej lokalizacji dym nie będzie przeszkadzał ani właścicielom domu, ani sąsiadom.

Nowoczesny ogród z brzozami Pracownia Aranżacja Anna Ryplewska

Pod koronami brzóz wśród kwitnących roślin postawiona została huśtawka ogrodowa. Obok niej znajduje się ścieżka prowadząca do schowka na narzędzia ogrodnicze.

 PRACOWNIA ARANŻACJA Anna Ryplewska

Projekt i wizualizacje:
Anna Ryplewska
Pracownia Aranżacja
www.pracownia-aranzacja.pl


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!Warto przeczytać

Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (9)
To Cię zainteresuje
Popularne rośliny
WYSIEWANIE
Na czasie
WYSIEWANIE
Zobacz więcej
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu