Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
12
Do góry

Nowoczesny ogród z brzozami

Uporządkowany i harmonijny ogród podzielony został na kilka zakątków o różnych funkcjach. Rośliny dobrane zostały tak, by ogród był efektowny o każdej porze roku – wiosną rozwijają się kwiaty cebulowe, latem kwiaty lawendy, naparstnic i róż, a jesienią i zimą uwagę przyciągają gatunki o przebarwiających się liściach, trawy ozdobne i brzozy o śnieżnobiałych pniach.

Niewielki ogród ma mały, lekko nasłoneczniony przedogródek i część rekreacyjną z tyłu budynku. Przedogródek ma przede wszystkim funkcję reprezentacyjną, a część znajdująca się z tyłu domu typowo wypoczynkowy charakter.

Nowoczesny ogród z brzozami rzut Pracownia Aranżacja Anna Ryplewska

Kolista ścieżka wychodząca z tarasu prowadzi do wszystkich mniejszych zakątków. Ogród ma służyć przez cały sezon i być bardzo efektowny pod względem wizualnym o każdej porze roku. Proste formy rabat urozmaicone zostały nasadzeniami o luźnych, zwiewnych i delikatnych pokrojach, bylinami o ciepłych barwach, mającymi na celu złagodzić formalne kształty. Gatunki dobrano tak, by były nieproblematyczne w utrzymaniu, pasowały do charakteru domu, działki i sąsiednich terenów.

Nowoczesny ogród z brzozami Pracownia Aranżacja Anna Ryplewska

Przy wejściu do domu postawione zostały proste, wysokie, czarne donice, w których rosną trawy ozdobne i każdej wiosny można posadzić kwitnące rośliny sezonowe. Na najszerszej rabacie widać brzozy pożyteczne (Betula utilis) 'Doorenbos', które wiosną i latem mają delikatne, zielone liście, a jesienią przebarwiają się na żółto. Te nieduże drzewa przez cały rok zachwycają śnieżnobiałą korą na pniach.

Nowoczesny ogród z brzozami Pracownia Aranżacja Anna Ryplewska

Pod ogrodzeniem znajduje się kwitnąca późnym latem hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens) 'Annabelle'. Kępy wysokich miskantów (Miscathus) posadzone zostały pod ścianą domu, a niskie kępki kostrzewy popielatej (Festuca glauca) w towarzystwie kwitnących na fioletowo akantów (Acanthus) pod koronami brzóz. Jasna ściółka na rabatach dobrana została pod względem kolorystycznym do koloru elewacji.


Nowoczesny ogród z brzozami Pracownia Aranżacja Anna Ryplewska

Wysypana jasnym żwirem nawierzchnia ścieżki jest widoczna z każdego miejsca w ogrodzie. Prowadzi z drewnianego, szerokiego tarasu i półkolem przechodzi przez cały ogród trafiając na taras z drugiej strony. W tej części ogrodu widać wyraźny podział – ćwiartkę koła zajmuje rabata, którą porastają brzozy i luźno rozmieszczone byliny oraz krzewy, a drugą ćwiartkę niewielki trawnik.

Nowoczesny ogród z brzozami Pracownia Aranżacja Anna Ryplewska

Pod brzozami, które znajdują się na przeciwko tarasu kwitną ostróżki (Delphinium), kostrzewy (Festuca) i hortensje (Hydrangea). Kuliste lampy ogrodowe różnej wielkości pozwalają podziwiać rośliny także po zmroku i ciekawie podkreślają ich urodę.

Nowoczesny ogród z brzozami Pracownia Aranżacja Anna Ryplewska

Drewniany taras ma klształt litery "L" i znajduje się na podwyższeniu. Korony drzew, które dają lekki cień pozwalają korzystać z tego miejsca przez cały dzień, nawet w czasie upałów. Stąd można obserwować kwitnące byliny i krzewy. Białe pnie brzóz rozjaśniają ogród i powiększają optycznie jego przestrzeń.

Nowoczesny ogród z brzozami Pracownia Aranżacja Anna Ryplewska

W jednym z narożników postawiona została prosta, drewniana pergola, pod którą można wypoczywać na wygodnych, kolorowych fotelach. Miejsce na palenisko lub grilla znajduje się tuż obok. Dzięki takiej lokalizacji dym nie będzie przeszkadzał ani właścicielom domu, ani sąsiadom.

Nowoczesny ogród z brzozami Pracownia Aranżacja Anna Ryplewska

Pod koronami brzóz wśród kwitnących roślin postawiona została huśtawka ogrodowa. Obok niej znajduje się ścieżka prowadząca do schowka na narzędzia ogrodnicze.

 PRACOWNIA ARANŻACJA Anna Ryplewska

Projekt i wizualizacje:
Anna Ryplewska
Pracownia Aranżacja
www.pracownia-aranzacja.pl


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Wybrane dla Ciebie
Wieści z branży
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Twoja strona ogrodu