Projekt miejskiego ogrodu z białą pergolą
Ten niewielki ogród zlokalizowany w osiedlu domów jednorodzinnych ma zaledwie 500 m². Projektantka musiała pokonać wiele trudności podczas realizacji projektu. Najtrudniejszym i najbardziej żmudnym zadaniem było przygotowanie podłoża (rozluźnienie gliniastej gleby) oraz zbudowanie elementów małej architektury.
Elementy małej architektury zostały wykonane z drewna i kamienia. Szary kamień wykorzystano do budowy murków oporowych, ściany wodnej oraz ułożenia nawierzchni. Drewno zastosowano do postawienia konstrukcji dla pnący, na tarasie, budowy ławek i furtki. Całość kompozycji oparta jest na motywie koła. Rabaty i ścieżki wytyczone zostały płynnymi liniami.
Rośliny zastosowane w projekcie
Rośliny na rabatach zostały tak dobrane, by ogród był efektowny przez cały rok. Przy tarasie posadzony został dąb szczepiony na pniu, który nie będzie zasłaniał domu i tarasu, ale spełni rolę zielonego parasola. Na tle białego muru ładnie zarysowują się kuliste bukszpany wieczniezielone (Buxus sempervirens). W sąsiedztwie zielonych żywopłotów z żywotnika rosną przyciągające uwagę czerwonolistne klony palmowe (Acer palmatum) oraz kwitnące jesienią wrzosy i wrzośce.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Ze względu na niewielką przestrzeń w pobliżu altany posadzono wyłącznie gatunki kolumnowe, karłowe i nie rozrastające się nadmiernie – kolumnowa sosna (Pinus), buk pospolity (Fagus silvatica) 'Purple Fountain' (forma płacząca), choina kanadyjska (Tsuga canadensis) 'Jeddeloh' oraz niskie różaneczniki. Wzdłuż ścieżki kołyszą się kępy traw ozdobnych. Na tle ciemnej zieleni przez całe lato widać wielkie białe kwiatostany hortensji (Hydrangea). W małym oczku wodnym odbijają się sylwetki roślin, m.in. żywotnika w formie bonsai.
Plac zabaw, czyli coś dla najmłodszych!
Blisko tarasu, w lekkim cieniu znajduje się przestrzeń dla dzieci – drewniana konstrukcja do wspinania się, a za nią niewielka piaskownica i szeroka, drewniana ławka. Piaskownica została wkomponowana w rabatę, więc gdy już przestanie być potrzebna, będzie można w jej miejscu posadzić byliny.
Osłona z białej pergoli
Wyniesiona rabata znajdująca się z tyłu ogrodu otoczona jest kolistym murkiem oporowym z szarego kamienia. Na rabacie rosną krzewy liściaste. Biała konstrukcja stanowi doskonałą osłonę przed wzrokiem sąsiadów. Nie zajmuje wiele miejsca, a jej jasny kolor powiększa optycznie niewielką przestrzeń. Wspinają się po niej kwitnące pnącza: glicynia i milin amerykański.
Z tarasu schodzi się na kamienną ścieżkę i równą, miękką murawę.
Ściana wodna, czyli kojące właściwości natury
Ściana wodna wbudowana w mur graniczący z sąsiednią posesją doskonale osłania tę część ogrodu przed wzrokiem sąsiadów. Szare kamienie ciekawie kontrastują z gładkim, białym murem. Dzięki obecności wody w ogrodzie przez cały czas słychać delikatny, relaksujący szum wody. Ścianę można podziwiać nie tylko z tarasu, lecz także z domu. Niskie kępki roślin posadzone przy krawędzi tarasu tworzą bezpieczną barierę i odbijają się w wodzie.
Wszystko zaczyna się od przedogródka!
Od frontowej strony domu, czyli w tzw. przedogródku dominują rośliny zimozielone o charakterystycznych formach – strzyżone kule i formy bonsai wyeksponowane na tle jasnoszarego żwiru. Dodatkiem są krzewy liściaste kwitnące wczesną wiosną (różaneczniki i azalie) oraz gatunki przebarwiające się jesienią. Pod krzewami posadzono rośliny okrywowe oraz kępy wrzosów. W tle widać drewnianą bramkę z kolistą ozdobą łączącą część reprezentacyjną z rekreacyjną ogrodu.
Projekt i zdjęcia: Lidia Zabłocka |