Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Projektowanie ogrodu frontowego - porady architekta krajobrazu

Poznaj zasady projektowania i rośliny do przedogródka. Dowiedz się jak zaprojektować ogród frontowy aby pełnił reprezentacyjną i dekoracyjną funkcję posesji. Porady udziela Bogumiła Bulga - architekt krajobrazu z firmy Studio B - Projektowanie Zieleni.

Ogród frontowy - przedogródek

Ogród frontowy pełni funkcję reprezentacyjną posesji. Jest to miejsce, gdzie przenikają się trzy typy przestrzeni: publiczna (ulica), prywatna (posesji) i ściśle prywatna (domu). Jest zatem obserwowany nie tylko przez gospodarzy przy każdym wyjściu z domu, ale również przez przechodniów. Dlatego przy projektowaniu należy poświęcić mu równie dużo uwagi co pozostałej części ogrodu.

Zobacz ponad 100 darmowych projektów ogrodów!

Zaproszenie do wejścia

Ogród frontowy powinien zapraszać gości do wejścia dzięki wyraźnej ścieżce prowadzącej do domu. Powinna ona być dobrze utrzymana i jeśli ilość miejsca pozwala, o szerokości ok 1-1,5 m, aby dwie osoby mogły iść obok siebie. Ścieżka nie powinna iść zupełnie na wprost wejścia, ale też nie może mieć zbyt dużo zakrętów. Dla iluzji zmniejszenia lub zwiększenia odległości pomiędzy bramą wejściową, a domem, można lekko poszerzyć ścieżkę na końcu.

Nachylenie terenu powinno wynosić między 1-5 procent (maksymalnie 10%). Jeżeli wejście jest bardziej strome należy użyć schodów, zakrętów bądź rampę. Schody powinny być zauważalne, aby nikt się o nie nie potknął. Unikaj jednego schodka, jeżeli spadek terenu jest nieznaczny lepiej użyć rampy. Najlepiej, gdyby były minimum trzy schodki. Można dodatkowo zaakcentować schody ustawiając donice, bądź sadząc rośliny w zależności od warunków.

ogród frontowy rys. Bogumiła Bulga

Widok z zewnątrz

Ładny widok na przedogródek z ulicy daje satysfakcję gospodarzom, ale też podnosi wartość samej nieruchomości. Ogród frontowy będziemy podziwiać przy każdym wyjściu z domu dlatego warto przyjrzeć mu się od każdej strony: domu, ulicy i podjazdu. Należy odpowiedzieć sobie na pytania czy wtapia się w krajobraz, czy się ładnie prezentuje, czy bryła budynku wymaga „korekty”, czy w tle mamy jakieś drzewa.

Stara zasada mówi, że ogród frontowy jest publiczny, a tylny ogród dla zabawy i rodziny. Niemniej jednak, jeżeli okaże się, że jest to miejsce najbardziej nasłonecznione, daje przyjemny cień w upalne lato, jest najlepszym miejscem dla wrażliwych roślin lub też największą częścią ogrodu wówczas warto wydzielić jego część lub nawet całość zaprojektować do celów prywatnych, odgradzając się od przechodniów.

"Mniej znaczy lepiej”. Kilka roślin tego samego koloru i rodzaju daje lepszy efekt, niż wiele różnych roślin.

Rośliny do ogrodu frontowego

Dobór roślin będzie zależny od rodzaju podłoża oraz ilości światła. Inne rośliny sadzimy w cieniu, inne w słońcu. Niekiedy roślina przeznaczona jest do słońca, bo tylko w takich warunkach zakwitnie, ale posadzona w cieniu może być wspaniałą ozdobą nawet bez kwiatów, ze względu na ciekawy pokrój architektoniczny, np Juka Karolińska (Yucca filamentosa).

Następny krok to ustalenie stylu. Najlepiej połączyć ogród frontowy z pozostałą częścią ogrodu poprzez powtórzenie tych samych elementów. Jeżeli mamy ogród tematyczny, to ogród frontowy projektujemy w tym samym stylu. Wybór kompozycji będzie zależał od bryły domu oraz naszych preferencji. Czym bardziej skomplikowana forma architektoniczna, tym bardziej spokojna roślinność.

rośliny przy ścieżce fot. Bogumiła Bulga

Rośliny powinny być odpowiednio dobrane do wielkości budynku (zwracaj uwagę na docelową wysokość roślin). Warto dobrać rośliny tak, aby były atrakcyjne przez cały rok, również zimą. Do dyspozycji mamy iglaki, rośliny liściaste nie zrzucające liści, drzewa i krzewy o ozdobnych pędach, o ozdobnej korze. Dobrze jest połączyć rośliny zimozielone z bylinami lub trawami ozdobnymi, aby ogród był atrakcyjny zimą i jednocześnie zmienny w różnych porach roku.

Jeżeli nasz przedogródek jest niewielki (do 4 metrów szerokości), to zamiast trawy lepiej użyć roślin okrywowych, kamienia lub całość gęsto obsadzić roślinami. Trawę w takich miejscach jest trudno pielęgnować. Aby podkreślić wejście sadzimy wysokie krzewy dalej od wejścia i coraz niższe, czym bliżej wejścia (jest to tak zwany efekt ogniskowej).

rośliny w przedogródku fot. Bogumiła Bulga

Innym sposobem na zaakcentowanie wejścia jest użycie jaskrawych kolorów przy drzwiach wejściowych. Kolor kwiatów należy dobrać odpowiednio do stylu i koloru domu. Barwa kwiatów może nam wzmocnić lub osłabić efekt architektoniczny. Żółtą fasadę domu wzmocnią rośliny o barwie żywej zieleni czy czerwonym ulistnieniu. Szarą fasadę osłabią nam kolory szaro-niebiesko-różowe. Jasnozieloną fasadę zaś, osłabią nam rośliny o żółto-zielonym lub zielonym ulistnieniu.

Jeżeli mamy miejsce, warto posadzić przynajmniej jedno drzewo z tyłu domu i jedno z przodu. Rośliny powinny tworzyć nam zieloną „ramę”. Pamiętać również należy, że drzewo nie może konkurować, ani zasłaniać domu, a jedynie dopełniać jego bryłę.

pojemniki w ogrodzie frontowym fot. Bogumiła Bulga

Pojemniki

Dodatkowym elementem dekoracyjnym będą pojemniki z nasadzeniami. Zadbajmy o pojemniki ocieplone od wewnątrz, np. styropianem, aby rośliny były bezpieczne podczas mroźnych zim (takie ocieplenie można wykonać samemu).

Oświetlenie ogrodu frontowego

W ogrodzie frontowym konieczne jest odpowiednie oświetlenie. Przy drzwiach wejściowych warto wziąć pod uwagę oprawy z czujnikiem ruchu. Słabsze i dyskretne światło używamy do oświetlenia ścieżki.

oświetlenie ogrodu frotowego rys. Bogumiła Bulga
studiob-logo
Tekst i zdjęcia: Bogumiła Bulga

www.projektowanie.ogrodow.com
Bogumiła Bulga

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl