Akant miękki (Acanthus mollis) to bylina należąca do rodziny akantowatych (Acanthaceae). Pochodzi z południowo-zachodniej Europie i północno-zachodniej Afryce skąd rozprzestrzenił się i jest spotykany na całym świecie.

Roślina zwykle osiąga do 150-180 cm wysokości. Ma gęsty, kępiasty pokrój. Tworzy rozetę bardzo dużych (nawet 1 m dł.), jajowatych, głęboko powcinanych i ząbkowanych liści. Są ciemnozielone i błyszczące.

Akant miękki kwitnie od czerwca do lipca. Rurkowate wargowe kwiaty wyrastają na długim (1 m), często czerwono nabiegłym pędzie kwiatostanowym, tworząc kłosy. Kwiaty właściwe są białe, a podkwiatki purpurowe. Owocem jest torebka.

Organem podziemnym są mocne kłącza.

Wymagania i uprawa

Bylinę powinno się uprawiać na stanowisku słonecznym, ciepłym, osłoniętym od wiatru. Lubi podłoża gliniaste, żyzne, przepuszczalne, o pH lekko zasadowym. Nie jest w pełni mrozoodporny, dlatego przed nadejściem zimy zaleca się ją okrywać.

W czasie sezonu wegetacyjnego roślinę warto regularnie podlewać (w czasie susz łatwo więdnie) i odchwaszczać. Intensywne nawożenie nie jest konieczne. Po zimie zaleca się ją przyciąć przy samej ziemi.

Akant można rozmnażać także przez późnojesienny wysiew nasion. Nasiona wymagają stratyfikacji (przemrożenia) aby wykiełkowały. Sadzonki sadzi się późną wiosną.

Zastosowanie

Akant miękki jest oryginalnym gatunkiem wykorzystywanym do tworzenia rabat i ozdabiania miejsc na trawniku. Nadaje się także do uprawy pojemnikowej. Czasem sadzi się go jako dekorację skalniaków. To dobry gatunek na kwiat cięty.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: Notafly/CC BY-SA 3.0/LinkPaul Hermans/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons