Akant miękki (Acanthus mollis) to bylina należąca do rodziny akantowatych (Acanthaceae). W środowisku naturalnym można ją spotkać w wielu rejonach świata. W Polsce jest znana z uprawy. Roślina zwykle osiąga do 150cm wysokości.

Tworzy rozetę głęboko powcinanych liści. Wargowe kwiaty wyrastają na długim będzie kwiatostanowym, tworząc kłosy. Mają różowobiałą barwę. Akant kwitnie od czerwca do lipca. Owocem jest torebka.

Bylinę powinno się uprawiać w miejscu słonecznym, ciepłym, osłoniętym od wiatru. Lubi podłoża żyzne, zasobne w składniki pokarmowe, w szczególności w wapń. Może przemarzać, dlatego przed nadejściem zimy zaleca się ją okrywać. Sadzonki wysadza się późną wiosną.

W czasie sezonu wegetacyjnego roślinę warto regularnie podlewać (w czasie susz) i odchwaszczać. Intensywne nawożenie nie jest konieczne. Po zimie zaleca się ją przyciąć przy samej ziemi. Akant można rozmnażać także przez późnojesienny wysiew nasion. Nasiona wymagają stratyfikacji - przemrożenia - aby wykiełkowały.

Akant jest oryginalnym gatunkiem wykorzystywanym do tworzenia rabat i ozdabiania miejsc na trawniku. Nadaje się także do uprawy pojemnikowej. Czasem sadzi się go jako dekorację skalniaków. To dobry gatunek na kwiat cięty.

zdjęcie: Paul Hermans - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6832101