Odpowiedź eksperta:
Sąsiedztwo rabaty z ogrodem skalnym wskazuje na dobre nasłonecznienie stanowiska. W takim miejscu dobrze komponuje się wiele wyższych i mało wymagających bylin: krwawniki (Achillea millefolium), astry (Aster dumosus), złocienie (Dendranthema), rudbekie (Rudbeckia fulgida) czy rozchodniki okazałe (Sedum spectabile).
Gatunki te dość często spotyka się w ogrodach, dlatego chciałabym przypomnieć o bardzo ciekawej roślinie, która może dobrze sprawdzić się w wybranym przez Pana miejscu.
Akant długolistny (Acanthus longifolius) jest byliną uprawianą w ogrodach od drugiej połowy XIX w. Tworzy bardzo atrakcyjne rozety z długich, kłujących, jaskrawozielonych i mocno powcinanych liści. Motyw stylizowanych liści akantu był stosowany przez wieki w architekturze, rzeźbie i malarstwie. Równie dekoracyjnym i oryginalnym elementem są pędy kwiatostanowe, które dorastają do 1 m wysokości.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Ich biało-różowe kłosy ukazują się w czerwcu i lipcu. Akant najlepiej rośnie na glebie żyznej i przepuszczalnej, w miejscu osłoniętym od wiatru. Niestety jest rośliną dość wrażliwą na mróz i trzeba ją okrywać na zimę. Nie wymaga poza tym żadnych innych zabiegów pielęgnacyjnych i jest łatwa w utrzymaniu.
Zdjęcie tytułowe: MrsJacqueline/Pixabay