Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
27
Do góry

Mały ogród od frontu budynku

Ogród o powierzchni 100 m² znajdujący się od frontowej strony budynku pełni funkcję wizytówki domu i jednocześnie jest miejscem do wypoczynku. Rośliny muszą więc być dekoracyjne o każdej porze roku i być wytrzymałe na niekorzystne warunki atmosferyczne. Kompozycje zaprojektowano tak, by byłe efektowne od strony ulicy i z okien domu.

Ze względu na niewielką powierzchnię ogrodu podjazd i taras został wykonany z tej samej, jasnoszarej nawierzchni. W ten sposób przestrzeń optycznie wydaje się być większa, niż jest w rzeczywistości. Miejsce do wypoczynku zostało osłonięte z dwóch stron żywopłotem z zimozielonej laurowiśni, aby zapewnić mieszkańcom nieco prywatności. Dodatkowo postawiona została wąska ścianka, za którą schowana jest huśtawka.

Mały ogród od frontu budynku

Część wypoczynkowa została oddzielona od podjazdu szeroką rabatą. Na rogu znajdują się przyciągające wzrok kamienne kule i formowane na taki sam kształt bukszpany (Buxus). Do aktywnego wypoczynku przeznaczony jest trawnik. Altana śmietnikowa zasłonięta jest roślinami pnącymi i trawami ozdobnymi.

Mały ogród od frontu budynku

Dla urozmaicenia terenu tarasy wybudowano na różnych wysokościach. Prostokątny zbiornik wodny jest nie tylko dekoracją ogrodu, ale także optycznie go powiększa – widać w nim odbijające się rośliny i elementy małej architektury. Szumiąca woda sprzyja rekreacji i pomaga się zrelaksować.


Mały ogród od frontu budynku

Przy tarasie posadzone zostały kwitnące o różnych porach roku byliny oraz rośliny dwuletnie (np. rozchodnik okazały, dziewanna, kosaciec syberyjski, ostróżka, przetacznik kłosowy i pustynnik wąskolistny), a pomiędzy nimi dekoracyjne przez cały rok trawy ozdobne (np. miskanty, ostnice cieniutkie, turzyce zaostrzone i rozplenice japońskie) oraz zimozielone krzewinki (np. barwinek pospolity)  Na ozdobnym tarasie została zawieszona huśtawka.

Mały ogród od frontu budynku

Na taras lub do murowanej ławki otoczonej formowanym żywopłotem dostać się można przechodząc po płytach ze szkła hartowanego, wokół którego i pod którym rosną zimozielone płożące się rośliny.

 PRACOWNIA ARANŻACJA Anna Ryplewska

Projekt i wizualizacje:
Anna Ryplewska
Pracownia Aranżacja
www.pracownia-aranzacja.pl


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Wybrane dla Ciebie
Wieści z branży
Porady na ten tydzień
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Jeśli chcemy, aby taras dobrze wyglądał w przyszłym sezonie, powinniśmy go zabezpieczyć przed zimą (zależnie od drewna, np. olejem zabezpieczającym).
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Warto wstrzymać się z usunięciem niektórych bylin aż do wiosny – suche pędy pozwolą przezimować pożytecznym owadom, nasiona roślin stanowić będą zimową spiżarnię dla ptaków.
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Tydzień 46, Sentencja nr:2
Tydzień 46, Sentencja nr:2
W temperaturze 8˚C ryby zapadają w sen zimowy, należy więc ograniczyć ich karmienie. Jeśli powierzchnia oczka wynosi co najmniej 6 m², a jego głębokość 1,5 m, ryby można pozostawić na zimę w zbiorniku.
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Z trawnika należy usuwać opadające liście, w przeciwnym razie mogą powodować gnicie murawy w okresie zimy i powstawanie łysych placów. Dobrze wyschnięte liście można użyć do okrywania na zimę roślin.
Twoja strona ogrodu