Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
58
Okazje

Mały ogród od frontu budynku

Ogród o powierzchni 100 m² znajdujący się od frontowej strony budynku pełni funkcję wizytówki domu i jednocześnie jest miejscem do wypoczynku. Rośliny muszą więc być dekoracyjne o każdej porze roku i być wytrzymałe na niekorzystne warunki atmosferyczne. Kompozycje zaprojektowano tak, by byłe efektowne od strony ulicy i z okien domu.

 

Ze względu na niewielką powierzchnię ogrodu podjazd i taras został wykonany z tej samej, jasnoszarej nawierzchni. W ten sposób przestrzeń optycznie wydaje się być większa, niż jest w rzeczywistości. Miejsce do wypoczynku zostało osłonięte z dwóch stron żywopłotem z zimozielonej laurowiśni, aby zapewnić mieszkańcom nieco prywatności. Dodatkowo postawiona została wąska ścianka, za którą schowana jest huśtawka.

Mały ogród od frontu budynku

Część wypoczynkowa została oddzielona od podjazdu szeroką rabatą. Na rogu znajdują się przyciągające wzrok kamienne kule i formowane na taki sam kształt bukszpany (Buxus). Do aktywnego wypoczynku przeznaczony jest trawnik. Altana śmietnikowa zasłonięta jest roślinami pnącymi i trawami ozdobnymi.

Mały ogród od frontu budynku

Dla urozmaicenia terenu tarasy wybudowano na różnych wysokościach. Prostokątny zbiornik wodny jest nie tylko dekoracją ogrodu, ale także optycznie go powiększa – widać w nim odbijające się rośliny i elementy małej architektury. Szumiąca woda sprzyja rekreacji i pomaga się zrelaksować.

Mały ogród od frontu budynku

Przy tarasie posadzone zostały kwitnące o różnych porach roku byliny oraz rośliny dwuletnie (np. rozchodnik okazały, dziewanna, kosaciec syberyjski, ostróżka, przetacznik kłosowy i pustynnik wąskolistny), a pomiędzy nimi dekoracyjne przez cały rok trawy ozdobne (np. miskanty, ostnice cieniutkie, turzyce zaostrzone i rozplenice japońskie) oraz zimozielone krzewinki (np. barwinek pospolity)  Na ozdobnym tarasie została zawieszona huśtawka.

Mały ogród od frontu budynku

Na taras lub do murowanej ławki otoczonej formowanym żywopłotem dostać się można przechodząc po płytach ze szkła hartowanego, wokół którego i pod którym rosną zimozielone płożące się rośliny.

 PRACOWNIA ARANŻACJA Anna Ryplewska

Projekt i wizualizacje:
Anna Ryplewska
Pracownia Aranżacja
www.pracownia-aranzacja.pl

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (13)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT