Logo
Logo

Mały ogród od frontu budynku

Ogród o powierzchni 100 m² znajdujący się od frontowej strony budynku pełni funkcję wizytówki domu i jednocześnie jest miejscem do wypoczynku. Rośliny muszą więc być dekoracyjne o każdej porze roku i być wytrzymałe na niekorzystne warunki atmosferyczne. Kompozycje zaprojektowano tak, by byłe efektowne od strony ulicy i z okien domu.

Ze względu na niewielką powierzchnię ogrodu podjazd i taras został wykonany z tej samej, jasnoszarej nawierzchni. W ten sposób przestrzeń optycznie wydaje się być większa, niż jest w rzeczywistości. Miejsce do wypoczynku zostało osłonięte z dwóch stron żywopłotem z zimozielonej laurowiśni, aby zapewnić mieszkańcom nieco prywatności. Dodatkowo postawiona została wąska ścianka, za którą schowana jest huśtawka.

Mały ogród od frontu budynku

Część wypoczynkowa została oddzielona od podjazdu szeroką rabatą. Na rogu znajdują się przyciągające wzrok kamienne kule i formowane na taki sam kształt bukszpany (Buxus). Do aktywnego wypoczynku przeznaczony jest trawnik. Altana śmietnikowa zasłonięta jest roślinami pnącymi i trawami ozdobnymi.

Mały ogród od frontu budynku

Dla urozmaicenia terenu tarasy wybudowano na różnych wysokościach. Prostokątny zbiornik wodny jest nie tylko dekoracją ogrodu, ale także optycznie go powiększa – widać w nim odbijające się rośliny i elementy małej architektury. Szumiąca woda sprzyja rekreacji i pomaga się zrelaksować.

Mały ogród od frontu budynku

Przy tarasie posadzone zostały kwitnące o różnych porach roku byliny oraz rośliny dwuletnie (np. rozchodnik okazały, dziewanna, kosaciec syberyjski, ostróżka, przetacznik kłosowy i pustynnik wąskolistny), a pomiędzy nimi dekoracyjne przez cały rok trawy ozdobne (np. miskanty, ostnice cieniutkie, turzyce zaostrzone i rozplenice japońskie) oraz zimozielone krzewinki (np. barwinek pospolity)  Na ozdobnym tarasie została zawieszona huśtawka.

Mały ogród od frontu budynku

Na taras lub do murowanej ławki otoczonej formowanym żywopłotem dostać się można przechodząc po płytach ze szkła hartowanego, wokół którego i pod którym rosną zimozielone płożące się rośliny.

  PRACOWNIA ARANŻACJA Anna Ryplewska

Projekt i wizualizacje:
Anna Ryplewska
Pracownia Aranżacja
www.pracownia-aranzacja.pl

Autor
Mały ogród od frontu budynku
Mały ogród od frontu budynku
Architekci i projektanci krajobrazu

Najlepsze pracownie architektury krajobrazu prezentują swoje projekty ogrodów, ich realizacje i aranżacje. Poznaj portfolio czołowych architektów i projektantów krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl