Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
58
Do góry

Mały ogród od frontu budynku

Ogród o powierzchni 100 m² znajdujący się od frontowej strony budynku pełni funkcję wizytówki domu i jednocześnie jest miejscem do wypoczynku. Rośliny muszą więc być dekoracyjne o każdej porze roku i być wytrzymałe na niekorzystne warunki atmosferyczne. Kompozycje zaprojektowano tak, by byłe efektowne od strony ulicy i z okien domu.

 

Ze względu na niewielką powierzchnię ogrodu podjazd i taras został wykonany z tej samej, jasnoszarej nawierzchni. W ten sposób przestrzeń optycznie wydaje się być większa, niż jest w rzeczywistości. Miejsce do wypoczynku zostało osłonięte z dwóch stron żywopłotem z zimozielonej laurowiśni, aby zapewnić mieszkańcom nieco prywatności. Dodatkowo postawiona została wąska ścianka, za którą schowana jest huśtawka.

Mały ogród od frontu budynku

Część wypoczynkowa została oddzielona od podjazdu szeroką rabatą. Na rogu znajdują się przyciągające wzrok kamienne kule i formowane na taki sam kształt bukszpany (Buxus). Do aktywnego wypoczynku przeznaczony jest trawnik. Altana śmietnikowa zasłonięta jest roślinami pnącymi i trawami ozdobnymi.

Mały ogród od frontu budynku

Dla urozmaicenia terenu tarasy wybudowano na różnych wysokościach. Prostokątny zbiornik wodny jest nie tylko dekoracją ogrodu, ale także optycznie go powiększa – widać w nim odbijające się rośliny i elementy małej architektury. Szumiąca woda sprzyja rekreacji i pomaga się zrelaksować.

Mały ogród od frontu budynku

Przy tarasie posadzone zostały kwitnące o różnych porach roku byliny oraz rośliny dwuletnie (np. rozchodnik okazały, dziewanna, kosaciec syberyjski, ostróżka, przetacznik kłosowy i pustynnik wąskolistny), a pomiędzy nimi dekoracyjne przez cały rok trawy ozdobne (np. miskanty, ostnice cieniutkie, turzyce zaostrzone i rozplenice japońskie) oraz zimozielone krzewinki (np. barwinek pospolity)  Na ozdobnym tarasie została zawieszona huśtawka.

Mały ogród od frontu budynku

Na taras lub do murowanej ławki otoczonej formowanym żywopłotem dostać się można przechodząc po płytach ze szkła hartowanego, wokół którego i pod którym rosną zimozielone płożące się rośliny.

 PRACOWNIA ARANŻACJA Anna Ryplewska

Projekt i wizualizacje:
Anna Ryplewska
Pracownia Aranżacja
www.pracownia-aranzacja.pl

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (13)
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu