Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Ogrody w mieście | Rozwiązania na małą przestrzeń

Nieważne, jaki mały masz ogród, mały czy duży. Każdą przestrzeń da się urządzić i stworzyć w niej zielony salon. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór roślin i wykorzystanie każdej powierzchni do uprawy roślin. Zobacz, jak efektownie może wyglądać ogród w mieście i poznaj ciekawe rozwiązania na małą przestrzeń.

Posiadanie bujnie zielonego skrawka w morzu betonu i kanciastych budowli to kusząca perspektywa. Założenie ogródka w mieście, od frontu lub na tyłach domu, może wydawać się trudne, ale warto to zrobić: powiększysz swoje mieszkanie o zielony pokój, zyskasz „zielone płuca”, wykreujesz kojące schronienie dla siebie i swojej rodziny oraz dla dzikich zwierząt.

Zainspiruj się naszymi prostymi pomysłami i zazieleń szare podwórko albo zastaw donicami ponure patio. Każdy ma twórczy potencjał, który może zrealizować w ogrodzie. Zadanie nie jest trudne: plan, zakup niedużego ogrodowego mebla lub farby do pomalowania muru... W jeden weekend możesz osiągniesz pożądany efekt!

Inspirujące pomysły na ogród w mieście

ogrody w mieście - rozwiązania na małą przestrzeń - lustro fot. iVerde

Fot. iVerde

Doskonałym sposobem na powiększenie małej przestrzeni ogrodu w mieście jest ustawienie lustra. Odbity w tafli obraz sprawia, że wydaje się on większy niż jest w rzeczywistości.

ogrody w mieście rozwiązania na małą przestrzeń jasne kolory

Fot. iBulb

W małym ogrodzie w mieście lub patio warto stosować jasne kolory. Na biało można pomalować ściany. Warto zastosować jako nawierzchnię jasny żwir. W białych pojemnikach warto posadzić gatunki o białych kwiatach lub liściach z białymi plamkami czy brzegiem.

ogrody w mieście - rozwiązania na małą przestrzeń podwyższona rabata fot. iBulb

Fot. iBulb

Podwyższone rabaty sprawiają, że ogród wydaje się większy. Dodają mu przestrzeni. Można w nich uprawiać zarówno gatunki ozdobne (od wiosennych roślin cebulowych po trawy ozdobne), jak i warzywa, zioła czy krzewy o jadalnych owocach. Wszystko zależy od naszych upodobań i potrzeb.

W małym ogrodzie zamiast szerokiego żywopłotu można zastosować krzewy liściaste lub nieduże pnącza rozpięte na drucianym stelażu.

ogrody w mieście rozwiązania na małą przestrzeń

Fot. iVerde

Jeżeli w małym ogrodzie nie da się założyć typowych bylinowych rabat, bo brakuje w nim miejsca, zawsze znajdzie się jeszcze trochę przestrzeni między kamiennymi płytami na ścieżce lub placyku. W takich warunkach doskonale poradzi sobie kwitnąca na różowo macierzanka albo tworzący gęste kobierce karmnik ościsty. Dla roślin, które znoszą niewielkie zacienie dobrym miejsce do rozwoju będzie przestrzeń pod ogrodową ławką.

ogrody w mieście - rozwiązania na małą przestrzeń podział przestrzeni fot. iBulb

Fot. iBulb

Prosty podział przestrzeni małego ogrodu pozwala wykorzystać każdy skrawek. Warto pamiętać, że na jednej rabacie można sadzić obok siebie gatunki ozdobne i użytkowe.

ogrody w mieście rozwiązania na małą przestrzeń - kolorowa ściana

Fot. Proven Winners, iVerde, Pelargonium for Europe/kampania unijna Europe in Bloom

Ogrodzenie lub ściana domku na narzędzia ogrodnicze to idealne miejsce do uprawy roślin pnących lub kwitnących kwiatów sezonowych.

ogrody w mieście - rozwiązania na małą przestrzeń fot. Pelargonium for Europe wieszak na pelargonie

Fot. Pelargonium for Europe/kampania unijna Europe in Bloom

Gdy nie ma miejsca na ustawienie donic z kwiatami sezonowymi na ziemi, można je powiesić na drewnianym, przenośnym stelażu.

ogrody w mieście rozwiązania na małą przestrzeń regały na kwiaty

Fot. iBulb, Pelargonium for Europe/kampania unijna Europe in Bloom

Rolę półki na kwiaty w małym ogrodzie w mieście może pełnić stara drewniana drabina oparta o ścianę lub metalowy wieszak na ubrania. Trzeba tylko pamiętać o stabilnym ustawieniu konstrukcji – w zakątku osłoniętym od wiatru. W takich pojemnikach można uprawiać wiosenne i letnie kwiaty cebulowe oraz kwitnące rośliny balkonowe.

ogrody w mieście rozwiązania na małą przestrzeń wąskie skrzynki na rośliny

Fot. iVerde

Dysponując niewielką przestrzenią trzeba zadbać o każdy centymetr, dlatego decydując się na zakup pojemników na rośliny do ogrodu w mieście wybierajmy te wąskie, prostokątne, które zajmują możliwie jak najmniej miejsca. W słonecznych, ciepłych miejscach świetnie sprawdzają się zioła, które kochają ciepło, są urodziwe i można je wykorzystać w kuchni.

ogrody w mieście rozwiązania na małą przestrzeń fot. Flower Council

Fot. Flower Council

Roślinami, które dobrze sprawdzają się na małej przestrzeni są kilkumetrowe pnącza i krzewy o kolumnowym, wąskim pokroju oraz takie, które dobrze znoszą cięcie. Nawet w dużych skrzyniach przy tarasie można uprawiać zimozielony ognik szkarłatny 'Red Column' czy 'Soleil d'Or'. Rośliny te efektownie kwitną na biało, a jesienią zdobią je kuliste, kolorowe owoce.

Zdjęcie tytułowe: iBulb

 

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)