Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
68
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Ogrody w mieście. Rozwiązania na małą przestrzeń

Nieważne, jaki mały masz ogród, mały czy duży. Każdą przestrzeń da się urządzić i stworzyć w niej zielony salon. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór roślin i wykorzystanie każdej powierzchni do uprawy roślin. Zobacz, jak efektownie może wyglądać ogród w mieście i poznaj ciekawe rozwiązania na małą przestrzeń.

 

Posiadanie bujnie zielonego skrawka w morzu betonu i kanciastych budowli to kusząca perspektywa. Założenie ogródka w mieście, od frontu lub na tyłach domu, może wydawać się trudne, ale warto to zrobić: powiększysz swoje mieszkanie o zielony pokój, zyskasz „zielone płuca”, wykreujesz kojące schronienie dla siebie i swojej rodziny oraz dla dzikich zwierząt.

Zainspiruj się naszymi prostymi pomysłami i zazieleń szare podwórko albo zastaw donicami ponure patio. Każdy ma twórczy potencjał, który może zrealizować w ogrodzie. Zadanie nie jest trudne: plan, zakup niedużego ogrodowego mebla lub farby do pomalowania muru... W jeden weekend możesz osiągniesz pożądany efekt!

Inspirujące pomysły na ogród w mieście

ogrody w mieście - rozwiązania na małą przestrzeń - lustro fot. iVerde

Fot. iVerde

Doskonałym sposobem na powiększenie małej przestrzeni ogrodu w mieście jest ustawienie lustra. Odbity w tafli obraz sprawia, że wydaje się on większy niż jest w rzeczywistości.

ogrody w mieście rozwiązania na małą przestrzeń jasne kolory

Fot. iBulb

W małym ogrodzie w mieście lub patio warto stosować jasne kolory. Na biało można pomalować ściany. Warto zastosować jako nawierzchnię jasny żwir. W białych pojemnikach warto posadzić gatunki o białych kwiatach lub liściach z białymi plamkami czy brzegiem.

ogrody w mieście - rozwiązania na małą przestrzeń podwyższona rabata fot. iBulb

Fot. iBulb

Podwyższone rabaty sprawiają, że ogród wydaje się większy. Dodają mu przestrzeni. Można w nich uprawiać zarówno gatunki ozdobne (od wiosennych roślin cebulowych po trawy ozdobne), jak i warzywa, zioła czy krzewy o jadalnych owocach. Wszystko zależy od naszych upodobań i potrzeb.

W małym ogrodzie zamiast szerokiego żywopłotu można zastosować krzewy liściaste lub nieduże pnącza rozpięte na drucianym stelażu.

ogrody w mieście rozwiązania na małą przestrzeń

Fot. iVerde

Jeżeli w małym ogrodzie nie da się założyć typowych bylinowych rabat, bo brakuje w nim miejsca, zawsze znajdzie się jeszcze trochę przestrzeni między kamiennymi płytami na ścieżce lub placyku. W takich warunkach doskonale poradzi sobie kwitnąca na różowo macierzanka albo tworzący gęste kobierce karmnik ościsty. Dla roślin, które znoszą niewielkie zacienie dobrym miejsce do rozwoju będzie przestrzeń pod ogrodową ławką.

ogrody w mieście - rozwiązania na małą przestrzeń podział przestrzeni fot. iBulb

Fot. iBulb

Prosty podział przestrzeni małego ogrodu pozwala wykorzystać każdy skrawek. Warto pamiętać, że na jednej rabacie można sadzić obok siebie gatunki ozdobne i użytkowe.

ogrody w mieście rozwiązania na małą przestrzeń - kolorowa ściana

Fot. Proven Winners, iVerde, Pelargonium for Europe/kampania unijna Europe in Bloom

Ogrodzenie lub ściana domku na narzędzia ogrodnicze to idealne miejsce do uprawy roślin pnących lub kwitnących kwiatów sezonowych.

ogrody w mieście - rozwiązania na małą przestrzeń fot. Pelargonium for Europe wieszak na pelargonie

Fot. Pelargonium for Europe/kampania unijna Europe in Bloom

Gdy nie ma miejsca na ustawienie donic z kwiatami sezonowymi na ziemi, można je powiesić na drewnianym, przenośnym stelażu.

ogrody w mieście rozwiązania na małą przestrzeń regały na kwiaty

Fot. iBulb, Pelargonium for Europe/kampania unijna Europe in Bloom

Rolę półki na kwiaty w małym ogrodzie w mieście może pełnić stara drewniana drabina oparta o ścianę lub metalowy wieszak na ubrania. Trzeba tylko pamiętać o stabilnym ustawieniu konstrukcji – w zakątku osłoniętym od wiatru. W takich pojemnikach można uprawiać wiosenne i letnie kwiaty cebulowe oraz kwitnące rośliny balkonowe.

ogrody w mieście rozwiązania na małą przestrzeń wąskie skrzynki na rośliny

Fot. iVerde

Dysponując niewielką przestrzenią trzeba zadbać o każdy centymetr, dlatego decydując się na zakup pojemników na rośliny do ogrodu w mieście wybierajmy te wąskie, prostokątne, które zajmują możliwie jak najmniej miejsca. W słonecznych, ciepłych miejscach świetnie sprawdzają się zioła, które kochają ciepło, są urodziwe i można je wykorzystać w kuchni.

ogrody w mieście rozwiązania na małą przestrzeń fot. Flower Council

Fot. Flower Council

Roślinami, które dobrze sprawdzają się na małej przestrzeni są kilkumetrowe pnącza i krzewy o kolumnowym, wąskim pokroju oraz takie, które dobrze znoszą cięcie. Nawet w dużych skrzyniach przy tarasie można uprawiać zimozielony ognik szkarłatny 'Red Column' czy 'Soleil d'Or'. Rośliny te efektownie kwitną na biało, a jesienią zdobią je kuliste, kolorowe owoce.

Zdjęcie tytułowe: iBulb

 

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:3
Tydzień 49, Sentencja nr:3
Jeśli jeszcze tego nie robiliśmy, wciąż można ściółkować rabaty, na których rosną wrażliwe na mróz gatunki bylin i krzewów.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu