Zimne kolory powiększą optycznie ogród
Zastosowanie zimnych barw w kompozycjach na rabatach i donicach oraz elementach małej architektury i dekoracjach sprawia, że przestrzeń będzie się wydawała większa niż jest w rzeczywistości. Wśród zimnych barw łatwiej jest się też zrelaksować i wyciszyć niż wśród ciepłych. Zimne barwy to niebieski, zielony i szary. W ogrodzie doskonale wyglądają z dodatkiem bieli i na jej tle.
Wśród roślin znajdziemy mnóstwo odmian spełniających powyższe kryteria i mających białe bądź niebieskie kwiaty. W małych, słonecznych ogrodach doskonale sprawdzą się rośliny o szarych liściach, takie jak np. lawenda wąskolistna, starzec popielny, czyściec wełnisty, rozmaryn, kostrzewy, szałwie, bylice, różne odmiany jałowców czy świerków.
Natomiast w małych półcienistych i zacienionych ogrodach, w celu powiększenia optycznego przestrzeni warto postawić na różne odmiany roślin o liściach z białymi brzegami lub plamami, np. derenie, klony palmowe, bluszcz, hosty, miodunki i brunnery. Dodatkiem do tych gatunków ozdobnych głównie z liści mogą być byliny, krzewy i pnącza kwitnące na biało, np. hortensja pnąca, serduszka, naparstnice, parzydło leśne, konwalia, kokoryczka, ciemierniki, zawilce gajowe.
Sposób sadzenia roślin
W małym ogrodzie, który ma optycznie wydawać się większy, najlepiej sadzić rośliny dużymi pasami, plamami lub całymi łanami. Lepiej wybrać tylko kilka gatunków lub odmian niż sadzić mnóstwo pojedynczych roślin różniących się wysokością, pokrojem i kształtem liści czy kwiatów. To uspokaja wzrok i nie pozwala się nam rozpraszać na zbyt wielu szczegółach.
W donicach na balkonach i tarasach łatwiej dostosowywać i uzupełniać kompozycje do pory roku, ale zawsze warto posadzić w nich gatunki o efektownych liściach, które będą dobrze się prezentować co najmniej od wiosny do jesieni i będą stanowić tło dla kwitnących na biało czy niebiesko roślin sezonowych.
Zróżnicowanie terenu optycznie powiększa ogród
Optyczne powiększenie przestrzeni małego ogrodu uzyskamy także obniżając albo podwyższając teren w niektórych miejscach. Przy ogrodzeniu można założyć rabaty na podwyższonych rabatach. Posadzone w nich rośliny będą kazały nam patrzeć do góry i zasłonią płot lub mur, maskując tę barierę.
Mały ogród można podzielić na wnętrza, które będą znajdowały się na różnych wysokościach. Oddzielenie zakątków o różnych funkcjach (np. miejsca do zabawa dla dzieci od miejsca z paleniskiem czy letniej jadalni) pasem roślin lub niewysokim żywopłotem będzie dawało poczucie, że przestrzeń jest większa niż w rzeczywistości. Dodatek w postaci białych mebli sprawi, że te elementy obserwowane z oddali będą wydawały się umieszczone dalej niż są w rzeczywistości.
Lustro i woda powiększają optycznie małą przestrzeń
Sposobem na optyczne powiększenie małej przestrzeni jest też ustawienie lustra w ogrodzie albo założenie oczka wodnego (bez fontanny, ze stojącą wodą), w którym odbijać się będą elementy małej architektury albo rosnące w pobliżu rośliny.
Połączenie ogrodu z otoczeniem
Jeżeli jest to możliwe mały ogród starajmy się możliwie jak najbardziej połączyć go z otaczającym rozległym krajobrazem. Przyjrzyjmy się, jakie elementy krajobrazu (np. kształty) da się powtórzyć w tworzonej przez nas przestrzeni. Zamaskujmy granice żywopłotem lub kępą krzewów czy niewysokich drzew, aby nie było wiadomo, w którym miejscu kończy się nasz ogród. W ten sposób oszukamy oko, a ogród będzie wydawał się optycznie większy niż jest w rzeczywistości.
W ogrodach, gdzie nie ma możliwości zapożyczenia krajobrazu z zewnątrz, warto połączyć przestrzeń na zewnątrz z wnętrzem domu, tak aby wydawał się jego częścią.
Mała przestrzeń, ale duże elementy
Planując nawierzchnie na ścieżkach na małej przestrzeni pamiętajmy o tym, żeby stosować duże płyty lub kamienie zamiast drobnych kostek. Wybierając pojemniki do uprawy roślin lepiej postawić jedną czy dwie duże donice albo skrzynie i posadzić w nich wysokie lub tworzące kępy rośliny niż decydować się na masę małych doniczek z pojedynczymi egzemplarzami. Taki zabieg nie tylko optycznie powiększa przestrzeń i ją porządkuje, ale też pozwala zapewnić roślinom w pojemnikach lepsze warunki do wzrostu.
Na małe rabaty wybierzmy kilka roślin o dużych blaszkach liściowych, takie jak hosty, bergenia, gunnera olbrzymia, rodgersja kasztanowcolistna, rabarbar czy tarczownica tarczowata.
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe antoninavincent/Depositphotos