Logo
Logo

Optyczne powiększenie przestrzeni | Sprawdź, jak to zrobić

Jeśli masz bardzo mały ogród, albo dysponujesz jedynie niedużym tarasem lub balkonem możesz powiększyć optycznie tę przestrzeń stosując kilka sztuczek. Choć powierzchnia w metrach kwadratowych nie zmieni się, podczas wypoczynku miejsce będzie się wydawać bardziej przestronne niż jest w rzeczywistości. Zobacz, jak łatwo to zrobić!

Zimne kolory powiększą optycznie ogród

Zastosowanie zimnych barw w kompozycjach na rabatach i donicach oraz elementach małej architektury i dekoracjach sprawia, że przestrzeń będzie się wydawała większa niż jest w rzeczywistości. Wśród zimnych barw łatwiej jest się też zrelaksować i wyciszyć niż wśród ciepłych. Zimne barwy to niebieski, zielony i szary. W ogrodzie doskonale wyglądają z dodatkiem bieli i na jej tle.

Wśród roślin znajdziemy mnóstwo odmian spełniających powyższe kryteria i mających białe bądź niebieskie kwiaty. W małych, słonecznych ogrodach doskonale sprawdzą się rośliny o szarych liściach, takie jak np. lawenda wąskolistna, starzec popielny, czyściec wełnisty, rozmaryn, kostrzewy, szałwie, bylice, różne odmiany jałowców czy świerków.

Natomiast w małych półcienistych i zacienionych ogrodach, w celu powiększenia optycznego przestrzeni warto postawić na różne odmiany roślin o liściach z białymi brzegami lub plamami, np. derenie, klony palmowe, bluszcz, hosty, miodunki i brunnery. Dodatkiem do tych gatunków ozdobnych głównie z liści mogą być byliny, krzewy i pnącza kwitnące na biało, np. hortensja pnąca, serduszka, naparstnice, parzydło leśne, konwalia, kokoryczka, ciemierniki, zawilce gajowe.

optyczne powiększenie małej przestrzeni fot. antoninavincent Depositphotos
Fot. antoninavincent/Depositphotos
Nieduży zakątek do relaksu w śródziemnomorskim stylu z białymi i niebieskimi kwiatami. Rabaty wyściółkowano białymi kamieniami, które dodają blasku.
sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni ogrodu fot. Pixabay iBulb
Fot. iBulb, Barbara Evening, kalcommodore/Pixabay
Biel i błękit to świetne tło, zarówno dla roślin ozdobnych z liści, jak i efektownie kwitnących. Na małej przestrzeni rośliny warto sadzić w wiszących koszach i wykorzystywać pnącza, które zajmują niewiele miejsca, ale tworzą masę pięknej zieleni

Sposób sadzenia roślin

W małym ogrodzie, który ma optycznie wydawać się większy, najlepiej sadzić rośliny dużymi pasami, plamami lub całymi łanami. Lepiej wybrać tylko kilka gatunków lub odmian niż sadzić mnóstwo pojedynczych roślin różniących się wysokością, pokrojem i kształtem liści czy kwiatów. To uspokaja wzrok i nie pozwala się nam rozpraszać na zbyt wielu szczegółach.

Trzeba też dobrze przemyśleć co będzie znajdowało się na rabatach na małej przestrzeni, aby w ogród wyglądał efektownie o każdej porze roku. Wczesną wiosną dobrze wyglądać będą białe kwiaty cebulowe, ale później powinny już dominować rośliny długo kwitnące i zimozielone.

W donicach na balkonach i tarasach łatwiej dostosowywać i uzupełniać kompozycje do pory roku, ale zawsze warto posadzić w nich gatunki o efektownych liściach, które będą dobrze się prezentować co najmniej od wiosny do jesieni i będą stanowić tło dla kwitnących na biało czy niebiesko roślin sezonowych.

sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni ogrodu fot. iBulb
Fot. iBulb
Białe kwiaty posadzone dużymi pasami pod koronami drzew lub żywopłotem powiększają optycznie małą przestrzeń.

Zróżnicowanie terenu optycznie powiększa ogród

Optyczne powiększenie przestrzeni małego ogrodu uzyskamy także obniżając albo podwyższając teren w niektórych miejscach. Przy ogrodzeniu można założyć rabaty na podwyższonych rabatach. Posadzone w nich rośliny będą kazały nam patrzeć do góry i zasłonią płot lub mur, maskując tę barierę.

Mały ogród można podzielić na wnętrza, które będą znajdowały się na różnych wysokościach. Oddzielenie zakątków o różnych funkcjach (np. miejsca do zabawa dla dzieci od miejsca z paleniskiem czy letniej jadalni) pasem roślin lub niewysokim żywopłotem będzie dawało poczucie, że przestrzeń jest większa niż w rzeczywistości. Dodatek w postaci białych mebli sprawi, że te elementy obserwowane z oddali będą wydawały się umieszczone dalej niż są w rzeczywistości.

jak optycznie powiększyć małą przestrzeń ogrodu fot. Pixabay
Fot. mel_88, MabelAmber/Pixabay
Podwyższenie lub obniżenie terenu w ogrodzie pozwala zamaskować jego granice i sprawia, że ogród wydaje się większy niz jest w rzeczywistości. Głębi dodaje lustro wody.

Lustro i woda powiększają optycznie małą przestrzeń

Sposobem na optyczne powiększenie małej przestrzeni jest też ustawienie lustra w ogrodzie albo założenie oczka wodnego (bez fontanny, ze stojącą wodą), w którym odbijać się będą elementy małej architektury albo rosnące w pobliżu rośliny.

Połączenie ogrodu z otoczeniem

Jeżeli jest to możliwe mały ogród starajmy się możliwie jak najbardziej połączyć go z otaczającym rozległym krajobrazem. Przyjrzyjmy się, jakie elementy krajobrazu (np. kształty) da się powtórzyć w tworzonej przez nas przestrzeni. Zamaskujmy granice żywopłotem lub kępą krzewów czy niewysokich drzew, aby nie było wiadomo, w którym miejscu kończy się nasz ogród. W ten sposób oszukamy oko, a ogród będzie wydawał się optycznie większy niż jest w rzeczywistości.

W ogrodach, gdzie nie ma możliwości zapożyczenia krajobrazu z zewnątrz, warto połączyć przestrzeń na zewnątrz z wnętrzem domu, tak aby wydawał się jego częścią. 

sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni ogrodu fot. Pixabay
Fot. Photo Mix, StockSnap/Pixabay
Dobrym sposobem na optyczne powiększenie małej przestrzeni jest zapożyczenie krajobrazu z zewnątrz lub połączenie jej z wnętrzem domu.

Mała przestrzeń, ale duże elementy

Planując nawierzchnie na ścieżkach na małej przestrzeni pamiętajmy o tym, żeby stosować duże płyty lub kamienie zamiast drobnych kostek. Wybierając pojemniki do uprawy roślin lepiej postawić jedną czy dwie duże donice albo skrzynie i posadzić w nich wysokie lub tworzące kępy rośliny niż decydować się na masę małych doniczek z pojedynczymi egzemplarzami. Taki zabieg nie tylko optycznie powiększa przestrzeń i ją porządkuje, ale też pozwala zapewnić roślinom w pojemnikach lepsze warunki do wzrostu.

Na małe rabaty wybierzmy kilka roślin o dużych blaszkach liściowych, takie jak hosty, bergenia, gunnera olbrzymia, rodgersja kasztanowcolistna, rabarbar czy tarczownica tarczowata. 

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe antoninavincent/Depositphotos

Autor
Optyczne powiększenie przestrzeni | Sprawdź, jak to zrobić
Optyczne powiększenie przestrzeni | Sprawdź, jak to zrobić
Małgorzata Wójcik
Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Twoja strona ogrodu