Logo
Logo

Ogrodowe lustro | Piękny sposób na powiększenie przestrzeni

Ogrodowe lustro może sprawić cuda. Szczególnie, gdy przestrzeń, którą dysponujemy jest bardzo niewielka albo zacieniona. Wystarczy, że powiesimy taflę tak, by odbijał się w niej fragment trawnika, ścieżka wiodąca wzdłuż rabat, albo krajobraz zza płotu. I wizualnie ogród będzie wydawał się większy oraz jaśniejszy.

Jak wykorzystać lustro ogrodowe | Inspirujące pomysły

Ogrodowe lustro, zależnie od miejsca usytuowania, wielkości tafli oraz rodzaju i kształtu ramy będzie odbijało większy albo mniejszy fragment ogrodu. Może przyciągać wzrok swoją urodą, albo dyskretnie i w magiczny sposób "pomnożyć" liczbę rosnących w ogrodzie roślin, rzeźb bądź elementów małej architektury. Może stworzyć tło dla dekoracji ogrodowych (jeśli dysponujemy tylko murem domu czy litym ogrodzeniem), na przykład stojących przy ścianie figur albo zawieszonych na suficie w altanie dzwonków, lampionów czy girland z żarówkami.

Miejsce, w którym będzie ustawione ogrodowe lustro warto wcześniej dobrze przemyśleć, ponieważ nie zawsze spełni swoją funkcję. Źle powieszone lustro może nas oślepiać w czasie wypoczynku na tarasie, poparzyć rosnące w pobliżu rośliny albo odbijać brzydki fragment ogrodu. Natomiast dobrze powieszona tafla powiększy optycznie przestrzeń małego ogrodu.
po co wieszać lustro w ogrodzie  fot. portosabbia Depositphotos
Fot. portosabbia/Depositphotos
Odbicie w szklanej tafli dodaje rzeźbie autentyzmu i powiększa optycznie przestrzeń otoczoną ceglanym murem. Każdy, kto zobaczy odbicie za rzeźbą w ogrodowym lustrze ma ochotę zajrzeć do drugiego, istniejącego wyłączne na obrazie zakątka ogrodu.

Rola ogrodowego lustra

  • Stworzenie iluzji, dodatkowego wnętrza ogrodowego. Lustro pokazuje ciekawe elementy, które bez niego byłyby niewidoczne. Odbicie w lustrze zachęca do przechadzki i odkrywania kolejnych wnętrz.
  • Wydłużenie optyczne krótkich ścieżek, powiększenie optyczne trawnika, placyku wypoczynkowego czy niedużego elementu wodnego.
  • Dodaje głębi, np. powieszone w kąciku wypoczynkowym w małym ogrodzie, przy stole ogrodowym, na ścianie domu na ciemnym tarasie albo w altanie.
  • Rozjaśnienie ciemnego zakątka (np. w patio, pomiędzy ścianą budynku a ogrodzeniem, w cieniu żywopłotu, przy murze).
  • Zapożyczenie krajobrazu z zewnątrz (odbicie widoku na drzewa, łąki, las, albo park znajdujący się za ogrodzeniem, a nawet fragment nieba).
  • Powiększenie liczby roślin na rabacie (szczególnie, gdy nie mamy miejsca na posadzenie wielu egzemplarzy).
  • Dodatkowy element dekoracyjny, dzięki efektownej ramie.

po co wieszać lustro w ogrodzie  fot. IlonaLablaika Depositphotos
Fot. IlonaLablaika/Depositphotos
W nowoczesnych założeniach rolę ogrodowego lustra może pełnić też szklana lub metalowa, połyskująca kula. Doskonale sprawdzi się w małym ciemnym patio przy szeregowcu, albo w ogrodzie miejskim. Swą formą kula z odbiciem przyciąga wzrok, można ją więc postawić w ważnym punkcie ogrodu, np. na skrzyżowaniu ścieżek, na końcu rabaty, albo przy ławce.
 
 

Gdzie najlepiej powiesić ogrodowe lustro?

Niewielkie lustro można zawiesić na wysokości ludzkiego wzroku (ale tak, by nasza postać się w nim nie odbijała, a jedynie by był widoczny w nim kawałek ogrodu) – podobnie jak obraz w domu na ścianie. Duże, prostokątne ogrodowe lustro można ustawić w pionie tak, by dolna krawędź znajdowała się na poziomie podłoża – wówczas odbicie zleje się z tym, co będzie przed taflą i stworzymy drugie, iluzoryczne wnętrze. W tym drugim wypadku trzeba się tylko zastanowić, czy tafli nie uszkodzą bawiące się w pobliżu dzieci, albo biegające zwierzęta domowe.

W ogrodzie najlepiej powiesić ogrodowe lustro tak, by było otulone miękkimi, giętkimi pędami roślin (bluszczem, winobluszczem albo delikatnymi roślinami okrywowymi) lub trawą. Do ogrodów nadają się lustra akrylowe, z plexi, ze stali lub poliwęglanu.

Poza dobrym przymocowaniem lustra trzeba też pamiętać o tym, by rosnące w pobliżu gatunki roślin wieloletnich o drewniejących pędach (drzewa, krzewy, pnącza) w czasie wiatru nie rysowały jego powierzchni. Muszą być więc od niego odpowiednio oddalone. Dzięki temu też rośliny nie będą zasłaniać tafli i w lustrze odbije się możliwie duży fragment ogrodu.

po co wieszać lustro w ogrodzie fot. indy_bbw0 Pixabay0
Fot. indy_bbw0/Pixabay
Ciemny zakątek ogrodu przy ogrodzeniu pokrytym bluszczem rozjaśni małe ogrodowe lustro w złotej ramie, w którym widać fragment nieba i jasne liście drzew.

Jaki styl ogrodu, takie lustro

Podobnie jak inne elementy dekoracyjne, które ustawiamy w ogrodzie, ogrodowe lustro jest dodatkiem, który tworzy nastrój i musi się komponować z rabatami, pasować do stylu ogrodu. W wiejskim ogrodzie można powiesić lustro w grubej drewnianej ramie, w ogrodzie nowoczesnym świetnie będzie wyglądać tafla bez ramy, wtapiająca się w zieleń lub nawiązująca kształtem do układu nawierzchni na ścieżkach czy placykach. W przestrzeni w stylu boho sprawdzi się lustro z ramą pomalowaną na jaskrawy kolor (np. współgrający lub kontrastujący z kolorem altany czy mebli ogrodowych).

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: winner55/Depositphotos

Autor
Ogrodowe lustro | Piękny sposób na powiększenie przestrzeni
Ogrodowe lustro | Piękny sposób na powiększenie przestrzeni
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_zakladanie_ogrodu
NAJNOWSZE TREŚCI