Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Optyczne pomniejszenie przestrzeni | Sprawdź, jak to zrobić

Duży ogród to wielkie szczęście, ponieważ daje możliwość uprawy drzew, dużych krzewów i stworzenia ciekawych rabat bylinowych oraz obszernego warzywnika. Jednak nie każdy dobrze czuje się, gdy jego wzrok gubi się na horyzoncie. Czasem nieswojo czujemy się na zbyt otwartej przestrzeni.

Jak sprawić, by przestrzeń dużego ogrodu wydawała się przytulniejsza i jakie kolory w nim zastosować? Dowiedz się, jak optycznie pomniejszyć duży ogród.

Spis treści
Jakie kolory wybrać, by optycznie pomniejszyć ogród? Co posadzić, żeby optycznie pomniejszyć przestrzeń? Dlaczego warto posadzić drzewo w dużym ogrodzie? Co daje podział na mniejsze wnętrza? Po co stosować akcenty i przyciągać uwagę?

Ciepłe kolory pomniejszają optycznie ogród

Zastosowanie do tworzenia rabat bylinowych i w donicach gatunków roślin o ciepłych barwach kwiatów i liści sprawi, że duża przestrzeń ogrodu wyda się mniejsza, niż jest w rzeczywistości. Tę samą zasadę należy stosować dobierając elementy małej architektury oraz kolory nawierzchni ogrodowych, dekoracji i tekstyliów. Ciepłe barwy to czerwony, pomarańczowy i żółty. Warto wiedzieć, że im bardziej barwa jest nasycona, tym bardziej gorąca. 

W ogrodzie ciepłe kolory warto więc wybierać do optycznego pomniejszenia przestrzeni oraz do stworzenia przytulnego klimatu, np. na tarasie od północnej czy wschodniej strony budynku.

gatunki roślin, które optycznie pomniejszają przestrzeń
Fot. iVerde
1 – obwódka z żółto kwitnących roślin skraca optycznie perspektywę, 2 – czerwona plama pomiędzy kępami niebieskich kwiatów przyciąga wzrok, 3 – dzielżan (Helenium) kwitnie na pomarańczowo aż do października i pięknie prezentuje się po środku rabaty, 4 – Wśród jasnych łanów traw ozdobnych mocnym, kolorystycznym akcentem mogą być kwiaty dalii czy aksamitek

Jakie rośliny wybrać i jak je sadzić?

Wśród roślin znajdziemy wiele gatunków spełniających powyższe kryteria. Wczesną wiosną na rabatach przyciągać wzrok będą żółte czy czerwone tulipany (sadzone dużymi plamami spotęgują efekt), a także kukliki. W donicach mogą rosnąć bratki oraz pelargonie. Latem rabaty mogą zdobić m.in. liliowce, szałwie, maki, jeżówki czy różne odmiany róż oraz powojników. Jesienią wzrok przyciągną pacioreczniki, rudbekie, chryzantemy, dalie, wrzosy, a także liczne krzewy o przebarwiających się liściach i tworzące dekoracyjne owoce.

Dobierając do ogrodu rośliny, które mają za zadanie pomniejszyć optycznie przestrzeń nie zapomnijmy o bylinach i krzewach o barwnych liściach, takich jak czerwonolistne czy żółtolistne pęcherznice, purpurowe klony palmowe, berberysy, perukowce, żurawki, rozchodniki czy niektóre trawy ozdobne.

Szukając roślin iglastych i zimozielonych, mamy możliwość posadzenia wielu odmian krzewów o żółtym zabarwieniu igieł (jałowców, żywotników lub cisów), jaki i gatunków liściastych, takich jak trzmielina Fortune'a i ostrokrzew. Nie zapominajmy też o udekorowaniu kompozycji roślinami rodzącymi żółte, pomarańczowe bądź czerwone owoce, które mogą utrzymywać się aż do zimy.

W dużym ogrodzie mieszana, wielokolorowa rabata składająca się z roślin o różnych formach i z dominującymi ciepłymi barwami pomniejsza optycznie przestrzeń i przykuwa wzrok.

Korona drzewa zamyka przestrzeń ogrodu od góry
Fot. iVerde
Przytulne miejsce do wypoczynku w cieniu drzewa

Zasłonięcie widoków i nieba

Posadzenie w dużym ogrodzie jednego lub kilku drzew o szerokiej koronie sprawi, że zamkniemy przestrzeń od góry, stworzymy rodzaj sufitu. Wtedy ogród będzie wydawał się mniejszy niż jest w rzeczywistości, bardziej zaciszny i przytulny. Wzdłuż ogrodzenia można posadzić wysoki żywopłot (zamknie widok z boku i przy okazji będzie siedliskiem dla ptaków, owadów czy małych ssaków).

Ściany dużych budynków, które wydają się puste można wykorzystać jako podpory dla pnączy – ciemna zieleń liści, np. silnie rosnącego i pięknie przebarwiającego się jesienią na różne odcienie czerwonego winobluszczu pięciolistkowego będzie świetnym rozwiązaniem. Jeśli lubimy kwiaty, przy budynku można posadzić kwitnący na pomarańczowo lub czerwono milin amerykański, a jeśli marzymy o zbiorze smacznych owoców, przy ścianie posadźmy winorośl, cytryniec lub aktinidię.

podział na wnętrza optycznie pomniejsza przestrzeń
Fot. Proven Winners
Oddzielne wnętrze można stworzyć oddzielając fragment ogrodu od rozległego trawnika nie tylko wysokim żywopłotem, ale też niskim murkiem lub kępami średniej wielkości krzewów lub szeroką rabatą

Stworzenie kameralnych wnętrz

Jeśli chcemy pomniejszyć optycznie duży ogród warto podzielić jego przestrzeń na mniejsze wnętrza o różnych funkcjach, na przykład za pomocą wysokich żywopłotów, kęp krzewów czy stawiając trejaże lub pergole, po których będą wspinać się pnącza.

mała architektura i rośliny sadzone po środku optycznie pomniejszają przestrzeń
Fot. Michael Drummond / Pixabay, iVerde
1 – Elementy małej architektury ustawione na osi widokowej optycznie pomniejszają przestrzeń rozległego trawnika, 2 – szeroka i wyrazista kładka prowadząca przez rozległy zbiornik wodny jest mocnym, doskonale widocznym akcentem, 3 – Wyrazista forma roślinna to też dobre rozwiązanie na zatrzymanie wzroku

Przyciągnięcie wzroku

Na długiej i szerokiej posesji można zastosować barierę dla wzroku w postaci fontanny, rzeźby lub oczka wodnego i umieścić ją na środku osi widokowej. Wtedy nasz wzrok nie będzie sięgał daleko, do horyzontu, ale zatrzyma się na tym elemencie.

Jeśli mamy długi pas zieleni, który wydaje się zbyt przestronny, możemy go również przełamać stawiając akcenty w postaci donic, albo innych elementów małej architektury. Drewniane, ciemne i pomalowane na ciepłe kolory akcenty będą przyciągać wzrok i optycznie pomniejszać przestrzeń ogrodu.

Tekst Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe: Stefan Schweihofer / Pixabay, iVerde

Autor
Optyczne pomniejszenie przestrzeni | Sprawdź, jak to zrobić
Optyczne pomniejszenie przestrzeni | Sprawdź, jak to zrobić
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl