Logo
Logo

Sposób na zamaskowanie granic w ogrodzie | Co to jest "aha"?

Granice posesji maskuje się z różnych powodów. Ogrodzenie zasłania się po to, by połączyć ogród z otaczającym krajobrazem ze względów estetycznych lub dla optycznego powiększenia powierzchni działki, albo dlatego, że jest ono po prostu brzydkie. W XVII wieku w ogrodach krajobrazowych powodem było uniemożliwienie lub utrudnienie zwierzętom przedostanie się na teren założenia. Tzw. "aha", czyli ukryta granica ogrodu było rowem, fosą bądź murem oporowym zbudowanym przy skarpie.

Dowiedz się, jak we współczesnych ogrodach maskować granice działki i dlaczego czasem warto to robić?

Spis treści
Jakie są zalety zasłaniania ogrodzenia działki? Co oznacza termin "aha"? W jaki sposób zasłonić ogrodzenie?

Czy na granicy posesji musi być koniecznie mur bądź siatka ogrodzeniowa? Jesteśmy do tego przyzwyczajeni, choć z estetycznego i krajobrazowego punktu widzenia lepiej by było, gdyby tego typu konstrukcje nie istniały, gdyby nasadzenia w sąsiednich ogrodach łączyły się ze sobą. Jednak lubimy wyznaczać granice, gdyż dzięki nim mamy jasność, gdzie kończy i zaczyna się nasza posesja, jesteśmy bowiem przywiązani do swojej własności i wzrasta nasze poczucie bezpieczeństwa.

sposoby na zamaskowanie granic ogrodu
Fot. Debu55y, Primopiano, Johannes, Barbara Helgason / AdobeStock
Żywopłot, który łączy się w jedną kompozycję z roślinami w ogrodzie i poza jego granicami tworzy bardzo subte i Tekst

Dlaczego warto zamaskować granicę działki?

W niektórych ogrodach warto jednak zamaskować ogrodzenie. Takie działanie ma kilka zalet:

  • przestrzeń ogrodu, której granic nie widać wydaje się optycznie większa, niż jest w rzeczywistości
  • "pożyczamy" krajobraz znajdujący się poza obszarem ogrodu – stwarzamy iluzję, że ciekawe rośliny, pola, łąki czy inne elementy krajobrazu i nasz ogród tworzą pod względem kompozycyjnym jedną całość
  • posadzenie roślin przy ogrodzeniu sprzyja środowisku naturalnemu, może być miejscem schronienia dla zwierząt, stołówką dla ptaków bądź owadów zapylających

Co to jest "aha"?

Krajobrazowe ogrody, które wg założenia miały być ściśle powiązane z terenami wokół nich były tworzone tak, by ich elementy wyglądały, jakby były stworzone przez naturę – miały m.in. kręte drogi i naturalne formy roślinne. Jednym z elementów ogrodów, który zaczął funkcjonować w angielskich założeniach ogrodowych krajobrazowych było tzw. "aha" – sposób na ukrycie granic, np. zamiast muru pojawiał się kanał, strumień na granicy ogrodu, albo wyraźny uskok terenu. Dzięki temu granica między założeniem ogrodowym a sąsiednimi terenami nie była zbyt dobrze widoczne.

Zaskoczenie, okrzyk zdziwienia na widok niespodziewanej przeszkody – to wyjaśnienie nazwy "aha"; czyli sposobu ukrywania granic założenia ogrodowego.

We współczesnych ogrodach też można stosować tego typu sposoby na wyznaczenie granicy – nie inwazyjne dla krajobrazu.

sposoby na zamaskowanie granic ogrodu
Fot. iVerde,  Arunee / AdobeStock
Granicę działki można zamaskować roślinami lub wykorzystać do ustawienia oryginalnego elementu małej architektury, np. miejsca do przechowywania drewna do kominka
Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania

Jak zamaskować granicę ogrodu?

Jednym z najprostszych sposobów na zamaskowanie granicy ogrodu jest stworzenie żywopłotu, albo obsadzenie muru, siatki czy przęseł pnączami. Przy sadzeniu roślin na rabatach wzdłuż granicy ogrodu warto pamiętać o piętrach – wysokie krzewy sadzić z tyłu, przy granicy działki, aby zasłoniły płot, a bliżej środka ogrodu, bliżej trawnika – niższe rośliny. Jeśli zależy nam na tym, by granica działki była niewidoczna, wzdłuż niej możemy zbudować podwyższone grządki, które wypełnią szeroko rozrastające się trawy ozdobne lub krzewy.

Na dużych posesjach, które graniczą z niezabudowanym terenem, np. polami, łąkami czy lasem, na wzór aha można zrobić uskok w terenie lub założyć strumień. Ciekawym rozwiązaniem są tzw. suche strumienie, wysypane jedynie żwirem, stanowiące rodzaj rabaty. Nie wymagają montowania urządzeń wodnych.

Tworząc ogród, który ma łączyć się z otaczającym krajobrazem i którego granica ma być niewidoczna, warto posadzić w nim gatunki drzew lub krzewów, które znajdują się tuż za płotem. Wówczas będzie się wydawać, że nasadzenia w naszym ogrodzie i te poza jego granicami tworzą jedną kompozycję.

Przy granicy działki warto też zlokalizować, tyłem do ogrodzenia, pergolę, kącik wypoczynkowy lub miejsce do zabaw dla dzieci, tak aby widok roztaczał się na ogród. "Plecami" takiej przestrzeni może być trejaż porośnięty pnączami, gabion wypełniony kamieniami lub suchy murek z bylinami rosnącymi w przestrzeniach między kamieniami.

Tekst: Małgorzata Wójcik, Zdjęcia tytułowe iVerde, rimopiano / AdobeStock

Autor
Sposób na zamaskowanie granic w ogrodzie | Co to jest "aha"?
Sposób na zamaskowanie granic w ogrodzie | Co to jest "aha"?
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl