Logo
Patron serwisu
Ochrona drewna na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

20 + pomysłów na podwyższone grządki

Podwyższone grządki to jeden z największych trendów kilku ostatnich sezonów. Jeśli nie macie zbyt dużego ogrodu albo dysponujecie tylko małym balkonem, a marzycie o własnych warzywach i owocach, ten sposób uprawy jest w sam raz dla was! Uwierzcie nam, nie ma nic prostszego i bardziej praktycznego niż podwyższone grządki, które wpiszą się w ramy każdego ogrodu, zarówno nowoczesnego, jak i tego w klimacie rustykalnym!

Podwyższone grządki to trend, który staje się coraz popularniejszy i to nie tylko na festiwalach ogrodowych. Ten sposób uprawy to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą uprawiać warzywa, ale nie mają ogrodu albo posiadają tylko niewielki fragment balkonu. Co więcej, podniesione rabaty docenią też osoby starsze oraz wszyscy zapracowani miłośnicy zdrowego odżywiania, którzy chcą się cieszyć własnymi plonami, nie mając jednocześnie czasu, zdrowia i miejsca na pracochłonne uprawy.

Podwyższone grządki – czym właściwie są?

Podwyższone grządki (ang. raised bed) to konstrukcje, które umożliwiają wygodną uprawę roślin. O uprawy takie łatwiej się troszczyć, ponieważ podniesione rabaty to nic innego jak uprawa roślin w skrzyniach. Wysokość skrzyń zazwyczaj wynosi maksymalnie 60 centymetrów, jednak można zastosować też wyższe pojemniki. Co do wymiarów, te zależą od ilości skrzyń i powierzchni, jaką się dysponuje. Bardzo często stosowane są skrzynie prostokątne o wymiarach około 1,5 na 2,5 metra, jednak skrzynie mogą mieć rozmaite rozmiary i kształty. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się skrzynie okrągłe, wielokątne, czy np. takie w kształcie litery L.

Odkryj sekrety obfitych plonów: 20 warzyw idealnych do ogrodu i dwie nowoczesne metody uprawy
Przeczytaj także
Odkryj sekrety obfitych plonów: 20 warzyw idealnych do ogrodu i dwie nowoczesne metody uprawy

Podwyższone grządki | Galeria inspiracji 

Inspiracje, które znaleźliśmy dla was na Pinterest, są na tyle różnorodne, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Przed każdym nowym ogrodowym wyzwaniem warto zrobić pogłębiony research. Pamiętają o tym nie tylko hobbyści, ale także profesjonalni projektanci, którzy zawsze liczą się z najnowszymi trendami

FILM: Grządki wzniesione

Marta Potoczek - Leniwa niedziela / Youtube


Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Markus Spiske, René Bittner, Ulrike Mai , congerdesign, Alois G. Auinger, Jeyaratnam Caniceus / Pixabay
Autor
20 + pomysłów na podwyższone grządki
20 + pomysłów na podwyższone grządki
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)