Logo
Logo

Ogród warzywny przyjazny osobie starszej | Wykorzystaj skrzynie i donice!

Osoby starsze bardzo lubią wszelkie rodzaje aktywności koncentrujące się wokół uprawy roślin, a prym wiedzie tutaj uprawa własnych warzyw. Ogródek warzywny dla starszych osób powinien być z oczywistych względów jak najwygodniej zaprojektowany. Podpowiadamy, jakimi zasadami kierować się zakładając warzywnik dla osoby starszej, jakie proste udogodnienia zastosować i o czym nie zapominać (bez względu na wiek!).

Z artykułu dowiesz się:
 • Na czym polega ułatwienie pracy w warzywniku?
 • Dlaczego dla seniora najlepsze będą podwyższone grządki?
 • Jak przygotować ziemię pod warzywa?
 • Co osoba starsza może uprawiać w donicach?
 • Seniorzy też powinni móc robić własny kompost!
 • Jakie warzywa wybrać do uprawy przez osoby starsze?


Dlaczego skrzynie i donice w ogrodzie dla seniora?
Wygoda to podstawowa

Chcąc przygotować ogród dla starszej osoby, musisz skoncentrować się przede wszystkim na skrzyniach i donicach. To właśnie w nich będzie miała miejsce całość upraw. Dlaczego jednak warto postawić właśnie na takie rozwiązanie?

Podniesione grządki to idealne rozwiązanie na ogród dla seniora. Uprawa warzyw w skrzyniach będzie dla niego łatwa i da mu samodzielność. Przy odpowiednich zabiegach da się uzyskać bardzo bogate plony, które będą w stanie wyżywić go przez cały sezon.

Uprawy warzyw w skrzyniach – ograniczamy schylanie

Uprawa warzyw w skrzyniach, czyli w tak zwanych podniesionych grządkach, to moda, która staje się coraz bardziej powszechna, gdyż jest to sposób wysoce praktyczny, pozwalający oszczędzić czas i energię. Warzywa uprawia się w dużych skrzyniach, których wysokość zazwyczaj wynosi 40-60 centymetrów, jednak mogą być one też wyższe.

Wysokie skrzynie to mniej pracy dla seniora, gdyż nie będzie się on musiał schylać, by wykonać czynności niezbędne przy pielęgnacji roślin i gleby, a także łatwiej mu będzie zbierać plony. Jednocześnie na każdej skrzyni można zrobić miejsce do siedzenia.

Zioła w donicach – ułatwiamy dostęp

W skrzyniach siane będą przede wszystkim warzywa, natomiast zioła najlepiej jest hodować w dużych donicach. Donice muszą mieć dobre odprowadzanie wody (dziurki w dnie). Jeżeli te będą znajdować się na tarasie, powinny mieć podstawki o głębokości do 5 centymetrów. Donice powinny być jasne, by uniknąć ich zbytniego nagrzewania się w promieniach słońca.

Cennym wyposażeniem do donic będzie duża pipeta, by łatwo usunąć nadmiar wody z podstawki bez konieczności podnoszenia ciężkiej donicy.

Fot. Jonathan Hanna/Unsplash
Aby wyżywić dwie starsze osoby przez cały sezon, ogród powinien składać się z co najmniej 4-5 skrzyń o wymiarach około 1,5 na 2,5 metra, a do tego kilku do kilkunastu dużych donic na zioła. W każdej takiej skrzyni można posiać 3-4 rzędy warzyw, w zależności od wymagań co do przestrzeni. Jednocześnie ilość plonów da się zmaksymalizować, o czym będzie mowa później.

Dbanie o ziemię w skrzyniach – mniej zabiegów pielęgnacyjnych

Uprawa warzyw w skrzyniach wymaga o wiele mniejszego nakładu pracy niż ma to miejsce w przypadku sadzenia ich bezpośrednio w gruncie. Dodatkowo w każdej skrzyni można stworzyć optymalne warunki dla konkretnych warzyw, co jest o wiele trudniejsze w przypadku tradycyjnego ogrodu. W każdej skrzyni można umieszczać wymagany przez dane rośliny rodzaj gleby i łatwiej też kontrolować czynniki takie jak jej odczyn pH i wilgotność. Uprawa warzyw w skrzyniach to także łatwiejsze nawożenie.

Ogród dla seniora bazujący na rozwiązaniu, jakim są podniesione grządki, to także ogród bez kopania. Co prawda konieczne są w jego przypadku pewne zabiegi, takie jak mieszanie gleby w skrzyniach, czy wmieszanie w nią kompostu, jednak czynności te są o wiele mniej pracochłonne – dla seniora są one zdecydowanie lżejsze. Dodatkowo wykonuje je się o ściśle określonej porze – na początku lub końcu sezonu.

Jaki kompostownik dla seniora?
"Elektrownia" warzywnika

Zazwyczaj w skrzyniach stosuje się ziemię, która jest bogata w kompost. Kompost powstaje z materii organicznej, która ma się rozkładać w kompostownikach. Kompostownik powinien być skonstruowany z takiego materiału, by trzymał on ciepło. Jak powinien wyglądać kompostownik, by osoba starsza łatwo z niego korzystała?

Materiał

Najczęściej używa się po prostu twardego, grubego drewna, plastiku lub cegły.

Konstrukcja

Kompostownik powinien mieć wymiary co najmniej 1m x 1m x 1m oraz być pozbawiony dna. Jest to ważne, aby dostęp do materii organicznej miały również dżdżownice i inne organizmy, które przyspieszą proces jej rozkładu.

Co kompostować

Na dnie kompostownika umieszcza się luźniejszy materiał w postaci miękkich gałązek, aby sterta kompostu u podstawy była dobrze napowietrzona. Na takim luźniejszym materiale możesz ułożyć materiał bardziej zbity, na przykład skoszoną trawę, rozmaite liście roślin, uszkodzone i obite owoce, popiół z drewna, trociny, chwasty, które nie zawiązały jeszcze nasion, fusy z herbaty i kawy, zużyte torebki herbaciane i szary papier.

Unikać musisz dodawania do kompostownika odpadków gotowanego jedzenia, wszelkiego rodzaju tłuszczy (w tym olejów i masła), mięsa, ryb, papieru zadrukowanego i bielonego, a także kości. Nie możesz też umieszczać w nim cytrusów i ich skórek. Popularnym błędem jest wysypywanie do kompostownika zawartości worka do odkurzacza. Znajdują się w nim często duże ilości sztucznych włókien i tworzyw, kawałki plastiku itp.

Proces kompostowania

Materia organiczna w kompostowniku jest przetwarzana przez bakterie i grzyby, co podnosi też jej temperaturę, która może sięgnąć nawet 60 stopni Celsjusza. Temperatura pomiędzy 32 a 60 stopni zabija rozmaite patogeny znajdujące się w stercie kompostu, a także zabijane są nasiona rozmaitych roślin. To właśnie dlatego kompostownik powinien spełniać minimalne wymagania co do wymiarów (podane powyżej) gdyż przy mniejszych rozmiarach ciepło nie wytworzy się w odpowiedniej ilości i nie da się go też utrzymać.

Kompost musi być regularnie mieszany w celu dobrego napowietrzenia, co osoba starsza może robić samodzielnie, zwłaszcza wtedy gdy skrzynia nie jest bardzo duża.

Jak założyć ogród warzywny dla seniora?
Pierwsze kroki i odpowiednie rośliny

Przede wszystkim, w planowaniu warzywnika dla seniorów musimy zacząć od porządnego zaplanowania i ustalenia, jak duże będą uprawy i jakie warzywa chcemy uzyskać. Jak zadbać o optymalne warunki dla warzyw i co robić, aby przez długo czas nie była konieczna duża ilość pracy?

Przygotowanie ziemi w skrzyniach – krok po kroku

 • Na ziemi w skrzyni umieść 5-10-centymetrową warstwę składającą się z rozłożonego obornika, kompostu i/lub organicznych nawozów.
 • Weź widły i przewracaj ziemię w taki sposób, by warstwa ta została wmieszana w około 20 cm gleby znajdującej się pod spodem.
 • Wyrównaj ją grabiami, by warstwa była płaska. 
 • Po dokonaniu tej czynności musisz odczekać 2-3 tygodnie, a po tym czasie do skrzyni można już wysadzać rośliny.
 • Gleba w skrzyniach powinna być stale wilgotna, ale nie mokra.

Wybór warzyw do uprawy przez seniora – zasady

 • Podstawową zasadą jest sadzenie roślin szybko rosnących, pomiędzy roślinami, którym potrzeba więcej czasu do osiągnięcia dojrzałości. Na przykład warzywa kapustne (kalafior, brokuł, czy kapusta), które zbiera się dopiero 3-4 miesiącach warto sadzić z rzodkiewkami czy sałatą, które są bardzo szybko gotowe są do zbioru (często wystarczy jedynie miesiąc).
 • W ogrodzie trzeba dbać o odpowiednie odstępy i przestrzeń pomiędzy roślinami.
 • Trzeba też pamiętać, że warzywa to rośliny szybko wyciągające z gleby składniki odżywcze, a więc trzeba będzie je nawozić w ciągu sezonu.
 • W skrzyniach warto stosować rozmaite tyczki i kraty, by rośliny rosły bardziej w górę niż na boki.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: toa55 / Depositphotos

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Twoja strona ogrodu