Logo
Logo

Co zrobić ze skoszoną trawą? 3 pomysły na wykorzystanie ścinek

Tuż po koszeniu zastanawiamy się co zrobić ze skoszoną trawą. Nie warto jej wyrzucać, gdyż można ją wykorzystać w ogrodzie. Dowiedz się, co zrobić z trawą po koszeniu.

Spis treści
Do czego wykorzystać skoszoną trawę? Co z nią zrobić? Czy można zostawić skoszoną trawę na trawniku? Wykorzystaj ją do ściółkowania! Skoszona trawa na kompost? Sprawdź, jak to zrobić!

Skoszoną trawę możesz wykorzystać do:

Mulczowania

Skoszoną trawę możemy pozostawić na trawniku tylko, jeśli źdźbła nie są dłuższe niż 3-4 cm. Taka trawa szybko się rozłoży i zasili nasz trawnik. Jeśli trawa jest dłuższa lub gdy przeprowadzamy pierwsze i ostatnie koszenie w sezonie, nie powinna zalegać na trawniku. Długie źdźbła i kłosy traw rozkładają się bardzo wolno i sprzyjają filcowaniu się darni, co ma negatywny wpływ na wzrost i wygląd trawnika.

Ściółkowania

Skoszoną trawę można wykorzystać do ściółkowania roślin. Trawę rozkładamy pomiędzy roślinami, tak aby grubość warstwy nie przekraczała 2-3 cm. Skoszona trawa jako ściółka będzie zatrzymywała wilgoć w glebie i zapobiegnie rozwojowi chwastów, a po rozłożeniu wzbogaci glebę w cenną próchnicę.

Kompostowania

Skoszona trawa to bardzo cenne źródło materii organicznej, która doskonale nadaje się na kompost. Trawę układamy warstwami, naprzemiennie z innymi resztkami roślinnymi. Po jednym sezonie skoszona trawa rozłoży się, tworząc bogata w próchnice ziemię kompostową.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Ariel da Silva Parreira Freeimages

Autor
Co zrobić ze skoszoną trawą? 3 pomysły na wykorzystanie ścinek
Co zrobić ze skoszoną trawą? 3 pomysły na wykorzystanie ścinek
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)

Gość druds

17-06-2022 08:21

ja robie filtry powietrz przyokienne ,ladnie pachnie przez pare dni w domu

Gość Laura

20-05-2020 16:54

Miałam problem ze skoszoną trawą, dopóki nie zaczęłam przeznaczać jej na kompost. W dom i woda kupiłam odpowiedni kompostownik, który stoi w rogu działki i nie rzuca się w oczy. I teraz nie dość, że nie mam problemu z zalegającą trawą, to jeszcze mam nawóz pod moje kochane ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_trawnik_w_ogrodzie