Czy cytrusy (cytryna, pomarańcz itd.) nadają się na kompost?
Niestety odpowiedzią na to pytanie jest znienawidzone przez wielu "zależy". Cytrusy tak jak każdy odpad roślinny mogą być kompostowane, jednak należy dodawać je do naszego kompostownika w sposób przemyślany – działa tutaj zasada "Co za dużo to niezdrowo". Tak więc należy pamiętać o tym, że:
- gdy nasz kompostownik to niewielkiej wielkości pojemnik zalecamy dobrze wybierać odpady, z których robi się z nim kompost i unikać dodawania większych ilości cytrusów;
- jeśli nasz kompostownik to duża konstrukcja lub pryzma kompostowa bez obaw możemy do niego wrzucać odpady cytrusowe (nie wpłyną one w znaczący sposób na działanie mikroflory kompostowej).
Skład cytrusów, a kompostowanie
Owoce roślin cytrusowych znane są z dużej zawartości kwasów organicznych, olejków eterycznych i różnych flawonoidów, które zakwaszają środowisko wokół siebie – wiele bakterii żyjących w naszych kompostownikach nie lubi tak niskiego pH. Zakwaszanie tego typu nie przebiega jednak bardzo gwałtownie oraz nie zabije bakterii żyjących w kompoście w przeciągu kilku chwil – w praktyce okazuje się, że w kompostowniku znajdą się bardzo różne mikroorganizmy, które "zasmakują" w przeróżnego typu odpadkach.
Warto tutaj wspomnieć, że wosk, którym cytrusy są pokrywane na czas transportu nie wpływa negatywnie na tworzenie się kompostu.
O czym jeszcze pamiętać kompostując cytrusy?
- Wyrzucając odpady z cytrusów do kompostownika pamiętajmy, żeby zachować zasady tworzenia warstw kompostowych.
- Dobrze jest, gdy w kompoście bezpośrednio do cytrusów przylegają odpadki o pH zasadowym, np. skorupki jajek. Można też dodawać wapno ogrodowe (dolomit).
- Niektórzy radzą, by suszyć resztki cytrusowe przed kompostowaniem – substancje chemiczne w nich zawarte ulegają wtedy utlenieniu i są łatwiej rozkładane przez bakterie.
- Gdy będziemy wyrzucić całe owoce, potnijmy je co najmniej na połówki!
Zdjęcia tytułowe: carbondale / AdobeStock, ivabalk / Pixabay