Logo
Logo

Co można a czego nie można wrzucać do kompostownika? Sprawdź!

Wielu ogrodników ceni kompostownik w ogrodzie. Jest to świetny sposób na wykorzystanie odpadków z domu i ogrodu jako nawozu dla kolejnych roślin. Oczywiście po odpowiedniej przemianie, podczas naturalnego procesu kompostowania. Jak kompostować, by uzyskać bogaty w azot, potas i fosfor nawóz? Wystarczy wyrzucać odpadki warstwami do odpowiedniego pojemnika, w którym będzie dostatecznie wilgotno. Jeśli chcemy szybciej uzyskać nasz nawóz, trzeba przemieszać powierzchnię kompostu, nie zgniatając warstw poniżej. Potem wystarczy poczekać, aż natura zrobi swoje i nasze odpadki, staną się najlepszym nawozem. Jednak – jakie rzeczy możemy w ogóle przeznaczyć na nawóz?

Spis treści
Jakie resztki i odpadki z domu i ogrodu można wrzucać na kompost? Jakie "domowe śmieci" można wrzucać do kompostownika? Jakie jeszcze odpady z ogrodu można wrzucać do kompostownika? Czego nie można wrzucać do kompostownika?

Jakie resztki i odpadki z domu i ogrodu można wrzucać na kompost?

Pytanie niby banalne, bo odpadki. Dokładniej jednak odpady ogrodowe i kuchenne w większości pochodzenia roślinnego. Najprościej kompostować resztki warzyw, owoców, kwiaty cięte i doniczkowe, których nie da się już uratować, opadłe owoce, darń, igliwie, korę, trociny, liście. To zaś dopiero początek listy.

Fusy po kawie i herbacie – niesłodzonej, aby nie ściągać rzeszy mrówek do ogródka. Jeśli zaś pijemy słodką herbatę i kawę, lepiej wokół kompostownika rozsypać proszek przeciwko mrówkom. Cukier z takich fusów będzie bowiem świetną, dodatkową pożywką dla bakterii, rozkładających nasze odpadki. Dobrze jest także wrzucać skorupki jajek, które znacznie wzbogacą nawóz w wapń.

W kwestii rzeczy, które mogą nadawać się na kompost, pozostaje jedno pytanie – czy można wrzucać chleb do kompostownika? Przy czym mowa tutaj o starym, suchym, nadpleśniałym chlebie, z którym nie mamy co zrobić. Odpowiedź brzmi jak najbardziej. Taki chleb będzie bardzo dobrą pożywką dla bakterii, tworzących nawóz. Dodatkowo znacznie przyspieszy kompostowanie trudniej rozkładających się odpadków jak skorupek jaj.

Jakie "domowe śmieci" można wrzucać do kompostownika?

Tektura i papier, które nie są zadrukowane kolorowym tuszem i podarte na mniejsze części. Podobnie możemy postąpić z wytłoczkami po jajkach. 

Jakie jeszcze odpady z ogrodu można wrzucać do kompostownika?

Gałęzie drzew, liście – suche lub mokre – skoszoną trawę, resztki roślin. Tutaj jednak warto zauważyć kilka rzeczy. Po pierwsze gałęzie najpierw należy rozdrobić. Duże fragmenty będą butwieć, zamiast się sprawie rozłożyć, a tego nie chcemy. Wchodzi w grę ich rozdrobienie na przykład specjalną maszyną (rembakiem), lub spalenie i wsypanie do kompostownika popiołu. Chłodny popiół drzewny z gałęzi, kominka, czy ogniska bardzo dobrze sprawdza się w kompostowniku, przyspieszając proces tworzenia się nawozu. Po drugie w przypadku trawy nie można wrzucać jej zbyt dużo na raz. Może to spowodować jej gnicie zamiast kompostowania. Dlatego trzeba ją mieszać z innymi odpadami na przykład słomą

Do kompostu możemy wrzucić także rośliny, których nikt w swoim ogródku nie chce – chwasty. Jak kompostować je, żeby przyniosły nam pożytek, a nie szkodę? Przede wszystkim samo ich zerwanie nie wystarczy. Trzeba się pozbyć ich nasion i korzeni, aby nie odbiły w żyznym nawozie. Te części można spalić, razem z gałęziami. Zielone łodygi i liście możemy zaś od razu wrzucać do pojemnika. 

Gotowy kompost w worku
Gotowy kompost w worku
Florovit pro natura kompost granulowany to wygodna alternatywa dla wszystkich, którzy nie mają własnego kompostu a potrzebują wzbogacić i użyźnić glebę pod swoimi uprawami. Szczególnie polecany do warzyw i owoców, roślin ozdobnych oraz trawników, nowych nasadzeń oraz regeneracji gleb. Florovit pro natura kompost granulowany jest w 100% naturalny, zawiera azot, fosfor, potas, wapń i magnez oraz HUMUS i substancje organiczne (min. 30%).
KUP W NASZYM SKLEPIE
Aktywator – przyspiesza kompostowanie
Aktywator – przyspiesza kompostowanie
Active Komposter dostarcza mikroorganizmom niezbędnego azotu. Dzięki temu samodzielnie uzyskujemy najwyższej jakości, naturalny nawóz, który jest odpowiedni dla wszystkich roślin. Dodatkowo kompostowanie pozwala na zagospodarowanie odpadów organicznych pochodzących z domu i ogrodu, co obniża koszty utylizacji.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Termokompostownik ogrodowy
Termokompostownik ogrodowy
Eko kompostownik Termo o pojemności 350 litrów daje możliwość wykonania doskonałego kompostu, który zasili uprawy w ogrodzie. Dzięki specjalnej konstrukcji w kompostowniku tym wytwarza się wyższa temperatura, dzięki czemu kompost szybciej dojrzewa niż na otwartej pryzmie kompostowej, a także eliminuje dużo więcej organizmów chorobotwórczych. Kompost z eko kompostownika Termo jest bezpieczny i uzyskuje się go stosunkowo szybko.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Czego nie można wrzucać do kompostownika?

Nawóz możemy sobie jednak zepsuć, wrzucając nieodpowiednie rzeczy. Czego nie można wrzucać do kompostownika z kuchennych odpadów? Resztek mięsa, wędlin i kości, gdyż mogą zwabić mięsożerne i padlinożerne zwierzęta do naszego ogrodu. Produkty marynowane w occie lub soli mogą zaszkodzić bakteriom, zmieniającym odpady w nawóz. Złym pomysłem będzie także wrzucanie chwastów z nasionami lub wyrastającymi z kłączy, jak perz. Chore rośliny również nie powinny trafić na kompostownik, gdyż patogeny mogą nie zginąć, a przy nawożeniu rozniesiemy je na większy teren. Z odpadów organicznych odpadają także odchody zwierząt i liście orzecha włoskiego, które hamują rozwój roślin.

Czego nie wrzucać do kompostownika poza tym? Ogólnie materiałów nieorganicznych (choć to powinno być oczywiste, to wiele osób zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy) jak szkło, plastik, metal, gruz, piasek, zadrukowany papier, lakierowane drewno, czy resztki farb. Kompostowi zaszkodzą również środki chemiczne, rozpuszczalniki, lekarstwa oraz opakowania po innych nawozach. Nie powinniśmy wrzucać także tkanin, nawet pochodzenia naturalnego.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: melGreenFR / Pixabay

Autor
Co można a czego nie można wrzucać do kompostownika? Sprawdź!
Co można a czego nie można wrzucać do kompostownika? Sprawdź!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl