Czy popiół można wyrzucić na kompost? Naturalnie!

Wykorzystaj popiół z kominka jako cenny składnik kompostu, aby wzbogacić swoją glebę i poprawić plony. Dowiedz się, jak prawidłowo stosować popiół drzewny w kompoście, jakie korzyści przynosi Twoim roślinom i jakie błędy unikać. Popiół jest bogaty w potas, wapń i inne minerały, które wspomagają rozwój roślin. Sprawdź nasze praktyczne porady i zacznij już dziś wykorzystywać ten naturalny nawóz w swoim ogrodzie.

Posłuchaj
00:00
57

Dodaj popiół do kompostu! Wzbogaci jego skład i ograniczy brzydki zapach

Popiół drzewny (powstały po spalaniu drewna w kominku, piecu lub w wyniku spalania węgla drzewnego w grillu) jest dobrym źródłem potasu, fosforu i magnezu oraz niektórych pierwiastków śladowych. Skład każdego popiołu jest nieco inny i zależy od spalanego drewna.

Dodanie do kompostu niewielkiej ilości popiołu nie tylko wzbogaci jego skład, ale także ograniczy nieprzyjemny zapach rozkładających się resztek.

Popiół świetnie nadaje się do nawożenia roślin (warto pamiętać, że nie zawiera azotu). Może być z powodzeniem rozsypywany na pryzmie kompostowej albo prosto na ziemię w ogrodzie.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Po wyrzuceniu go na kompost trzeba przysypać go 15-centymetrową warstwą innego materiału (najlepiej zielonych resztek z ogrodu, które zawierają azot), by nie powstała zbita warstwa. Warto pamiętać, że popiół drzewny ma odczyn zasadowy (około pH 10), podniesie więc pH kompostu (który zwykle jest niski), który może być mniej odpowiedni dla roślin wymagających kwaśnej gleby.

► Dowiedz się więcej o tym, co można dodawać do kompostu


Zdjęcie tytułowe: PublicDomainPictures

 


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Bądź przyjacielem pszczół – wysiej rośliny miododajne. W tej mieszance nasion jest 30+ różnych gatunków
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści