Logo
Logo

Czy popiół można wyrzucić na kompost? Naturalnie!

Pytanie czytelnika: Czy mogę dodać popiół drzewny z kominka do kompostu?

Dodaj popiół do kompostu! Wzbogaci jego skład i ograniczy brzydki zapach

Popiół drzewny (powstały po spalaniu drewna w kominku, piecu lub w wyniku spalania węgla drzewnego w grillu) jest dobrym źródłem potasu, fosforu i magnezu oraz niektórych pierwiastków śladowych. Skład każdego popiołu jest nieco inny i zależy od spalanego drewna.

Dodanie do kompostu niewielkiej ilości popiołu nie tylko wzbogaci jego skład, ale także ograniczy nieprzyjemny zapach rozkładających się resztek.

Popiół świetnie nadaje się do nawożenia roślin (warto pamiętać, że nie zawiera azotu). Może być z powodzeniem rozsypywany na pryzmie kompostowej albo prosto na ziemię w ogrodzie.

Po wyrzuceniu go na kompost trzeba przysypać go 15-centymetrową warstwą innego materiału (najlepiej zielonych resztek z ogrodu, które zawierają azot), by nie powstała zbita warstwa. Warto pamiętać, że popiół drzewny ma odczyn zasadowy (około pH 10), podniesie więc pH kompostu (który zwykle jest niski), który może być mniej odpowiedni dla roślin wymagających kwaśnej gleby.

Dowiedz się więcej o tym, co można dodawać do kompostu

 

Autor
Czy popiół można wyrzucić na kompost? Naturalnie!
Czy popiół można wyrzucić na kompost? Naturalnie!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)
 

Komentarze

Dodaj komentarz