Logo
Logo

Znani architekci krajobrazu | Ucz się projektowania ogrodu od najlepszych

Współcześni projektanci ogrodów wyznaczają trendy w projektowaniu, które później możemy obserwować m.in. na festiwalach ogrodniczych. Jeśli zależy Wam na tym, by być na czasie, śledźcie realizacje topowych nazwisk, a z pewnością nic, co w modzie, nie będzie Wam obce. Przygotowaliśmy dla Was listę najsławniejszych architektów krajobrazu, których warto naśladować! 

Streszczenie artykułu
Znani architekci krajobrazu, tacy jak Piet Oudolf, Tom Stuart-Smith czy Dan Pearson, są źródłem inspiracji dla osób pragnących nauczyć się projektowania ogrodu. Oudolf jest pionierem w ruchu New Perennial Movement, który promuje sadzenie wieloletnich bylin o różnych kształtach i strukturach. Jego projekty są pełne harmonii, a rośliny są dobrane tak, aby tworzyć piękne kompozycje przez cały rok. Stuart-Smith natomiast, jest znanym twórcą ogrodów naturalistycznych, które łączą dziką przyrodę z klasycznym ogrodem. Jego projekty są pełne różnorodności roślin, a jednocześnie zachowują spójność stylistyczną. Pearson, z kolei, jest mistrzem w tworzeniu ogrodów, które łączą się z otaczającym krajobrazem. Jego projekty są pełne naturalnych, nieregularnych form, które harmonijnie wpisują się w otoczenie. Wszyscy trzej architekci podchodzą do projektowania ogrodu jako do sztuki, w której rośliny są medium do wyrażania emocji i tworzenia atmosfery. Ich prace są dowodem na to, że ogród to nie tylko miejsce uprawy roślin, ale także przestrzeń do twórczego wyrażania siebie.
Spis treści
Dlaczego warto znać sławnych projektantów? Kate Gould Piet Oudolf Mary Reynolds Luciano Giubbilei Fernando Caruncho Jane Porter Charles Jencks Ann Treneman Pollyanna Wilkinson James Corner, Diller Scofidio + Renfro i Piet Oudolf Mien Ruys Rosemary Alexander Kathryn Gustafson Mikyoung Kim John Brookes

Architekci krajobrazu, których musisz poznać!

Dobry projektant ogrodów musi być nie tylko wysmakowanym znawcą roślin i wirtuozem sztuki komponowania, ale powinien też przewidywać trendy, a nawet wyprzedzać je. Poza tym architekt, jak każdy prawdziwy artysta, musi mieć swój styl. Jeśli jego pomysły zapadają w pamięć, są niekiedy tematem dyskusji, pobudzają do refleksji, to znak, że warto się nimi zainspirować. 

Przedstawiamy Wam topowych architektów krajobrazu, którzy są znani na całym świecie i zdobywają nagrody na najbardziej prestiżowych festiwalach ogrodowych. Pamiętajcie, warto uczyć się od najlepszych, a wiedza, jaką w ten sposób zdobywacie, jest bezcenna. 

Nasza TOP lista będzie regularnie aktualizowana, dzięki czemu będziecie mogli wracać do artykułu i wciąż poznawać nowe sławne nazwiska. 

Kate Gould

Jak urządzić mały ogród? To pytanie zadają sobie wszyscy właściciele niewielkich ogrodów. Kate Gould w Sloan Magazine nakreśliła jedną żelazną zasadę: Mały ogród musi być funkcjonalny i ozdobny przez cały rok. Skąd złota medalistka Chelsea Flower Show czerpie aż tyle entuzjazmu? Poznaj kilka prostych trików Kate Gould, które sprawią, że twój mały zielony zakątek zamieni się w wielofunkcyjne wnętrze.

Piet Oudolf

Piet Oudolf projektuje ogrody, przypominające łąki, rozległe bylinowe prerie, które wydają się być nietknięte ręką projektanta. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Oudolf podkreśla, że w ogrodzie każda roślina musi znać swoje miejsce, a jego projekty są starannie przemyślane i usystematyzowane. Trudno w to uwierzyć, kiedy patrzy się choćby na jego prywatny ogród w Hummelo. Jaka jest więc jego recepta na dziki ogród? Sprawdź! 

Mary Reynolds

O Mary Reynolds zrobiło się głośno w 2002 roku, kiedy zdobyła złoty medal na Chelsea Flower Show. Jej projekt konkursowy zatytułowany "Tearmann sí - A Celtic Sanctuary", zdobył uznanie na całym świecie. Wejście do ogrodu zdobiła brama księżycowa, która prowadziła w dół ku czterem kamiennym tronom druidów rozmieszczonym wokół paleniska nad stawem. Na tej niewielkiej przestrzeni zasadzono wówczas 500 rodzimych irlandzkich roślin, a jednym z głównych widzów dzieła był książę Karol, regularny gość Chelsea Flower Show. 

Luciano Giubbilei

Luciano Giubbilei to architekt krajobrazu, który czasem o wiele bardziej ceni sobie podpowiedź pisarza, malarza, czy projektanta mody, niż drugiego architekta. Jak sam przyznał, cały czas stara się poszerzać swoje zainteresowania, bo dzięki temu jego projekty są zaskakujące. To, co jest dla niego najważniejsze w ogrodzie to faktura, forma i światło. Dla wszystkich tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na wysokobudżetowy ogród ma jedną radę – lepiej na początku zainwestować w dobre drzewo.

Fernando Caruncho

Ogród kosmosów to jeden z pierwszych projektów Fernando Caruncho, w którym pojawiły się rośliny jednoroczne. Wcześniej architekt stawiał przede wszystkim na gatunki wiecznie zielone, bo marzył o ogrodach, które się nie zmieniają. Jego plany szybko zweryfikowała rzeczywistość i jak wreszcie sam stwierdził: "Ogrody, podobnie jak ludzie, mają cykl – rodzą się, rosną, dojrzewają i umierają". By mógł to zrozumieć, jego własny ogród musiała zaatakować antraknoza. Dziś Caruncho docenia moc jednorocznych kwiatów, które pojawiają się tylko na chwilę.

Jane Porter 

Jane Porter to projektantka ogrodów, o której szczególnie głośno zrobiło się po Chelsea Flower Show 2022. Jej ogród zatytułowany "The Still Garden" został uhonorowany złotym medalem i odbił się szerokim echem w branży ogrodniczej. Kompozycje nasadzeń inspirowane szkockim pejzażem, które są dla Porter ponadczasowym symbolem dzieciństwa i przypominają jej o ukochanej ciotce z Guernsey, zachwyciły krytyków i hobbystów. 

Charles Jencks 

Charles Jencks po raz pierwszy zainteresował się projektowaniem ogrodów w 2000 roku. Zainspirowała go do tego jego żona Maggie, która poprosiła go o projekt zieleńca. Od tamtej pory słynny teoretyk architektury stał się też znaną personą w świecie architektury krajobrazu. Jego ogrody są nośnikiem wielu znaczeń, a ich głównym motywem jest teoria chaosu, filozofia, genetyka. 

Ann Treneman 

Ann Treneman jeszcze do niedawna szerszej publiczności znana była jako dziennikarka "The Times". Na pisarskim etacie spędziła 40 lat życia, z czego 20 w londyńskiej redakcji przy Fleet Street. Ogrodnictwo było jej pasją od zawsze, ale dopiero w wieku 60 lat postanowiła zająć się tym na poważnie. Profesjonalną przygodę z projektowaniem ogrodów rozpoczęła od kursu organizowanego przez RHS, który doprowadził ją na studia architektury krajobrazu na Uniwersytecie w Sheffield, a w konsekwencji na główną scenę Chelsea Flower Show!

Pollyanna Wilkinson 

Pollyanna Wilkinson zaczęła swoją przygodę z projektowaniem ogrodów, dzięki macierzyństwu, które uświadomiło jej, co tak naprawdę w życiu sprawia jej przyjemność i zdała sobie sprawę, że to wcale nie marketing, którym do tej pory się zajmowała. Kiedy urodził się jej drugi syn, poszła na studia i zaraz po dyplomie założyła swoje studio projektowe. Dzisiaj bryluje na Chelsea i w social mediach, a jej Instagram to istna kopalnia porad i inspiracji

James Corner, Diller Scofidio + Renfro i Piet Oudolf

James Corner, Diller Scofidio + Renfro i Piet Oudolf stworzyli dziką łąkę w sercu miasta, dokładnie w samym centrum Nowego Jorku. High Line, bo o nim mowa, powstał na trasie dawnej linii kolejowej, która unosi się nad Manhattanem. Dziś to jedno z najsłynniejszych miejsc na świecie, które ściga się w rankingach z Central Parkiem i Ogrodami Królewskimi w Londynie. Czego można nauczyć się od projektantów, którym udało się połączyć chaos miasta z bezkresem natury?

Mien Ruys 

Ogrody eksperymentalne to takie, które pokazują coś zupełnie nowego i często przeciwstawiają się trendom. Mien Ruys – holenderska architektka krajobrazu z XX wieku jako pierwsza zaczęła bardzo odważnie stosować w ogrodach materiały budowlane – beton i podkłady kolejowe. Poza tym kochała byliny i to od nich rozpoczęła swoje eksperymenty. Kiedy zaprojektowała ogród bez trawnika, nikt jej nie zrozumiał. Dziś Mien Ruys wymieniana jest wśród najbardziej wpływowych projektantów XX wieku. Jak wyglądają jej ogrody eksperymentalne i czym się kierować, by samodzielnie stworzyć nowatorski ogród?

Rosemary Alexander  

Rosemary Alexander założyła słynną The English Gardening School, jest jedną z najbardziej uznanych projektantek ogrodów na świecie, a jej książki o projektowaniu to prawdziwe podręczniki dla początkujących architektów krajobrazu. Swoim studentom radzi, by eksperymentowali ze wzorami, a jej własny ogród pokazuje, że często prosta i klasyczna biel jest prawdziwym kluczem do sukcesu. Poznajcie podstawowe zasady projektowania ogrodu okiem Rosemary Alexander!

Kathryn Gustafson 

Mówi się o niej, że jest rzeźbiarką krajobrazu. Jednak przede wszystkim nie można odmówić jej wrażliwości i umiejętności łączenia przeszłości z teraźniejszością. To właśnie przeszłość w dużej mierze nakreśliła charakter i unikatowy styl jej projektów. Innowacyjne elementy wodne to jej znak rozpoznawczy. Dziś Kathryn Gustafson to jedna z najbardziej znanych i wpływowych architektek krajobrazu na świecie. Co jeszcze łączy jej wszystkie projekty, a czego można się od niej nauczyć? Sprawdźcie i zainspirujcie się do samodzielnego projektowania! 

Mikyoung Kim 

Mikyoung Kim to architektka krajobrazu, która czerpie wzorce z natury. To dlatego jest miłośniczką fraktali, na bazie których tworzy unikalne koncepcje przestrzeni publicznych, w których można poczuć się jak w terapeutycznym ogrodzie. Jej przykład to dowód na to, że dobrze zaprojektowana przestrzeń to taka, której projektant nie bał się sięgać po odważne i odkrywcze rozwiązania. W końcu to oryginalność zostanie zapamiętana. 

John Brookes 

Nie od dziś wiadomo, że projektowanie ogrodu to sztuka, która wymaga nie tylko ogromnej wiedzy, ale także kreatywności, która ośmiela do przełamywania konwencji i porzucania utartych szlaków. Dziś inspirowanie się szeroko pojętą sztuką to nic nowego, ale kiedy John Brookes odkrył potencjał projektowy malarstwa abstrakcyjnego, definicja ogrodu nowoczesnego wreszcie nabrała kształtów. Jak zdaniem słynnego architekta krajobrazu stworzyć funkcjonalny ogród, który stanie się drugim domem? Odpowiedź znajdziecie w dziełach Mondriana! 


Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Maria Orlova, Scott Webb, Lina Kivaka, Evgenia Basyrova, Skylar Kang / Pexels

Autor
Znani architekci krajobrazu | Ucz się projektowania ogrodu od najlepszych
Znani architekci krajobrazu | Ucz się projektowania ogrodu od najlepszych
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl