Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Jak zaprojektować zdrową przestrzeń? | Mikyoung Kim

Mikyoung Kim to architektka krajobrazu, która czerpie wzorce z natury. To dlatego jest miłośniczką fraktali, na bazie których tworzy unikalne koncepcje przestrzeni publicznych, w których można poczuć się jak w terapeutycznym ogrodzie. Jej przykład to dowód na to, że dobrze zaprojektowana przestrzeń to taka, której projektant nie bał się sięgać po odważne i odkrywcze rozwiązania. W końcu to oryginalność zostanie zapamiętana. 

Kim jest Mikyoung Kim? To architektka miejsc uzdrawiania

Przestrzenie zieleni są nie tylko miejscami rekreacji, ale też miejscami uzdrawiania, które wpływają na nasze zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne - stwierdziła Mikyoung w jednym z wywiadów. 

Mikyoung Kim to światowej sławy architektka krajobrazu i artystka z Korei Południowej, która ukończyła studia z zakresu architektury krajobrazu na Uniwersytecie Pensylwanii, gdzie obecnie pracuje jako wykładowca. Jest założycielką Mikyoung Kim Design, firmy specjalizującej się w projektowaniu i planowaniu przestrzeni publicznych, parków miejskich, kampusów uniwersyteckich oraz terenów rekreacyjnych. Wśród jej projektów można wymienić m.in. Chicago's Chay Chicago, Songdo Central Park w Korei Południowej, a także Kresge Plaza na Uniwersytecie Harvarda.

Mikyoung otrzymała wiele nagród i wyróżnień, w tym nagrodę ASLA (American Society of Landscape Architects), a także Smithsonian's Cooper-Hewitt National Design Award za osiągnięcia w dziedzinie architektury krajobrazu.

Co wyróżnia jej projekty? 

Mikyoung Kim projektuje, kierując się ideą tworzenia przestrzeni, które łączą ludzi z naturą oraz ze sobą nawzajem. W swojej pracy wykorzystuje zarówno swoje umiejętności projektowe, jak i artystyczne, aby tworzyć piękne, funkcjonalne i zrównoważone przestrzenie publiczne.

Krajobraz powinien być przyjazny dla ludzi i przyjazny dla przyrody. Moje projekty krajobrazowe dążą do osiągnięcia równowagi między ludzkimi potrzebami a ekologicznymi wartościami - przyznała w wywiadzie.

W swoim podejściu projektowym Kim kładzie duży nacisk na poszukiwanie nowych rozwiązań i innowacyjnych technologii. W projektach wykorzystuje nowoczesne materiały, takie jak szkło, beton lub stal, ale zawsze w sposób, który w harmonijny sposób komponuje się z naturalnymi elementami krajobrazu.

Projekty Mikyoung charakteryzują się też silnym naciskiem na funkcjonalność i przystępność dla użytkowników. Kim projektuje z myślą o różnych grupach użytkowników, uwzględniając ich potrzeby i zróżnicowane style życia. Stara się, aby jej przestrzenie były dostępne dla wszystkich i sprzyjały integracji społecznej.

Projektowanie krajobrazu to sztuka tworzenia historii, które ludzie będą chcieli opowiadać, i miejsc, które chcieliby pielęgnować przez pokolenia - twierdzi projektantka.

Ostatecznie, styl projektowania Kim można opisać jako połączenie funkcjonalności, innowacyjności i estetyki, które łączą się w harmonijny sposób, tworząc wyjątkowe i inspirujące przestrzenie publiczne.

Fraktale w projektowaniu

Mikyoung Kim do tworzenia swoich projektów wykorzystuje fraktale. Fraktale to wzory matematyczne, które charakteryzują się powtarzalnością w różnych skalach, co może mieć zastosowanie w projektowaniu krajobrazu i sprawdzić się jako narzędzie do kształtowania terenu, układania elementów wizualnych i tworzenia kompozycji.

Jednym z ciekawych przykładów zastosowania fraktali w projektach Mikyoung Kim jest projekt "The Crown Sky Garden" w Chicago, który został ukończony w 2010 roku. Jest to ogród o powierzchni 2,5 ha, zlokalizowany na dachu wieżowca w centrum miasta. Projekt ten jest inspirowany fraktalami i wykorzystuje ich wzory w różnych aspektach projektu. Na przykład wzory fraktalne zostały wykorzystane do stworzenia zaawansowanych układów zieleni, takich jak krzewy, drzewa i trawniki, które układają się w organiczne wzory i struktury, przypominające naturalne formy. Projekt uwzględnia również zmienne warunki atmosferyczne, takie jak wiatr, słońce i wodę, które są traktowane jako elementy dynamicznego systemu, tworzącego zmieniającą się przestrzeń w czasie.

Kolejnym przykładem jest projekt "ChonGae Canal Restoration Project" w Seulu, który został ukończony w 2005 roku. Ten projekt, również inspirowany fraktalami, skupia się na odtworzeniu naturalnego koryta rzeki Cheonggyecheon, które zostało zasypane w latach 60. XX wieku. W projekcie wykorzystano fraktale jako narzędzie projektowe do tworzenia dynamicznych i złożonych form wodnych, takich jak kaskady, strumienie i kanały, które tworzą unikalne przestrzenie rekreacyjne i przyrodnicze w centrum miasta.

Projekty Mikyoung Kim, wykorzystujące fraktale jako narzędzia projektowe, cechują się nie tylko zaawansowanym podejściem matematycznym, ale także uwzględnianiem aspektów społecznych, ekologicznych i estetycznych. Fraktale pozwalają na tworzenie zrównoważonych i oryginalnych przestrzeni, które oddziałują z ludźmi i otoczeniem w harmonijny sposób, tworząc unikalne i innowacyjne miejsca do życia, pracy i rekreacji.

Jak projektuje Mikyoung Kim? Czego można się od niej nauczyć? 

  • Badanie i zrozumienie kontekstu: Mikyoung Kim zaczyna od gruntownego badania i zrozumienia kontekstu swojego projektu, takiego jak lokalna historia, kultura, klimat, ekologia i wymagania klienta. To pozwala jej na dobranie odpowiednich koncepcji projektowych, które są dopasowane do miejsca i kontekstu.

  • Kreatywne koncepcje projektowe: Kim stosuje innowacyjne i kreatywne podejście do tworzenia koncepcji projektowych. Nie boi się odważnych pomysłów, inspiruje się geometrią fraktalną. Myśli innowacyjnie i nieszablonowo. To właśnie dlatego wyróżnia się na tle innych projektantów i jest twórczynią tak wielu nagrodzonych projektów. 

  • Zrównoważone podejście: Mikyoung Kim stawia duży nacisk na zrównoważone projektowanie krajobrazu, uwzględniając ochronę środowiska naturalnego, efektywność energetyczną, ochronę wód, zrównoważony transport i zrównoważone podejście do pielęgnacji i późniejszego użytkowania. Projektantka jest świadoma, że kryzys klimatyczny jest obecnie jednym z największych współczesnych wyzwań, a rola architektów krajobrazu w zmienianiu świadomości społeczeństwa jest kluczowa i nie do przecenienia. 

  • Kształtowanie przestrzeni: Mikyoung jest znana z tworzenia unikalnych i dynamicznych przestrzeni, które łączą różnorodne elementy krajobrazowe, takie jak ukształtowanie terenu, woda, roślinność, elementy architektoniczne i sztuka, aby tworzyć kompleksowe i zintegrowane projekty krajobrazowe, które przypominają żywe dzieła sztuki. 
Oczywiście, konkretny proces projektowy Mikyoung Kim może się różnić w zależności od projektu i kontekstu, jednak jej styl jest znany z kreatywności, innowacyjności, zrównoważonego podejścia i tworzenia unikalnych przestrzeni krajobrazowych, które przede wszystkim są dedykowane ludziom i mają służyć im jako tzw. zielone miejskie sanktuaria. 

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Lutz Peter / Pixabay

Autor
Jak zaprojektować zdrową przestrzeń? | Mikyoung Kim
Jak zaprojektować zdrową przestrzeń? | Mikyoung Kim
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl