Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Projektowanie w duchu biophilic design | Marcus Barnett

Marcus Barnett nie wyobraża sobie być kimś innym niż architektem krajobrazu. Jak stwierdził w jednym z wywiadów, gdyby nie mógł być projektantem, byłby bezrobotny. Największy rozgłos przyniósł mu ogród The Telegraph na Chelsea Flower Show w 2015 roku, kiedy zdobył złoty medal. Jak projektuje Marcus Barnett i kiedy rozpoczęła się jego przygoda z ogrodami? Sprawdźcie! 

Kim jest Marcus Barnett? 

Pewnego razu, na początku lat dziewięćdziesiątych, jadąc z jednej bazy wojskowej do drugiej, słuchałem wywiadu z magnatem biznesowym w Radio 4. Były to wczesne lata dziewięćdziesiąte i natknąłem się na wywiad, przegapiwszy jego początek. Gdy wywiad dobiegał końca, prowadzący podsumował rozmowę, mówiąc: "Czy można powiedzieć, że czekałeś na swój statek?". Gość trzasnął biurkiem, które musiało oddzielać ich oboje i podnosząc głos, odpowiedział: "Nie słuchałeś ani słowa, które powiedziałem? Nie czekałem, aż mój statek przypłynie, wyszedłem mu na spotkanie" - wyznał w wywiadzie z Design Hunter

Marcus ukończył z wyróżnieniem Inchbald School of Garden Design po radykalnej zmianie kariery. W 1991 roku został powołany z RMA Sandhurst do Gwardii Szkockiej i służył w operacjach zamorskich jako oficer armii przez 7 lat. Podczas kariery wojskowej wciąż pojawiało się w nim rosnące pragnienie, które pojawiło się pozornie znikąd... by projektować ogrody.

To było to! Nie chciałem zostać gwiazdą filmową, kierowcą wyścigowym, czy wyjechać do miasta. To było bardzo konkretne: projektowanie ogrodów - wyznał w wywiadzie z sittingspiritually.co.uk. 

Będąc w Inchbald, połączył siły z kolegą ze studiów, aby stworzyć swój pierwszy ogród na Chelsea Flower Show, który zdobył złoty medal. Zrobił cztery kolejne ogrody w Chelsea, zdobywając swój trzeci złoty medal za Telegraph Garden w 2015 roku

Crocus.co.uk / Youtube

Marcus wykłada w szkołach i na uczelniach projektowych w Londynie oraz w całej Europie. Zdobył uznanie za tworzenie zrównoważonych, estetycznych i funkcjonalnych krajobrazów, które integrują elementy natury z architekturą miejską. Jego podejście łączy tradycję z nowoczesnością, a projekty są starannie dopasowane do potrzeb i charakteru danego miejsca.

Prace Barnetta obejmują różnorodne typy projektów, takie jak ogrody prywatne, przestrzenie publiczne, parki, dziedzińce, tarasy na dachach oraz tereny rekreacyjne. Projektuje zarówno dla klientów prywatnych, jak i instytucji, a jego prace są cenione zarówno przez użytkowników, jak i krytyków. Marcus uważa, że ogród ma zachwycać atmosferą i łączyć ludzi z naturą, z otaczającym nas krajobrazem. 

Projektowanie w duchu biophilic design, czyli o Marcus Barnett Studio 

Biophilic design leży u podstaw naszego myślenia. Staramy się, aby każda nadarzająca się okazja była maksymalnie wykorzystana, co przynosi wyraźne korzyści naturze i środowisku, tak samo jak naszym użytkownikom końcowym. Nasze krajobrazy pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery, filtrują zanieczyszczenia powietrza, zwiększają bioróżnorodność i pomagają w gospodarce wodnej. Zwiększa to naszą zdolność do łagodzenia zmian klimatycznych, jednocześnie tworząc miejsca regenerujące, poprawiające samopoczucie i odrywające od naszego coraz bardziej gorączkowego życia - czytamy na stronie pracowni

Marcus Barnett Studio zyskało międzynarodową renomę dzięki tworzeniu ogrodów i krajobrazów, które łączą silną formę architektoniczną i naturalistyczne nasadzenia, które naśladują dzikość natury. Założona przez Marcusa w 2004 roku firma MBS zdobyła nagrodę Best in Category i trzy złote medale Chelsea Flower Show. Ich projekty opierają się na bezgranicznej interakcji między wnętrzem a otoczeniem, nieruchomością, ogrodem i krajobrazem. Centralnym elementem narracji jest badanie kontrastujących zagadnień, takich jak: siła i miękkość, naturalne nasadzenia i geometryczny plan, romantyzm i praktyczna funkcjonalność.

Używamy powściągliwej palety elementów, często zaczerpniętych z lokalnych materiałów, tradycji i społeczności roślinnych, tak aby nasza praca ściśle odzwierciedlała środowisko naturalne. Staramy się wykorzystać nieskończone możliwości królestwa roślin, a naszym ostatecznym celem jest stworzenie "uporządkowanego nieładu". Aspiracje naszych klientów są naszym głównym celem, dlatego kładziemy duży nacisk na skrupulatne planowanie i realizację projektów, współpracę i partnerstwo. Rezultatem jest ogród o wzbogacającym poczuciu miejsca i środowisku dzikiej wyobraźni.

Jak podkreśla Marcus w wielu wywiadach, wyczucie stylu może być ważnym czynnikiem decydującym o sukcesie projektu, ale jeśli roślina nie przetrwa w danym miejscu lub regionie geograficznym, to gust nie ma tu nic do rzeczy. Chodzi o prawdziwą Matkę Naturę. Trzeba więc być bardzo świadomym tego, gdzie się jest, jakie jest główne przeznaczenie ogrodu oraz dla kogo się go projektuje i buduje. Mając te trzy rzeczy na uwadze, możemy spodziewać się, że rezultaty pozytywnie nas zaskoczą. 

Marcus Barnett Studio to zespół projektowy, który jest marką rozpoznawalną na całym świecie. Ich przykład pokazuje, że dobry design w świecie architektury krajobrazu nie istnieje bez gruntownej wiedzy na temat roślin i środowiska. Projektanci zieleni przyszłości to wizjonerzy z artystycznym polotem, dla których dobro Planety i inspiracja otaczającym krajobrazem to wartości nadrzędne, które wyznaczają ramy nowej estetyki.  

Marcus Barnett: 15 The Avenue, Cheam

National Garden Scheme / Youtube

 

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Ornavi / Adobe Stock

Autor
Projektowanie w duchu biophilic design | Marcus Barnett
Projektowanie w duchu biophilic design | Marcus Barnett
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl