Kim jest Rosemary Alexander?
Rosemary Alexander sędziowała na festiwalach ogrodniczych w Chicago, San Francisco i Seattle oraz na światowej sławy pokazie Chelsea Flower Show. Obecnie poza Chelsea sędziuje także na 4 pozostałych wystawach RHS: Cardiff, Malvern, Hampton Court i Tatton Park. Jej książka "The Essential Garden Design Workbook" ("Podstawy projektowania ogrodów") została nagrodzona jedną z ośmiu srebrnych nagród przez Garden Writers Association of America i została przetłumaczona na 9 języków. Rosemary poza działalnością związaną z projektowaniem i pisaniem, aktywnie angażuje się w edukowanie. Jest założycielką The English Gardening School, słynnej szkoły projektowania ogrodów:
Alexander urodziła się i wychowała w Szkocji. Była pierwszą kobietą wybraną na członka Stowarzyszenia Projektantów Ogrodów (Society of Garden Designers). Od 2000 roku tworzyła swój własny ogród w pobliżu Petersfield w Hampshire, często fotografowany i opisywany w wielu artykułach w czasopismach, w tym w "Gardens Illustrated", "The English Garden", "Saga" oraz magazynie RHS "The Garden". W 2011 roku Rosemary została odznaczona Medalem Pamięci Veitcha (Veitch Memorial Medal) przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (Royal Horticultural Society) za wkład w nauczanie sztuki i rzemiosła projektowania ogrodów.
Sandhill Farm House, czyli prywatne królestwo Rosemary
Rosemary Alexander pasjonuje się podróżami, operą, gotowaniem i spacerami. To z pewnością spacery po jej ogrodzie w Hampshire sprawiają jej największą radość.
Charakter i magia ogrodu Sandhill Farm House polega m.in. na sezonowości, czyli zmienności i wynikających z niej różnic pomiędzy ogrodem frontowym i tylnym. Pierwszy z nich, ogród biały, jest przede wszystkim ogrodem wiosennym, częściowo zadrzewionym, z mnóstwem krzewów, bogactwem kwitnących na biało roślin cebulowych, od przebiśniegów po tulipany.
W ogrodzie tylnym uwagę zwracają róże oraz czerwona trawiasta granica. Najbardziej spektakularna jest zaś róża chińska 'Crimson Bengal', która może kwitnąć nieprzerwanie przez jedenaście miesięcy w roku. Zarówno w ogrodzie frontowym, jak i tylnym można zauważyć delikatne akcenty, takie jak rzędy przyciętych krzewów bukszpanowych meandrujących wzdłuż ścieżki z kamienia, mały ogródek warzywny, zielono-białe obramowanie oraz teren pod domkiem zlokalizowany pod trzema rodzimymi klonami polnymi i brzozą srebrzystą.
Podstawowe zasady projektowania ogrodu | Złote rady od Rosemary Alexander
Rosemary Alexander w swojej książce pt. "Podstawy projektowania ogrodów" opisuje wszystkie etapy, które poprzedzają wykonanie kompletnego i profesjonalnego projektu ogrodu. Autorka rozpoczyna od rozdziałów wyjaśniających, jak przeprowadzić inwentaryzację terenu.
Alexander zwraca uwagę na to, że projektowanie ogrodu najłatwiej jest zacząć od wprowadzenia samych modyfikacji w istniejących elementach, ale takiego działania nie można nazwać pełnym przeprojektowaniem i nie przynosi ono spektakularnych rezultatów! Architektka radzi, by w trakcie tworzenia nowej koncepcji ogrodu rozpocząć od stworzenia abstrakcyjnych wzorów na papierze.
Kiedy już uda wam się narysować na papierze działkę z elementami wyposażenia w skali, spróbujcie odnaleźć powtarzające się moduły o tych samych wymiarach np. w architekturze domu. Mogą być to odcinki o długości 2 m. W ten sposób podzielicie cały ogród na kwadraty 2m x 2m i na tak stworzonej siatce zaczniecie rysować wzory. Najlepiej zacząć od zamalowywania poszczególnych kwadratów i sprawdzania różnych konfiguracji, które później będą tworzyły realne strefy i elementy w ogrodzie np. powierzchnie trawnika, rabat, tarasu. To naprawdę świetna zabawa, którą pewnie nieraz praktykowaliście na lekcjach w szkole, gdy bezmyślnie zapełnialiście w zeszytach kratki kolorowymi długopisami!
Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, od czego zacząć projektowanie swojego ogrodu, tych kilka rad z książki Rosemary Alexander z pewnością okaże się dla was dużą pomocą. Jeśli ciekawi was, co jeszcze architektka zawarła w jednej ze swoich najsławniejszych publikacji, sięgnijcie do źródła!
Podstawy projektowania ogrodów
Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Toa555 / Dreamstime