Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Podstawowe zasady projektowania ogrodu | Rosemary Alexander

Rosemary Alexander założyła słynną The English Gardening School, jest jedną z najbardziej uznanych projektantek ogrodów na świecie, a jej książki o projektowaniu to prawdziwe podręczniki dla początkujących architektów krajobrazu. Swoim studentom radzi, by eksperymentowali ze wzorami, a jej własny ogród pokazuje, że często prosta i klasyczna biel jest prawdziwym kluczem do sukcesu. Poznajcie podstawowe zasady projektowania ogrodu okiem Rosemary Alexander!

Spis treści
Kim jest Rosemary Alexander? Prywatny ogród projektantki Złote rady od Rosemary

Kim jest Rosemary Alexander? 

Rosemary Alexander sędziowała na festiwalach ogrodniczych w Chicago, San Francisco i Seattle oraz na światowej sławy pokazie Chelsea Flower Show. Obecnie poza Chelsea sędziuje także na 4 pozostałych wystawach RHS: Cardiff, Malvern, Hampton Court i Tatton Park. Jej książka "The Essential Garden Design Workbook" ("Podstawy projektowania ogrodów") została nagrodzona jedną z ośmiu srebrnych nagród przez Garden Writers Association of America i została przetłumaczona na 9 języków. Rosemary poza działalnością związaną z projektowaniem i pisaniem, aktywnie angażuje się w edukowanie.  Jest założycielką The English Gardening School, słynnej szkoły projektowania ogrodów: 

Moim głównym celem w trakcie zakładania The English Gardening School w 1983 roku, było zapewnienie jak najlepszej edukacji w zakresie projektowania ogrodów i innych pokrewnych dziedzin. Większość naszych wykładowców jest na szczycie w swoim zawodzie, a my stosujemy zarówno współczesne, jak i tradycyjne metody nauczania, aby utrzymać nas w czołówce tej branży [...] – wspominała

Alexander urodziła się i wychowała w Szkocji. Była pierwszą kobietą wybraną na członka Stowarzyszenia Projektantów Ogrodów (Society of Garden Designers). Od 2000 roku tworzyła swój własny ogród w pobliżu Petersfield w Hampshire, często fotografowany i opisywany w wielu artykułach w czasopismach, w tym w "Gardens Illustrated", "The English Garden", "Saga" oraz magazynie RHS "The Garden". W 2011 roku Rosemary została odznaczona Medalem Pamięci Veitcha (Veitch Memorial Medal) przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (Royal Horticultural Society) za wkład w nauczanie sztuki i rzemiosła projektowania ogrodów. 

Rosemary jest powierniczką Great Dixter, wyjątkowego ogrodu w Northiam w hrabstwie Kent, stworzonego przez nieżyjącego już Christophera Lloyda. Przez jedenaście lat była zaś dzierżawcą posiadłości National Trust Stoneacre.

Sandhill Farm House, czyli prywatne królestwo Rosemary 

Rosemary Alexander pasjonuje się podróżami, operą, gotowaniem i spacerami. To z pewnością spacery po jej ogrodzie w Hampshire sprawiają jej największą radość. 

Charakter i magia ogrodu Sandhill Farm House polega m.in. na sezonowości, czyli zmienności i wynikających z niej różnic pomiędzy ogrodem frontowym i tylnym. Pierwszy z nich, ogród biały, jest przede wszystkim ogrodem wiosennym, częściowo zadrzewionym, z mnóstwem krzewów, bogactwem kwitnących na biało roślin cebulowych, od przebiśniegów po tulipany. 

W ogrodzie tylnym uwagę zwracają róże oraz czerwona trawiasta granica. Najbardziej spektakularna jest zaś róża chińska 'Crimson Bengal', która może kwitnąć nieprzerwanie przez jedenaście miesięcy w roku. Zarówno w ogrodzie frontowym, jak i tylnym można zauważyć delikatne akcenty, takie jak rzędy przyciętych krzewów bukszpanowych meandrujących wzdłuż ścieżki z kamienia, mały ogródek warzywny, zielono-białe obramowanie oraz teren pod domkiem zlokalizowany pod trzema rodzimymi klonami polnymi i brzozą srebrzystą.

National Garden Scheme / Youtube
 

Podstawowe zasady projektowania ogrodu | Złote rady od Rosemary Alexander 

Rosemary Alexander w swojej książce pt. "Podstawy projektowania ogrodów" opisuje wszystkie etapy, które poprzedzają wykonanie kompletnego i profesjonalnego projektu ogrodu. Autorka rozpoczyna od rozdziałów wyjaśniających, jak przeprowadzić inwentaryzację terenu

Biorąc pod uwagę położenie ogrodu, należy odnieść się również do jego otoczenia. Żaden ogród nie powinien być postrzegany jako całkowicie wyizolowana, zamknięta przestrzeń. Zawsze jest on elementem pewnej całości, z którą pozostaje we wzajemnej relacji, wpisując się w naturalny sposób w otoczenie. [...] Tak więc, tworząc projekt ogrodu, który ma być naszym prywatnym rajem, konieczne jest spojrzenie poza granicę ogrodzenia i określenie ram ogrodu w szerszym kontekście – pisze Rosemary w swojej książce. 

Alexander zwraca uwagę na to, że projektowanie ogrodu najłatwiej jest zacząć od wprowadzenia samych modyfikacji w istniejących elementach, ale takiego działania nie można nazwać pełnym przeprojektowaniem i nie przynosi ono spektakularnych rezultatów! Architektka radzi, by w trakcie tworzenia nowej koncepcji ogrodu rozpocząć od stworzenia abstrakcyjnych wzorów na papierze. 

Wzory mogą być nałożone na regularną siatkę, dzięki temu stanie się możliwe stworzenie różnych motywów opartych na okręgach, skosach, czy liniach prostych. Opracowane wzory mogą być przeniesione na przestrzeń ogrodu poprzez wyobrażenie ich sobie w formie trójwymiarowej, a następnie umieszczenie poszczególnych elementów ogrodu, takich jak tarasy czy ścieżki, w przestrzeniach stworzonych przez dany motyw – podpowiada projektantka. 

Kiedy już uda wam się narysować na papierze działkę z elementami wyposażenia w skali, spróbujcie odnaleźć powtarzające się moduły o tych samych wymiarach np. w architekturze domu. Mogą być to odcinki o długości 2 m. W ten sposób podzielicie cały ogród na kwadraty 2m x 2m i na tak stworzonej siatce zaczniecie rysować wzory. Najlepiej zacząć od zamalowywania poszczególnych kwadratów i sprawdzania różnych konfiguracji, które później będą tworzyły realne strefy i elementy w ogrodzie np. powierzchnie trawnika, rabat, tarasu. To naprawdę świetna zabawa, którą pewnie nieraz praktykowaliście na lekcjach w szkole, gdy bezmyślnie zapełnialiście w zeszytach kratki kolorowymi długopisami! 

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, od czego zacząć projektowanie swojego ogrodu, tych kilka rad z książki Rosemary Alexander z pewnością okaże się dla was dużą pomocą. Jeśli ciekawi was, co jeszcze architektka zawarła w jednej ze swoich najsławniejszych publikacji, sięgnijcie do źródła

Podstawy projektowania ogrodów - książka

Podstawy projektowania ogrodów
Jeśli zainteresowały was rady z podręcznika do projektowania, koniecznie przejdźcie do sklepu online i zamówcie egzemplarz dla siebie!
Zamów książkę Rosemary Alexander

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Toa555 / Dreamstime 

Autor
Podstawowe zasady projektowania ogrodu | Rosemary Alexander
Podstawowe zasady projektowania ogrodu | Rosemary Alexander
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (15)