Kim jest Emily Erlam?
Praca, którą się kocha to luksus, a Emily Erlam również jest w gronie tych szczęśliwców, którzy wykonują swoje obowiązki z miłością. Pracowała w BBC, często zarywając noce, aż w końcu powiedziała "dość". W tamtym czasie miała przygotowane plany nasadzeń dla swojego prywatnego ogrodu w Londynie:
Zdecydowała się na trzymiesięczny kurs w English Gardening School, gdy była w ciąży ze swoim drugim dzieckiem i szybko zdała sobie sprawę, że rozbudziło to w niej wielką pasję. Przez następne dwa lata rozkochała się w ogrodach do tego stopnia, że dyplom w London College of Garden Design był już tylko formalnością, która ugruntowała jej rozkwitający talent.
Wyświetl ten post na Instagramie
Emily zajmuje się projektowaniem od 2008 roku. Ogrody, które tworzy, ilustrują jej umiejętność łączenia wrażliwych i przemyślanych nasadzeń z dopracowanymi detalami. Zdobyła kilka nagród przyznawanych przez Society of Garden Designers - ostatnio nagrodę Planting Design Award za swój własny ogród w Norfolk. Obecnie pracuje nad ogrodem dla księcia i księżnej Devonshire w Chatsworth, a wraz z Heatherwick Studio nad projektem zagospodarowania parku naukowego w Surrey.
Jej wcześniejsza kariera w telewizji i ciągła pasja do architektury pomogły w wypracowaniu własnego języka projektowania. Jak podkreśla, w każdej przestrzeni stara się stworzyć wyjątkowe poczucie miejsca. Prowadzi swoje biuro projektowe w Clerkenwell w Londynie, gdzie tworzy dla międzynarodowych klientów.
Wyświetl ten post na Instagramie
Elegancki i subtelny - ogród Emily w Londynie
W swoim własnym londyńskim ogrodzie zbudowała serię eleganckich tarasów, z których każdy ma swój własny nastrój, a wzajemnie ze sobą połączone tworzą siatkę dla śródziemnomorskich nasadzeń i naturalnych baldachimów z koron drzew. Wisteria została starannie uformowana, aby biegła z pozoru swobodnie, niskimi liniami wzdłuż żeliwnych balustrad, tworząc intrygującą ramę miękkiej zieleni. Wydobywanie potencjału każdej rośliny to w końcu największa pasja Emily Erlam!
Wyświetl ten post na Instagramie
Było dla niej jasne, że sposobem na przekształcenie tej wąskiej przestrzeni będzie podzielenie jej na szereg tarasów. Wykorzystując pozostałości z niedawnej renowacji domu, zaprojektowała cztery eleganckie poziomy oddzielone prostymi ceglanymi ścianami oporowymi. Każdy z tarasów stanowi inną strefę funkcjonalną:
Chociaż ogród jest skierowany na północ, dodatkowy górny taras to słoneczne, lekko osłonięte wnętrze. Emily udało się stworzyć w nim wakacyjny klimat dzięki znakomicie dobranej śródziemnomorskiej roślinności, z parasolem z perskiego drzewa jedwabnego, Albizia julibrissin 'Rosea' w roli głównej.
Wyświetl ten post na Instagramie
Ogród to też dom, czyli o tym, jak przenieść to, co w środku na zewnątrz
Po gruntownej przebudowie wyzwaniem Erlam było stworzenie ogrodu, który byłby przedłużeniem domu. Jak opowiedziała w wywiadzie dla Gardenista.com, Emily razem ze swoją rodziną mieszkają zarówno w domu, jak i w ogrodzie:
Rozwiązanie? Dwa dziedzińce, do których wchodzi się przez wiele drzwi w obu budynkach, obsadzone bogatą mieszanką bylin, traw i roślin zimozielonych, zapewniających intensywny kolor przez cały rok. Poza głównym ogrodem na działce rozciąga się łąka porośnięta drzewami. Erlam przyznała, że kluczowe było dla niej zachowanie rolniczego charakteru, dlatego nie pielęgnuje obszaru łąki, pozwalając na rozkwit rodzimej flory, w tym stokrotki, rdestu i krwawnika pospolitego. Jedyną formą aktywności na łące jest koszenie ścieżek.
Projektantka nie ukrywa jednak, że w przyszłości chce na tym terenie założyć naturalny staw kąpielowy. Samo przebywanie w tym pięknym wiejskim ogrodzie przynosi poczucie spokoju, i to właśnie wyjątkowe poczucie miejsca, atmosfery, Emily stara się osiągnąć we wszystkich swoich ogrodach.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Rzeźba w centrum ogrodu, czyli o kadrowaniu widoków
Jak przyznała architektka, niektóre ogrody mają swoje naturalne rzeźby, takie jak np. duże drzewa zaakcentowane pergolami i altanami. Ciekawy efekt dają "rośliny rzeźbiarskie" ustawione rytmicznie, powtarzające się w całej kompozycji.
Zdjęcie tytułowe: Manuel / Adobe Stock