Logo
Logo

Ogród kobiecy | Pollyanna Wilkinson

"The Mothers for Mothers Garden" to ogród dedykowany młodym mamom, które mierzą się z wieloma trudnościami i dopiero odkrywają wszystkie odcienie macierzyństwa. Pollyanna Wilkinson swoim projektem zachwyciła widownię festiwalu Chelsea Flower Show i stworzyła ogród kobiecy. Czego możemy się od niej nauczyć? 

Spis treści
Kim jest Pollyanna Wilkinson? Ogród kobiecy, czyli "The Mothers for Mothers Garden" Przepis na ogród według Wilkinson. Jak zaprojektować funkcjonalną przestrzeń?

Kim jest Pollyanna Wilkinson? 

Pollyanna Wilkinson zaczęła swoją przygodę z projektowaniem ogrodów, dzięki macierzyństwu, które uświadomiło jej, co tak naprawdę w życiu sprawia jej przyjemność i zdała sobie sprawę, że to wcale nie marketing, którym do tej pory się zajmowała. Kiedy urodził się jej drugi syn, poszła na studia i zaraz po dyplomie założyła swoje studio projektowe. Dzisiaj bryluje na Chelsea i w social mediach, a jej Instagram to istna kopalnia porad i inspiracji

Ogród kobiecy, czyli "The Mothers for Mothers Garden" z Chelsea Flower Show 2022

Wyrażenie „To też przeminie” (‘This Too Shall Pass’), którym inspirowany jest ogród "The Mothers for Mothers Garden", jest mantrą przekazywaną między młodymi matkami mierzącymi się z trudami macierzyństwa, które często odciskają piętno na ich zdrowiu psychicznym. Wiele kobiet zwłaszcza w czasie połogu cierpi na depresję poporodową. Ogród Wilkinson jest więc ogrodem dla matek i stanowi symboliczne miejsce przejścia: od rozpaczy do nadziei.

The Mothers for Mothers Garden z Chelsea Flower Show 2022
Fot. RHS / Tim Sandall

Krużganki o brązowych ścianach i łukach symbolizują dni spędzone w domu z dzieckiem, które mogą przypominać sanktuarium lub klatkę. Popękana ścieżka, która prowadzi przez cały ogród, pokazuje fizyczną i mentalną podróż do odzyskania sił. W ogrodzie projektantki szczególną treścią nasycone są także nasadzenia. Na początku stonowana paleta barw, ustępuje wreszcie miejsca radosnej, kobiecej celebracji koloru. To nawiązanie do radości, jaka pojawia się, gdy kobiety poznające dopiero drogę rodzicielstwa wspierają siebie nawzajem. 

The Mothers for Mothers Garden
Fot. RHS / Tim Sandall

Skąd Pollyanna Wilkinson czerpie tyle inspiracji, by tworzyć ogrody prywatne, festiwalowe, funkcjonalne, a jednocześnie wypełnione treścią?  

Czerpię wiele inspiracji z podróży, za którymi tęskniłam przez ostatnie 18 miesięcy! W przypadku przestrzeni mieszkalnych inspirację często czerpię od klienta, jego domu i genius loci miejsca. Spędzam dużo czasu z moimi klientami, aby zrozumieć ich styl życia, a także ich osobistą estetykę, co może również ukierunkować projekt - wyznała w rozmowie z designedbywoulfe.com.  

Pollyanna Wilkinson: Ogród musi być dostosowany do twoich potrzeb 

Pollyanna Wilkinson w wywiadzie z designedbywoulfe.com przekazała czytelnikom kilka rad, których warto się trzymać w trakcie aranżowania ogrodu. Jej zdaniem najważniejsze jest zaplanowanie wnętrz ogrodowych, wielu miejsc do wypoczynku, które rozmieszczone są w różnych częściach ogrodu. Taki zabieg zachęca do odkrywania ogrodu:

Zamiast lokalizować strefę wypoczynkową tylko w najbliższym otoczeniu domu, lepiej zaplanować kilka stref, aby korzystać z całej przestrzeni, jaką oferuje ogród o różnych porach dnia. 

Projektantka zwróciła też uwagę na tzw. punkty centralne, które są widoczne z okien i drzwi domu. Warto bowiem zaprojektować je tak, by były atrakcyjne nie tylko w trakcie przebywania w ogrodzie, ale także wtedy kiedy spędzamy czas w naszych przytulnych czterech ścianach, a zieleń możemy jedynie podziwiać przez okno.

Równie ważny, jak nie najistotniejszy punkt na liście Wilkinson, to złota zasada, która powinna przyświecać każdemu, kto chce funkcjonalne urządzić swoją prywatną przestrzeń: ogród musi być dostosowany do twoich potrzeb. Dlatego, zanim przystąpicie do planowania, dobrze zastanówcie się, czego oczekujecie od swojego ogrodu, a reszta rozwiązań i pomysłów pojawi się w swoim czasie. 

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: RHS / Tim Sandall

Autor
Ogród kobiecy | Pollyanna Wilkinson
Ogród kobiecy | Pollyanna Wilkinson
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_wizyty_w_ogrodach
NAJNOWSZE TREŚCI