Logo
Logo

Ogród naturalny | Kilka rad od Mary Reynolds

Ogród naturalny to ten, w którym prym wiodą gatunki rodzime, a hasłem przewodnim jest permakultura. To właśnie projektantka ogrodów Mary Reynolds w swojej książce pt. "Ogrodowe przebudzenie" zawarła cenne wskazówki dla każdego, kto chciałby urządzić ogród w zgodzie z naturą. Ona sama porzuciła swój wyuczony zawód architekta krajobrazu, bo zorientowała się, że jej praca zaczyna polegać na niewolniczym trzymaniu się wizji zamiast na dostosowywaniu się do potrzeb krajobrazu. 

Spis treści
Jak zaprojektować ogród naturalny? Misja Mary Reynolds

O Mary Reynolds zrobiło się głośno w 2002 roku, kiedy zdobyła złoty medal na Chelsea Flower Show. Jej projekt konkursowy zatytułowany "Tearmann sí - A Celtic Sanctuary", zdobył uznanie na całym świecie. Wejście do ogrodu zdobiła brama księżycowa, która prowadziła w dół ku czterem kamiennym tronom druidów rozmieszczonym wokół paleniska nad stawem. Na tej niewielkiej przestrzeni zasadzono wówczas 500 rodzimych irlandzkich roślin, a jednym z głównych widzów dzieła był książę Karol, regularny gość Chelsea Flower Show. 

Jak zaprojektować ogród naturalny? 

Ludzie podróżują po świecie, aby oglądać i podziwiać miejsca dziewicze, które zachowały naturalne piękno, podczas gdy we współczesnych ogrodach nikt nie zwraca uwagi na prostotę i piękno tych przestrzeni - pisała o swoim projekcie z Chelsea Mary Reynolds, a to zdanie doskonale oddaje jej wizję idealnego ogrodu. 

 
Wydawnictwo Literackie / Youtube


Mary Reynolds wychowywała się na farmie i od dziecka była w bliskim kontakcie z przyrodą. Z tamtych lat, jak przyznała w wywiadzie z portalem Zwierciadlo.pl, zapadła jej w pamięci pewna scena, która wiele lat później była przyczynkiem do zakończenia kariery projektantki ogrodów. Gdy jako kilkuletnia dziewczynka przez przypadek znalazła się w dzikim zakątku otoczonym przez głogi i cierniste jeżyny, czuła się, jakby wszystkie rośliny patrzyły na nią i były naprawdę obecne. 

Zorientowałam się, że moja praca zaczyna polegać na niewolniczym trzymaniu się jakiejś wizji i dopasowywaniu, przycinaniu do niej roślinności, zamiast na dostosowywaniu się do potrzeb i charakterystyki krajobrazu. W dodatku ta historia z dzieciństwa przypomniała mi, że przecież doświadczyłam na własnej skórze obecności roślin, ich osobowości. W tamtym zakątku miałam wrażenie, że na mnie patrzyły, jakby dopominając się o uwagę. Pomyślałam, że to wszystko nie tak, że nie powinniśmy naginać przyrody do naszej wizji piękna i do naszych potrzeb - czytamy w wywiadzie opublikowanym przez Zwierciadlo.pl

planetSHINE / Youtube

PermacultureDesigns / Youtube


Dzisiaj Mary Reynolds to już nie tylko była projektantka ogrodów, ale ekologiczna aktywistka z pisarskim dorobkiem. W swojej książce "Ogrodowe przebudzenie" podała czytelnikom przepis na ogród naturalny, tzw. leśny ogród, w którym wszystkie działania są podejmowane w zgodzie z przyrodą, a głównym jego komponentem są gatunki roślin rodzimych, naturalnie występujących w danych rejonie. Podstawowym założeniem takiej uprawy jest permakultura, czyli zrównoważone, ekologiczne gospodarowanie, które eliminuje m.in. wykorzystanie sztucznych środków ochrony roślin

Ogród naturalny: połowę ziemi oddajcie naturze 

 Projekty Reynolds wyróżniało kilka podstawowych elementów: spiralne kamienne mury, kamienne rzeźby w stylu tradycyjnych konstrukcji celtyckich, kształty wzorowane na naturze i obecność rodzimych gatunków.

Dziś, Reynolds już jako aktywistka z misją, proponuje ludziom koncepcję arki. Założyła też fundację o analogicznej nazwie "We Are The Ark" (Jesteśmy Arką). 

Moja propozycja jest skierowana przede wszystkim do tych, którzy mają ziemię. Zachęcam ich do tego, by połowę tej ziemi oddali naturze, czyli żeby po prostu nic na niej nie robili, nie siali, nie uprawiali – nie sadzili kwiatów, nie kosili trawy, po prostu by zostawili ją samej sobie. I by postawili w tym miejscu tabliczkę o treści: „To jest arka” - opowiada cytowana przez Zwierciadlo.pl. 


Idea leśnego ogrodu, którą propaguje Mary, zakłada stworzenie wielowarstwowego ekosystemu, w którym łączone są ze sobą rośliny wieloletnie, jednoroczne oraz samowysiewające się tak, by powstał zróżnicowany zespół roślinny. Taki ogród z pewnością szybko stanie się "arką" dla dzikich zwierząt

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Tomasz Proszek / Pixabay

Autor
Ogród naturalny | Kilka rad od Mary Reynolds
Ogród naturalny | Kilka rad od Mary Reynolds
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl