Logo
Logo

Najlepszy ogród z RHS Chelsea Flower Show 2021

Jesienna edycja wystawy Chelsea Flower Show przyniosła wiele nieoczekiwanych inspiracji oraz tytuł „Najlepszy Ogród” dla projektu inspirowanego chińskim Kantonem – The Guangzhou Garden.

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Styczeń-Luty 2022

Sponsor: The Administration of Forestry and Gardening of Guangzhou Municipality
Projektanci: Peter Chmiel i Chin-Jung Chen z pracowni Grant Associates
Wykonawca: The Outdoor Room

Ogród „The Guangzhou Garden” został zaprojektowany przez Petera Chmiela i Chin-Jung Chen z pracowni Grant Associates. Projekt tego ogrodu podkreśla korzyści płynące z odpowiedzialnego planowania miast i kształtowania krajobrazu oraz zwraca uwagę na sposób, w jaki można wspierać zdrowie i dobrostan ludzi oraz przyrody poprzez ochronę środowiska.

Zainspirowany Kantonem ogród czerpie z filozofii ponownego połączenia ludzi i natury obopólnie korzystną relacją, która w równym stopniu uwzględnia potrzeby ludzi i dzikiej przyrody.

Kanton (ang. Guangzhou), miasto portowe leżące na północny zachód od Hongkongu nad chińską Rzeką Perłową nazywany jest „miastem między górami a wodą”. Podejście Kantonu do planowania środowiskowego opiera się na koncepcji „ekologicznej cywilizacji”. Kanton wdrożył odrębny plan ochrony środowiska, który dzieli miasto na trzy strefy: zieloną przestrzeń dla ludzi w centralnej dzielnicy biznesowej (Serce), podlegające ochronie tereny zielone na północy (Płuca) oraz chronione obszary wodne na południu (Nerki).

Te trzy strefy zamieszkiwanego przez 15 milionów ludzi Kantonu znalazły odzwierciedlenie w projekcie „The Guangzhou Garden”, który na wystawie RHS Chelsea Flower Show 2021 został nagrodzony złotym medalem i oraz tytułem „Best Show Garden”. Wszystkie trzy strefy ogrodowe zostały wizualnie połączone elegancką falą zielonych roślin z wplecionymi limonkowymi akcentami.

The Guangzhou Garden zachęca do myślenia o miastach przyszłości jako o miastach krajobrazowych, które zbliżają do siebie ludzi i przyrodę – Peter Chmiel, dyrektor Grant Associates
Najlepszy ogród Chelsea Flower Show 2021 The Guangzhou Garden
Fot. Alister Thorpe
Bambusowe rzeźby są miejscem odpoczynku dla ludzi i spotkania z przyrodą
Najlepszy ogród Chelsea Flower Show 2021 The Guangzhou Garden
Fot. Alister Thorpe
Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides) i szałwia bagienna (Salvia uliginosa)

The Guangzhou Garden

Płuca

W ogrodzie znajduje się leśna kotlina z drzewami o potwierdzonej zdolności usuwania zanieczyszczeń z powietrza, basen z wodą i złożone bambusowe struktury służące ludziom i dzikiej przyrodzie, a także inne elementy, zapewniające harmonię całego ekosystemu i służące podtrzymywaniu życia w mieście.

Serce

Reprezentują je obszary, w których ludzie mogą się spotkać z przyrodą i odpocząć. Tworzy je pięć struktur wykonanych z bambusa mōsō (Phyllostachys edulis) – szybko rosnącego bambusa pozyskiwanego w zrównoważony sposób, który jest również łatwiejszy w recyklingu niż typowe materiały budowlane. Najwyższa ażurowa konstrukcja ma 8,5 m wysokości.

Nerki

Dla poprawy jakości wody tereny podmokłe zostały obsadzone roślinami wodnymi, m.in. niezapominajkami, kosaćcami, skrzypami zimowymi i roślinami pływającymi. Kamienne stopnie pozwalają ludziom zbliżyć się do wody pulsującej w ogrodzie wodospadami, jazami i kaskadami wśród skał.

Najlepszy ogród Chelsea Flower Show 2021 The Guangzhou Garden
Grafika: Grant Associates
Podejście Kantonu do planowania środowiskowego opiera się na koncepcji „ekologicznej cywilizacji”, w której ludzie i przyroda wzajemnie się wspierają.
Najlepszy ogród Chelsea Flower Show 2021 The Guangzhou Garden
Grafika: Grant Associates
Krajobrazy Kantonu posłużyły jako inspiracja do stworzenia projektu ogrodu, który składa się z trzech, pasujących do siebie jak puzzle, warstw: Płuc, Serca i Nerek.
Najlepszy ogród Chelsea Flower Show 2021 The Guangzhou Garden
Grafika: Grant Associates
Na rzucie z lotu ptaka wyraźnie widać strefy: leśną, wodną oraz socjalną.

Nasadzenia

W projekcie tego ogrodu wykorzystano rośliny posiadające zdolności oczyszczania wody, ziemi i powietrza, a także w inny sposób pożyteczne dla ludzi i dzikiej przyrody. Wyraziste drzewa i krzewy: metasekwoja chińska, sosna zwyczajna, klon polny i brzoza nadrzeczna tworzą leśną strukturę. Wychwytują z powietrza cząstki stałe oraz pochłaniają dwutlenek azotu i siarki.

Turzyce, wilczomlecze i paprocie tworzą niższą warstwę przetkaną gatunkami, które pomagają oczyszczać środowisko oraz zapewniają stabilne siedliska. W efekcie otrzymujemy elegancką i pełną gracji falę zielonych roślin z lekkimi bylinami w delikatnych odcieniach bieli i subtelnymi nutami błękitu i żółci.

Najlepszy ogród Chelsea Flower Show 2021 The Guangzhou Garden zielona ściana
Fot. Alister Thorpe
Zielona ściana oczyszczająca powietrze

Zielona ściana

Natura i technologia wspólnie mogą pomóc w oczyszczaniu powietrza. Znajdująca się na tyłach ogrodu zielona ściana mechanicznie pobiera powietrze do strefy korzeniowej roślin, aby oczyścić je z zanieczyszczeń, w tym z pyłu zawieszonego PM2,5. Czyste powietrze wraca następnie do strefy Serca, gdzie skorzystają z niego ludzie, oraz natlenia wodę.

Najlepszy ogród Chelsea Flower Show 2021 The Guangzhou Garden wodospad
Fot. Alister Thorpe
Wodospad z kamiennymi stopniami
Najlepszy ogród Chelsea Flower Show 2021 The Guangzhou Garden huśtawka
Fot. Alister Thorpe
W ogrodzie znalazło się miejsce także dla drewnianych huśtawek

Ogród po wystawie

The Guangzhou Garden zostanie przeniesiony do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Bristolskiego i udostępniony do zwiedzania na początku lata 2022 r., w 21. rocznicę nawiązania współpracy partnerskiej pomiędzy Bristolem a Kantonem.

Tekst: Łukasz Skop, zdjęcia: Alister Thorpe, grafiki: Grant Associates

  Gardeners' World Styczeń-Luty 2022

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Styczeń-Luty 2022

Autor
Najlepszy ogród z RHS Chelsea Flower Show 2021
Najlepszy ogród z RHS Chelsea Flower Show 2021
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Tagi
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Styczeń-Luty 2022
Przejrzyj i kup