|
Sponsor: The Administration of Forestry and Gardening of Guangzhou Municipality
Projektanci: Peter Chmiel i Chin-Jung Chen z pracowni Grant Associates
Wykonawca: The Outdoor Room
Ogród „The Guangzhou Garden” został zaprojektowany przez Petera Chmiela i Chin-Jung Chen z pracowni Grant Associates. Projekt tego ogrodu podkreśla korzyści płynące z odpowiedzialnego planowania miast i kształtowania krajobrazu oraz zwraca uwagę na sposób, w jaki można wspierać zdrowie i dobrostan ludzi oraz przyrody poprzez ochronę środowiska.
Kanton (ang. Guangzhou), miasto portowe leżące na północny zachód od Hongkongu nad chińską Rzeką Perłową nazywany jest „miastem między górami a wodą”. Podejście Kantonu do planowania środowiskowego opiera się na koncepcji „ekologicznej cywilizacji”. Kanton wdrożył odrębny plan ochrony środowiska, który dzieli miasto na trzy strefy: zieloną przestrzeń dla ludzi w centralnej dzielnicy biznesowej (Serce), podlegające ochronie tereny zielone na północy (Płuca) oraz chronione obszary wodne na południu (Nerki).
Te trzy strefy zamieszkiwanego przez 15 milionów ludzi Kantonu znalazły odzwierciedlenie w projekcie „The Guangzhou Garden”, który na wystawie RHS Chelsea Flower Show 2021 został nagrodzony złotym medalem i oraz tytułem „Best Show Garden”. Wszystkie trzy strefy ogrodowe zostały wizualnie połączone elegancką falą zielonych roślin z wplecionymi limonkowymi akcentami.
The Guangzhou Garden
Płuca
W ogrodzie znajduje się leśna kotlina z drzewami o potwierdzonej zdolności usuwania zanieczyszczeń z powietrza, basen z wodą i złożone bambusowe struktury służące ludziom i dzikiej przyrodzie, a także inne elementy, zapewniające harmonię całego ekosystemu i służące podtrzymywaniu życia w mieście.
Serce
Reprezentują je obszary, w których ludzie mogą się spotkać z przyrodą i odpocząć. Tworzy je pięć struktur wykonanych z bambusa mōsō (Phyllostachys edulis) – szybko rosnącego bambusa pozyskiwanego w zrównoważony sposób, który jest również łatwiejszy w recyklingu niż typowe materiały budowlane. Najwyższa ażurowa konstrukcja ma 8,5 m wysokości.
Nerki
Dla poprawy jakości wody tereny podmokłe zostały obsadzone roślinami wodnymi, m.in. niezapominajkami, kosaćcami, skrzypami zimowymi i roślinami pływającymi. Kamienne stopnie pozwalają ludziom zbliżyć się do wody pulsującej w ogrodzie wodospadami, jazami i kaskadami wśród skał.
Nasadzenia
W projekcie tego ogrodu wykorzystano rośliny posiadające zdolności oczyszczania wody, ziemi i powietrza, a także w inny sposób pożyteczne dla ludzi i dzikiej przyrody. Wyraziste drzewa i krzewy: metasekwoja chińska, sosna zwyczajna, klon polny i brzoza nadrzeczna tworzą leśną strukturę. Wychwytują z powietrza cząstki stałe oraz pochłaniają dwutlenek azotu i siarki.
Turzyce, wilczomlecze i paprocie tworzą niższą warstwę przetkaną gatunkami, które pomagają oczyszczać środowisko oraz zapewniają stabilne siedliska. W efekcie otrzymujemy elegancką i pełną gracji falę zielonych roślin z lekkimi bylinami w delikatnych odcieniach bieli i subtelnymi nutami błękitu i żółci.
Zielona ściana
Natura i technologia wspólnie mogą pomóc w oczyszczaniu powietrza. Znajdująca się na tyłach ogrodu zielona ściana mechanicznie pobiera powietrze do strefy korzeniowej roślin, aby oczyścić je z zanieczyszczeń, w tym z pyłu zawieszonego PM2,5. Czyste powietrze wraca następnie do strefy Serca, gdzie skorzystają z niego ludzie, oraz natlenia wodę.
Ogród po wystawie
The Guangzhou Garden zostanie przeniesiony do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Bristolskiego i udostępniony do zwiedzania na początku lata 2022 r., w 21. rocznicę nawiązania współpracy partnerskiej pomiędzy Bristolem a Kantonem.
Tekst: Łukasz Skop, zdjęcia: Alister Thorpe, grafiki: Grant Associates
Artykuł pochodzi z magazynu |