Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides) odmiana 'Marta' PBR to piękne drzewo iglaste z rodziny cyprysowatych (Cupressaceae), które zostało wychodowane w Polsce. 

Metasekwoja to drzewo o luźnej i nieregularnej koronie. Pień główny jest prosty (typu strzała), a gałęzie boczne są skierowane najczęściej ukośnie do góry.

Odmiana 'Marta' ta wyróżnia się tym, że jest karłowa, wolno rosnąca (po 10 latach uprawy osiąga 2-3 m wysokości) i posiada pstre igły. Igły sekwoi są sezonowe, a u tej odmiany pojawiają się zwykle w połowie maja (około 2 tygodnie później, niż u gatunku). Jesienią przebarwiają się na brązowo i szybko opadają wraz z częścią pędów.

Wymagania i uprawa

Drzewo o dosyć wysokich wymaganiach glebowych i wilgotnościowych, preferuje podłoża żyzne, próchniczne, wilgotne, dobrze rośnie na terenach podmokłych i bagnistych. Odmiana odporna na mróz (jest bardziej odporna na uszkodzenia młodych igieł przez przymrozki).

Metasekwoja chińska toleruje zanieczyszczone powietrze, dobrze znosi warunki miejskie.

Zastosowanie

Metasekwoja chińska to drzewo nadające się do sadzenia w większych ogrodach i parkach, ale odmiany karłowe świetnie nadają się również do ogrodów przydomowych. Roślina dobrze się czuje na terenach, gdzie w sąsiedztwie jest woda (staw, jezioro, rzeka).

Ciekawostki

Odmiana została wyhodowana przez Andrzeja Kujawę (Polska). Wprowadzono ją na rynek w 2021 r.. Brała udział w Konkursie Roślin Nowości 2021, do którego została zgłoszona przez SZKÓŁKA BĄBLIN ANDRZEJ KUJAWA (Polska).


Tekst i zdjęcia: źródło - Konkurs Roślin Nowości 2021, Katarzyna Jeziorska