Logo
Logo

Metasekwoja chińska GOLDRUSH 'Ogon'

Metasekwoja chińska, choć pochodzi z Azji, to doskonale rośnie w Polsce. Odmiana GOLDRUSH ‘Ogon’to szybkorosnące, stożkowate drzewo, doskonale nadające się do uprawy w dużych ogrodach i parkach.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Metasekwoja to ewolucyjnie bardzo stary gatunek. Jego najstarsi przodkowie pamiętają czasy dinozaurów. Roślina ta została po raz pierwszy opisana w 1941 r. na podstawie skamieniałych, kopalnych szczątków i dlatego uznano ją za wymarłą. Jakież było zdziwienie botaników, gdy w tym samym roku w chińskich prowincjach Syczuan i Hubei odkryto drzewo o cechach idealnie pasujących do roślin opisywanych na podstawie skamielin!

Okazało się, że prastary gatunek ciągle żyje! Drzewo jest endemitem i reliktem, występuje na terenach otoczonych górami, na wysokości 700-1350 m n.p.m., rośnie na glebach wilgotnych, podmokłych, często nad brzegami rzek, dlatego bywa nazywana „modrzewiem wodnym” lub „jodłą wodną”. W swojej ojczyźnie Chinach dorasta do 35, a wyjątkowo nawet 50 m wysokości.

Wkrótce po odkryciu rośliny rozmnożono i już po kilkunastu latach zaczęto je uprawiać na całym świecie. Zaczęły powstawać także pierwsze odmiany tego gatunku. Jedną z ciekawszych jest wyhodowana w Japonii w latach 70. XX wieku odmiana GOLDRUSH, przez Japończyków nazywana ‘Golden Oji’.

Odmianę tę uzyskał Shibata Masaru poprzez poddanie nasion metasekwoi chińskiej oddziaływaniu promieniowania rentgenowskiego. Z uzyskanych siewek wyselekcjonowano rośliny o żółtej barwie liści. Pierwsze egzemplarze tego drzewa trafiły do Europy w latach 90. zeszłego stulecia, a odmiana jest obecnie powszechnie dostępna w szkółkach i sklepach ogrodniczych.

Opis rośliny

Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides) GOLDRUSH 'Ogon' to szybko rosnące drzewo o strzelistym, stożkowatym pokroju i sezonowym, złocistożółtym ulistnieniu. W wieku 10 lat osiąga 3-4 m wysokości. Tworzy szeroki u nasady pień zwężający się ku górze.

Kora pokrywająca pień i gałęzie ma barwę czerwonobrązową, łuszczy się wzdłuż wąskimi płatami. Pędy są ułożone regularnie, tworzą stożkowatą, luźną koronę. Roślina wykształca 2 rodzaje pędów: trwałe, drewniejące długopędy oraz sezonowe krótkopędy opadające przed zimą. Igły są płaskie, złocistożółte, ułożone grzebieniasto, miękkie w dotyku, jesienią opadają wraz z krótkopędami. Dotychczas odmiana ta nie wytworzyła jeszcze szyszek i nasion.

Metasekwoja chińska GOLDRUSH Ogon fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Wymagania i uprawa

Metasekwoja doskonale nadaje się do uprawy w Polsce. Dobrze rośnie na glebach przeciętnych, umiarkowanie żyznych, ale zasobnych w wodę, a nawet podmokłych. Jest drzewem światłolubnym, dobrze znoszącym cięcie. Młode egzemplarze mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki, starsze drzewa są w pełni odporne na mróz.

Gdzie posadzić?

Roślina doskonale prezentuje się w rozległych ogrodach krajobrazowych i w parkach, zwłaszcza sadzona przy brzegach zbiorników wodnych, oraz jako drzewo alejowe. Zimą ciekawie wygląda także w stanie bezlistnym. Z pewnością zasługuje na szerokie rozpowszechnienie, zwłaszcza w terenach zieleni miejskiej i osiedlowej.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Autor
Metasekwoja chińska GOLDRUSH 'Ogon'
Metasekwoja chińska GOLDRUSH 'Ogon'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane rośliny