Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
13
Do góry

Metasekwoja chińska GOLDRUSH 'Ogon'

Metasekwoja chińska, choć pochodzi z Azji, to doskonale rośnie w Polsce. Odmiana GOLDRUSH ‘Ogon’to szybkorosnące, stożkowate drzewo, doskonale nadające się do uprawy w dużych ogrodach i parkach.

Metasekwoja to ewolucyjnie bardzo stary gatunek. Jego najstarsi przodkowie pamiętają czasy dinozaurów. Roślina ta została po raz pierwszy opisana w 1941 r. na podstawie skamieniałych, kopalnych szczątków i dlatego uznano ją za wymarłą. Jakież było zdziwienie botaników, gdy w tym samym roku w chińskich prowincjach Syczuan i Hubei odkryto drzewo o cechach idealnie pasujących do roślin opisywanych na podstawie skamielin!

Okazało się, że prastary gatunek ciągle żyje! Drzewo jest endemitem i reliktem, występuje na terenach otoczonych górami, na wysokości 700-1350 m n.p.m., rośnie na glebach wilgotnych, podmokłych, często nad brzegami rzek, dlatego bywa nazywana „modrzewiem wodnym” lub „jodłą wodną”. W swojej ojczyźnie Chinach dorasta do 35, a wyjątkowo nawet 50 m wysokości.

Wkrótce po odkryciu rośliny rozmnożono i już po kilkunastu latach zaczęto je uprawiać na całym świecie. Zaczęły powstawać także pierwsze odmiany tego gatunku. Jedną z ciekawszych jest wyhodowana w Japonii w latach 70. XX wieku odmiana GOLDRUSH, przez Japończyków nazywana ‘Golden Oji’.

Odmianę tę uzyskał Shibata Masaru poprzez poddanie nasion metasekwoi chińskiej oddziaływaniu promieniowania rentgenowskiego. Z uzyskanych siewek wyselekcjonowano rośliny o żółtej barwie liści. Pierwsze egzemplarze tego drzewa trafiły do Europy w latach 90. zeszłego stulecia, a odmiana jest obecnie powszechnie dostępna w szkółkach i sklepach ogrodniczych.

Opis rośliny

Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides) GOLDRUSH 'Ogon' to szybko rosnące drzewo o strzelistym, stożkowatym pokroju i sezonowym, złocistożółtym ulistnieniu. W wieku 10 lat osiąga 3-4 m wysokości. Tworzy szeroki u nasady pień zwężający się ku górze.

   
   
  Metasekwoja chińska GOLDRUSH Ogon fot. Grzegorz Falkowski
fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)
   
   

Kora pokrywająca pień i gałęzie ma barwę czerwonobrązową, łuszczy się wzdłuż wąskimi płatami. Pędy są ułożone regularnie, tworzą stożkowatą, luźną koronę. Roślina wykształca 2 rodzaje pędów: trwałe, drewniejące długopędy oraz sezonowe krótkopędy opadające przed zimą. Igły są płaskie, złocistożółte, ułożone grzebieniasto, miękkie w dotyku, jesienią opadają wraz z krótkopędami. Dotychczas odmiana ta nie wytworzyła jeszcze szyszek i nasion.

Wymagania i uprawa

Metasekwoja doskonale nadaje się do uprawy w Polsce. Dobrze rośnie na glebach przeciętnych, umiarkowanie żyznych, ale zasobnych w wodę, a nawet podmokłych. Jest drzewem światłolubnym, dobrze znoszącym cięcie. Młode egzemplarze mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki, starsze drzewa są w pełni odporne na mróz.

Gdzie posadzić?

Roślina doskonale prezentuje się w rozległych ogrodach krajobrazowych i w parkach, zwłaszcza sadzona przy brzegach zbiorników wodnych, oraz jako drzewo alejowe. Zimą ciekawie wygląda także w stanie bezlistnym. Z pewnością zasługuje na szerokie rozpowszechnienie, zwłaszcza w terenach zieleni miejskiej i osiedlowej.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World