Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
256
Okazje

Uprawy w skrzyniach. To łatwe!

Uprawy w skrzyniach to świetny sposób na własne plony nawet na niewielkiej przestrzeni. Nie musisz mieć wielkiego ogrodu, bo warzywa i zioła możesz uprawiać nawet w niewielkiej skrzynce po owocach. Zobacz naszą instrukcję budowy prostej skrzyni do uprawy. Już za kilkadziesiąt złotych możesz stworzyć miejsce na własne grządki, z którego Ty i Twoja rodzina będziecie korzystać przez lata. Stosując się do naszych wskazówek szybko rozpoczniesz przygodę z naturalnym ogrodnictwem i zakochasz się we własnych uprawach, bo nic tak nie smakuje jak warzywa i zioła z własnej grządki!

 

Własne uprawy to nie tylko sposób na zdrowe plony, ale także świetna zabawa, bo warzywnik i zielnik można założyć nie tylko w ogrodzie, ale także na tarasie lub małym balkonie. Skrzynie to nic innego jak małe ogródki i większe doniczki. Można je łatwo zrobić samemu z tanich desek, z palet, kupić gotowe konstrukcje lub wykorzystać niepotrzebne skrzynki po owocach.

Skrzynie dają nam prawie nieograniczone możliwości uprawy i gwarantują świeże plony na wyciągnięcie ręki, a jeśli skonstruujesz wysokie rabaty, to także bez schylania! Ziemia w skrzyniach szybciej się nagrzewa, co powoduje przyspieszenie wzrostu i plonowania uprawianych roślin, ale najważniejsze jest radość płynąca z samodzielnej uprawy, a skrzynie umożliwiają nam założenie ogródka na każdej, nawet niewielkiej przestrzeni.


Polecamy rośliny do uprawy w skrzyniach

W skrzyniach można uprawiać najróżniejsze warzywa oraz zioła, a nawet rośliny ozdobne o jadalnych kwiatach.

Warzywa wysiewaj bezpośrednio do gruntu lub sadź wcześniej wyprodukowaną rozsadę. W skrzyniach świetnie sprawdzą się warzywa liściowe: sałata masłowa, liściowa, głowiasta, rukola, roszponka, endywia, burak liściowy, szpinak, koperek, natka pietruszki, itd.; warzywa korzeniowe: marchew, pietruszka, buraki; warzywa o jadalnych owocach: pomidory (najlepiej odmiany karłowe), papryka, cukinia, itd. oraz warzywa o jadalnych nasionach: fasolka szparagowa, bób, itd.

Zioła także świetnie sprawdzą się w uprawach w skrzyniach. Sadź najlepiej już gotowe sadzonki z doniczek. Możesz nawet spróbować uprawy ziół z supermarketu, choć ich żywotność może być krótsza. W skrzyniach możesz uprawiać bazylię, szczypiorek, oregano, majeranek, miętę, melisę i wiele wiele innych.

Rośliny ozdobne mogą pełnić w skrzyniach 3 funkcje – ochronną, dekoracyjną i jadalną. Aksamitki odstraszą mszyce, a przy tym dodadzą koloru uprawom roślin jadalnych. Za to kwiaty nasturcji, bratków i lawendy można także zjeść!

Krok po kroku. Jak zbudować skrzynię do uprawy?

Uprawy w skrzyniach - materiały

Uprzątnij ziemię pod uprawę, usuwając całą darń. Nie musisz bezwzględnie przekopywać ziemi, ale jest to wskazane, jeśli jest ciężka i gliniasta. Następnie ustaw na ziemi potrzebne materiały. Potrzebujesz dwóch długich i grubych desek (200 cm długości), dwóch krótkich (100 cm) oraz 6 kantówek – po 1 w każdym rogu i po środku długich desek.

Pamiętaj, aby szerokość nie przekraczała 120 cm, bo będziesz miał utrudniony dostęp do środka grządki. Jeśli planujesz zbudować kilka skrzyń obok siebie, zostaw około 50 cm na ścieżki.

Uprawy w skrzyniach - skręcanie desek

Przykręć deski do kantówek przy pomocy wkrętów. Będą one mocno trzymały całą konstrukcję. Dobrze jest, gdy kantówki są wkopane do ziemi na kilkanaście cm. To stabilizuje dodatkowo całą konstrukcję. Skrzynie celowo nie mają dna, aby umożliwić pożytecznym organizmom dotarcie do podłoża, a wodzie możliwość swobodnego odpływania.

Uprawy w skrzyniach - montaż siatki na dnie

Rozłóż na dnie metalową siatkę o drobnych oczkach, która utrudni gryzoniom podgryzanie korzonków. Możesz ją bez problemu kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Nie stosuj na ziemi folii, ani żadnych mat, które utrudnią odpływanie wody! Jeśli nie masz problemu z kretami, pomiń ten krok i przejdź do kolejnego. Desek nie trzeba impregnować. Bez problemu wytrzymają od kilku do kilkunastu sezonów (w zależności od grubości). Można je zabezpieczyć od wewnątrz specjalną membraną kubełkową.

Uprawy w skrzyniach - warstwy podłoża

Ułóż na spodzie warstwy różnych materiałów, które ulegną rozkładowi i użyźnią podłoże w skrzyni. Na samym dnie powinny się znaleźć czarno-białe gazety lub tektura. Przysyp je patyczkami, darnią lub słomą, a następnie przykryj wszystko ogrodowym kompostem. Warstwy materii organicznej przyciągną pożyteczne dżdżownice, które dodatkowo je użyźnią. Ponadto ciepło z rozkładu przyspieszy uprawy.

Uprawy w skrzyniach - odpowiednie podłoże

Dodaj żyznego podłoża do uprawy warzyw i ziół. Jakość ziemi ma ogromne znaczenie dla uprawy warzyw i ziół, gdyż ma bezpośredni wpływ na ich wzrost i plonowanie! Wybierz sprawdzone podłoże, bogate w naturalną próchnicę pochodzącą z dobrze przetworzonego torfu. Zawiera dużo rozłożonych składników mineralnych oraz kwasów humusowych. Podłoże zadziała, jako naturalny nawóz organiczny polepszający plonowanie.

W trakcie sezonu zasilaj rośliny regularnie, a najlepiej naturalnie! Biohumus i granulowany obornik stosuj od wiosny do jesieni, a mineralne nawozy granulowane najlepiej na początku sezonu. Wybierz nawozy długodziałające, by dać roślinom dobry start i składniki pokarmowe na ponad 3 miesiące.

Uprawy w skrzyniach - zioła i warzywa

Podziel grządki na kwatery za pomocą mniejszych listewek, dzięki czemu zachowasz porządek w uprawach, a w kolejnych latach możesz zaplanować rotację zgodnie z zasadami płodozmianu. Uprawiaj obok siebie zioła, warzywa i rośliny ozdobne, bo ich wzajemne oddziaływanie może ograniczyć występowanie szkodników i chorób.

Tekst: Paweł Romanowski, zdjęcia: Fotolia, Flora Dania oraz Flower Council Holland (https://www.thejoyofplants.co.uk/), rysunki: Katarzyna Łozowska

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Gość A.

05-12-2020 15:44

Moje drewniane skrzynie maja juz 5 sezonów. Nie są impregnowane, malowane, nawet wyłożone folią! Mają się bardzo dobrze! Proszę już nie reklamować betonu!

Gość anna635

28-10-2020 12:22

Super artykuł, również uprawiam warzywa w skrzyniach, jednak drewniane muszę co sezon wymieniać. Myślę o wymianie drewnianych na betonowe http://warzywniki.pl/pl/ .Ktoś ma jakieś opinie?

Gość Krzysztof

05-10-2019 11:34

Co robić z ziemią ze skrzynek po sezonie wegetacyjnym ? Czy tylko przekopać i dorzucić nawozu?

Gość PannaKota

03-09-2019 14:12

Dziękuję Szanownej redakcji za ten projekt, tylko, że trochę mniejszych rozmiarów. Zrobiliśmy takie skrzynie w naszym przedszkolu i teraz nasze maluchy mogą poznawać niezwykły świat przyrody.

Pokaż wszystkie komentarze
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!