Na czym polega uprawa roślin w skrzyniach?
Własne uprawy to nie tylko sposób na zdrowe plony, ale także świetna zabawa, bo warzywnik i zielnik można założyć nie tylko w ogrodzie, ale także na tarasie lub małym balkonie. Skrzynie to nic innego jak małe ogródki i większe doniczki. Można je łatwo zrobić samemu z tanich desek, z palet, kupić gotowe konstrukcje lub wykorzystać niepotrzebne skrzynki po owocach.
Skrzynie dają nam prawie nieograniczone możliwości uprawy i gwarantują świeże plony na wyciągnięcie ręki, a jeśli skonstruujesz wysokie rabaty, to także bez schylania! Ziemia w skrzyniach szybciej się nagrzewa, co powoduje przyspieszenie wzrostu i plonowania uprawianych roślin, ale najważniejsze jest radość płynąca z samodzielnej uprawy, a skrzynie umożliwiają nam założenie ogródka na każdej, nawet niewielkiej przestrzeni.
Polecamy rośliny do uprawy w skrzyniach: warzywa, zioła i kwiaty
W skrzyniach można uprawiać najróżniejsze warzywa oraz zioła, a nawet rośliny ozdobne o jadalnych kwiatach.
Warzywa wysiewaj bezpośrednio do gruntu lub sadź wcześniej wyprodukowaną rozsadę. W skrzyniach świetnie sprawdzą się warzywa liściowe: sałata masłowa, liściowa, głowiasta, rukola, roszponka, endywia, burak liściowy, szpinak, koperek, natka pietruszki, itd.; warzywa korzeniowe: marchew, pietruszka, buraki; warzywa o jadalnych owocach: pomidory (najlepiej odmiany karłowe), papryka, cukinia, itd. oraz warzywa o jadalnych nasionach: fasolka szparagowa, bób, itd. ▶ Zobacz więcej warzyw do uprawy w skrzyniach
Zioła także świetnie sprawdzą się w uprawach w skrzyniach. Sadź najlepiej już gotowe sadzonki z doniczek. Możesz nawet spróbować uprawy ziół z supermarketu, choć ich żywotność może być krótsza. W skrzyniach możesz uprawiać bazylię, szczypiorek, oregano, majeranek, miętę, melisę i wiele wiele innych. ▶ Zobacz więcej ziół do uprawy w skrzyniach
Rośliny ozdobne mogą pełnić w skrzyniach 3 funkcje – ochronną, dekoracyjną i jadalną. Aksamitki odstraszą mszyce, a przy tym dodadzą koloru uprawom roślin jadalnych. Za to kwiaty nasturcji, bratków i lawendy można także zjeść! ▶ Zobacz więcej roślin ozdobnych do uprawy w skrzyniach
Krok po kroku. Jak zbudować skrzynię do uprawy?
Uprzątnij ziemię pod uprawę, usuwając całą darń. Nie musisz bezwzględnie przekopywać ziemi, ale jest to wskazane, jeśli jest ciężka i gliniasta. Następnie ustaw na ziemi potrzebne materiały. Potrzebujesz dwóch długich i grubych desek (200 cm długości), dwóch krótkich (100 cm) oraz 6 kantówek – po 1 w każdym rogu i po środku długich desek.
Pamiętaj, aby szerokość nie przekraczała 120 cm, bo będziesz miał utrudniony dostęp do środka grządki. Jeśli planujesz zbudować kilka skrzyń obok siebie, zostaw około 50 cm na ścieżki.
Przykręć deski do kantówek przy pomocy wkrętów. Będą one mocno trzymały całą konstrukcję. Dobrze jest, gdy kantówki są wkopane do ziemi na kilkanaście cm. To stabilizuje dodatkowo całą konstrukcję. Skrzynie celowo nie mają dna, aby umożliwić pożytecznym organizmom dotarcie do podłoża, a wodzie możliwość swobodnego odpływania.
Rozłóż na dnie metalową siatkę o drobnych oczkach, która utrudni gryzoniom podgryzanie korzonków. Możesz ją bez problemu kupić w każdym sklepie ogrodniczym.
Nie stosuj na ziemi folii, ani żadnych mat, które utrudnią odpływanie wody! Jeśli nie masz problemu z kretami, pomiń ten krok i przejdź do kolejnego. Desek nie trzeba impregnować. Bez problemu wytrzymają od kilku do kilkunastu sezonów (w zależności od grubości). Można je zabezpieczyć od wewnątrz specjalną membraną kubełkową.
Ułóż na spodzie warstwy różnych materiałów, które ulegną rozkładowi i użyźnią podłoże w skrzyni. Na samym dnie powinny się znaleźć czarno-białe gazety lub tektura.
Przysyp je patyczkami, darnią lub słomą, a następnie przykryj wszystko ogrodowym kompostem. Warstwy materii organicznej przyciągną pożyteczne dżdżownice, które dodatkowo je użyźnią. Ponadto ciepło z rozkładu przyspieszy uprawy.
Dodaj żyznego podłoża do uprawy warzyw i ziół. Jakość ziemi ma ogromne znaczenie dla uprawy warzyw i ziół, gdyż ma bezpośredni wpływ na ich wzrost i plonowanie!
Wybierz sprawdzone podłoże, bogate w naturalną próchnicę pochodzącą z dobrze przetworzonego torfu. Zawiera dużo rozłożonych składników mineralnych oraz kwasów humusowych. Podłoże zadziała, jako naturalny nawóz organiczny polepszający plonowanie.
Zasilaj w trakcie sezonu rośliny regularnie, a najlepiej naturalnie! Biohumus i granulowany obornik stosuj od wiosny do jesieni, a mineralne nawozy granulowane najlepiej na początku sezonu. Wybierz nawozy długodziałające, by dać roślinom dobry start i składniki pokarmowe na ponad 3 miesiące.
Podziel grządki na kwatery za pomocą mniejszych listewek, dzięki czemu zachowasz porządek w uprawach, a w kolejnych latach możesz zaplanować rotację zgodnie z zasadami płodozmianu.
Uprawiaj obok siebie zioła, warzywa i rośliny ozdobne, bo ich wzajemne oddziaływanie może ograniczyć występowanie szkodników i chorób.
Tekst: Paweł Romanowski, zdjęcia: Fotolia, Flora Dania oraz Flower Council Holland (https://www.thejoyofplants.co.uk/), rysunki: Katarzyna Łozowska