Logo
Logo

Wzniesione zagony: podniesione rabaty – czym są i jakie są ich zalety?

Wiele osób chce samodzielnie uprawiać warzywa w trosce o własne zdrowie i obawiając się panującej drożyzny. Własne plony są zdrowe i tanie, jednak planowanie ogrodu to ciężkie zadanie i nie każdy czuje się na siłach, by założyć ogród tradycyjny. W ostatnim czasie wzrosła popularność tak zwanych podniesionych rabat – czym one są i jakie zalety posiadają?

Uprawa na wzniesionych zagonach to trend, który staje się coraz popularniejszy w naszych ogrodach. Dzięki niemu domową uprawę warzyw i innych roślin mogą zacząć osoby, które nie dysponują odpowiednio duży terenem, mając do dyspozycji głównie tarasy lub balkony. Docenią je też osoby starsze, słabsze, oraz wszyscy zapracowani miłośnicy zdrowego odżywiania, którzy chcą się cieszyć własnymi plonami, nie mając jednocześnie czasu i miejsca na pracochłonne i czasochłonne uprawy.

Wzniesione zagony, czyli podniesione rabaty – czym właściwie są?

Podniesione rabaty to konstrukcje, które umożliwiają wygodną uprawę roślin (jadalnych lub ozdobnych), którą dodatkowo łatwiej zarządzać. O uprawy takie łatwiej się troszczyć. Podniesione rabaty to nic innego jak uprawa roślin w skrzyniach.

Wysokość skrzyń zazwyczaj wynosi 40-60 centymetrów, jednak można zastosować też wyższe konstrukcje. Co do wymiarów, te zależą od ilości skrzyń i powierzchni, jaką się dysponuje. Bardzo często stosowane są skrzynie prostokątne o wymiarach około 1,5 na 2,5 metra, jednak skrzynie mogą mieć rozmaite rozmiary i kształty. Mogą być one okrągłe, a mogą też mieć kształty rozmaitych wielokątów. Bardzo popularne są skrzynie w kształcie litery L.


Naturalnie o ogrodach / YouTube


Zalety uprawy roślin na wniesionych zagonach: podniesionych rabatach

Uprawa w trudnych miejscach

Wzniesione zagony są doskonałym sposobem na zagospodarowanie niewielkich ogródków lub trudnych terenów w ogrodzie (np. z bardzo słabą glebą) oraz tarasów i balkonów, i uczynienie z nich miejsca uprawy roślin. Jednak nawet osoby, które posiadają większą powierzchnię pozwalającą na założenie tradycyjnego ogrodu, decydują się na podniesione rabaty, które dają o wiele więcej kontroli nad uprawą.

Podniesiona grządka stalowa
Podniesiona rabata stalowa
Podwyższona grządka to idealny wybór pozwalający nam na uprawę warzyw lub innych roślin na niewielkiej powierzchni. Ułatwiona zostaje przy tym ich pielęgnacja, co szczególnie ważne jest w przypadku osób starszych. Wymiary: 150 cm długości, 75 cm szerokości, 30 cm wysokości. jest wyjątkowo łatwa w montażu, dlatego też poradzi sobie z nią bez problemu każdy ogrodnik. Dodatkowym atutem staje się tutaj funkcja ozdobna: ogródek lub działka wyglądają niebanalnie, a rośliny zyskują zupełnie nowy wygląd
KUP W NASZYM SKLEPIE
Podniesiona grządka z kompozytu
Podniesiona rabata z kompozytu
Warzywniak Woodlook to niezwykle wytrzymała, estetyczna i wysokiej jakości składana grządka z zaczepami do podłoża. Wykonany jest z materiału GPPS. Materiał ten w 100% podlega recyklingowi. Ten produkt składa się z 2 głównych komponentów - GPPS i HIPS. Folia produktu wykonana jest z PET - jednego z najbardziej zrównoważonych rodzajów plastiku, który można wielokrotnie poddawać recyklingowi. W konstrukcji grządki dla zapewnienia wytrzymałości wykonano nogi podporowe, które wbija się w podłoże, dzięki czemu pozostaje ona stabilna i zachowuje swój kształt. Powierzchnia produktu pokryta jest stabilizatorem UV, dzięki czemu nadaje się do stosowania na zewnątrz w każdych warunkach atmosferycznych.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Łatwiejsze spełnienie specyficznych wymagań roślin

Uprawa warzyw w skrzyniach ma tę zaletę, że o wiele łatwiej jest spełnić wymagania roślin, które są często bardzo ściśle określone. Rozmaite rośliny i warzywa wymagają różnych rodzajów gleby – jedne czują się lepiej w glebie piaszczystej, a inne preferują glebę ilastą.

Bardzo ważny jest też odczyn pH gleby. Sadzenie roślin w glebie o nieodpowiedniej kwasowości sprawia, że nie są one w stanie efektywnie przyswajać z niej składników odżywczych i z czasem staną się one chore, a także podatne na działanie szkodników i pasożytów. Jednocześnie ich wartość odżywcza dla człowieka będzie niska, gdyż brak będzie w nich wielu minerałów, co może być potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia.

Uprawa warzyw w skrzyniach eliminuje ten problem – w każdej skrzyni można umieścić inną glebę, a do tego łatwiej się będzie troszczyć o to, by warunki glebowe w każdej skrzyni były optymalne dla roślin, które mają w niej rosnąć.

Mniej pracy i wygoda

Podniesione rabaty są bardzo cenione przez osoby praktyczne, a także te starsze, które z jednej strony kochają ogrodnictwo, lecz z drugiej nie są często w stanie fizycznie zadbać o uprawy.

Wymagają przede wszystkim mniej zabiegów, nie ma tu konieczności uporczywego kopania. Przed posadzeniem roślin w kolejnym sezonie glebę trzeba co prawda mieszać, umieszczać w niej kompost i uzupełniać, jednak wiąże się to z o wiele mniejszym wysiłkiem niż w przypadku tradycyjnej uprawy.

Dodatkowo osoby starsze, a także te dotknięte problemami związanymi z ograniczeniami ruchowymi, doceniają też łatwiejszy dostęp do roślin podczas uprawiania i zbierania plonów – jeżeli skrzynie będą odpowiednio wysokie, nie trzeba się będzie do nich schylać, a do tego można też stworzyć na każdej z nich miejsce do siedzenia – na przykład ławeczkę. Jest to wielka zaleta uprawiania warzyw w skrzyniach i warto ją wdrożyć w domach i ogrodach rodziców i dziadków, a także wszystkich ukochanych starszych osób. Będzie to dla nich wspaniały i praktyczny prezent.

G.T., zdjęcie tytułowe: congerdesign / Pixabay

Tagi
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość asa

12-08-2022 14:02

witam, a karton to jakim klejem był klejony ? czysta chemia i to dostaje się do korzeni !

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl