Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
51
Do góry

Ogród z warzywnikiem w skrzyniach

Prostokątna działka z dużą, nasłonecznioną częścią wypoczynkową została podzielona na kilka części za pomocą niskich żywopłotów i rabat. Ogród pełni głównie funkcję rekreacyjną, ale jeden z narożników został przeznaczony na wygodny warzywnik, w którym rośliny posadzone są w skrzyniach.

 

Ogród o powierzchni ok. 1000 m² podzielony jest na dwie części. Z przodu znajduje się część reprezentacyjna z podjazdem i przedogródkiem, a z tyłu domu duża prostokątna część rekreacyjna. Projekt zagospodarowania ogrodu dostosowany został do nowoczesnej bryły budynku. Taras ma prostokątny kształt, wszystkie wnętrza ogrodowe są również prostokątne i wzdłuż nich wytyczone zostały podłużne rabaty z krzewami i bylinami sadzonymi jednolitymi pasami.

ogród z warzywnikiem w skrzyniach rzut

Ogród przed domem

Część reprezentacyjna ogrodu została częściowo wyłożona kamiennymi płytami, aby stworzyć duży podjazd do garażu i wygodną ścieżkę prowadzącą do głównego wejścia do domu. Pomiędzy ścieżką a podjazdem posadzone zostały cztery nieduże drzewa liściaste szczepione na pniu.

ogród z warzywnikiem w skrzyniach

W rabacie naprzeciwko wejścia do domu, obrzeżonej niskim, formowanym żywopłotem z bukszpanu rośnie kwitnąca wczesną wiosną magnolia. Drzewo wiosną okrywa się mnóstwem wielkich, białych kwiatów. Latem pod drzewami zakwitają niskie kępy fioletowych tawułek Arendsa. Wzdłuż ogrodzenia posadzony został żywopłot z krzewów liściastych. Dla urozmaicenia co pewien czas tuż przy ogrodzeniu posadzone zostały graby 'Columnaris' o kolumnowych koronach.

ogród z warzywnikiem w skrzyniach

Warzywnik w skrzyniach

Z dużego tarasu wyłożonego jasnoszarymi kamiennymi płytami rozciąga się widok na całą część rekreacyjną. Ażurową ścieżką z płyt umieszczonych w trawniku można dojść do kącika dla dzieci. W lekkim cieniu brzóz pożytecznych 'Doorenbos' znajduje się domek do zabaw oraz bujawka, a w narożniku placyk z hamakiem.

Drugi narożnik przeznaczono na postawienie drewnianych skrzyń około metrowej wysokości. Właściciele ogrodu mogą w nich uprawiać warzywa i zioła potrzebne w kuchni.

ogród z warzywnikiem w skrzyniach

Nasadzenia

Rabaty wypełniają głównie rośliny o ażurowych koronach. Niewielki dodatek stanowią zimozielone, iglaste choiny kanadyjskie, które zimą cieszą oko żywą zielenią oraz bujnie kwitnące latem na biało hortensje bukietowe. Blisko tarasu posadzone zostały graby pospolite o płaskich, formowanych koronach oraz kwitnąca na różowo magnolia 'Susan', którą wczesną wiosną można podziwiać z okien domu.

Wokół trawnika widać głównie rabaty wypełnione niskimi kępami traw ozdobnychmiskantów, turzyc i rozplenic oraz kwitnących bylin. Wczesną wiosną pojawiają się liczne gatunki cebulowe, a później zakwitają tawułki Arendsa oraz łany wrzosów. Miejsca pomiędzy kwitnącymi roślinami wypełniają kępy żurawki krwistej 'Palace Purple', ciemnozielonego bluszczu oraz trzmieliny Fortune'a.

Logo_LiWart - zielen trawy - do Internetu

Projekt i wizualizacje: Lidia Zabłocka
www.liwart.pl

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu