Logo
Logo

Ogród z warzywnikiem w skrzyniach

Prostokątna działka z dużą, nasłonecznioną częścią wypoczynkową została podzielona na kilka części za pomocą niskich żywopłotów i rabat. Ogród pełni głównie funkcję rekreacyjną, ale jeden z narożników został przeznaczony na wygodny warzywnik, w którym rośliny posadzone są w skrzyniach.

Spis treści
Projekt ogrodu z warzywnikiem w skrzyniach Ogród przed domem Warzywnik w skrzyniach Nasadzenia

Ogród o powierzchni ok. 1000 m² podzielony jest na dwie części. Z przodu znajduje się część reprezentacyjna z podjazdem i przedogródkiem, a z tyłu domu duża prostokątna część rekreacyjna. Projekt zagospodarowania ogrodu dostosowany został do nowoczesnej bryły budynku. Taras ma prostokątny kształt, wszystkie wnętrza ogrodowe są również prostokątne i wzdłuż nich wytyczone zostały podłużne rabaty z krzewami i bylinami sadzonymi jednolitymi pasami.

ogród z warzywnikiem w skrzyniach rzut

Ogród przed domem

Część reprezentacyjna ogrodu została częściowo wyłożona kamiennymi płytami, aby stworzyć duży podjazd do garażu i wygodną ścieżkę prowadzącą do głównego wejścia do domu. Pomiędzy ścieżką a podjazdem posadzone zostały cztery nieduże drzewa liściaste szczepione na pniu.

ogród z warzywnikiem w skrzyniach

W rabacie naprzeciwko wejścia do domu, obrzeżonej niskim, formowanym żywopłotem z bukszpanu rośnie kwitnąca wczesną wiosną magnolia. Drzewo wiosną okrywa się mnóstwem wielkich, białych kwiatów. Latem pod drzewami zakwitają niskie kępy fioletowych tawułek Arendsa. Wzdłuż ogrodzenia posadzony został żywopłot z krzewów liściastych. Dla urozmaicenia co pewien czas tuż przy ogrodzeniu posadzone zostały graby 'Columnaris' o kolumnowych koronach.

ogród z warzywnikiem w skrzyniach

Warzywnik w skrzyniach

Z dużego tarasu wyłożonego jasnoszarymi kamiennymi płytami rozciąga się widok na całą część rekreacyjną. Ażurową ścieżką z płyt umieszczonych w trawniku można dojść do kącika dla dzieci. W lekkim cieniu brzóz pożytecznych 'Doorenbos' znajduje się domek do zabaw oraz bujawka, a w narożniku placyk z hamakiem.

Drugi narożnik przeznaczono na postawienie drewnianych skrzyń około metrowej wysokości. Właściciele ogrodu mogą w nich uprawiać warzywa i zioła potrzebne w kuchni.

ogród z warzywnikiem w skrzyniach

Nasadzenia

Rabaty wypełniają głównie rośliny o ażurowych koronach. Niewielki dodatek stanowią zimozielone, iglaste choiny kanadyjskie, które zimą cieszą oko żywą zielenią oraz bujnie kwitnące latem na biało hortensje bukietowe. Blisko tarasu posadzone zostały graby pospolite o płaskich, formowanych koronach oraz kwitnąca na różowo magnolia 'Susan', którą wczesną wiosną można podziwiać z okien domu.

Wokół trawnika widać głównie rabaty wypełnione niskimi kępami traw ozdobnychmiskantów, turzyc i rozplenic oraz kwitnących bylin. Wczesną wiosną pojawiają się liczne gatunki cebulowe, a później zakwitają tawułki Arendsa oraz łany wrzosów. Miejsca pomiędzy kwitnącymi roślinami wypełniają kępy żurawki krwistej 'Palace Purple', ciemnozielonego bluszczu oraz trzmieliny Fortune'a.

Projekt i wizualizacje: Lidia Zabłocka
www.liwart.pl

Autor
Ogród z warzywnikiem w skrzyniach
Ogród z warzywnikiem w skrzyniach
Architekci i projektanci krajobrazu

Najlepsze pracownie architektury krajobrazu prezentują swoje projekty ogrodów, ich realizacje i aranżacje. Poznaj portfolio czołowych architektów i projektantów krajobrazu.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl