Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
40
Do góry

Ogród z warzywnikiem w skrzyniach

Prostokątna działka z dużą, nasłonecznioną częścią wypoczynkową została podzielona na kilka części za pomocą niskich żywopłotów i rabat. Ogród pełni głównie funkcję rekreacyjną, ale jeden z narożników został przeznaczony na wygodny warzywnik, w którym rośliny posadzone są w skrzyniach.

Ogród o powierzchni ok. 1000 m² podzielony jest na dwie części. Z przodu znajduje się część reprezentacyjna z podjazdem i przedogródkiem, a z tyłu domu duża prostokątna część rekreacyjna. Projekt zagospodarowania ogrodu dostosowany został do nowoczesnej bryły budynku. Taras ma prostokątny kształt, wszystkie wnętrza ogrodowe są również prostokątne i wzdłuż nich wytyczone zostały podłużne rabaty z krzewami i bylinami sadzonymi jednolitymi pasami.

ogród z warzywnikiem w skrzyniach rzut

Ogród przed domem

Część reprezentacyjna ogrodu została częściowo wyłożona kamiennymi płytami, aby stworzyć duży podjazd do garażu i wygodną ścieżkę prowadzącą do głównego wejścia do domu. Pomiędzy ścieżką a podjazdem posadzone zostały cztery nieduże drzewa liściaste szczepione na pniu.

ogród z warzywnikiem w skrzyniach

W rabacie naprzeciwko wejścia do domu, obrzeżonej niskim, formowanym żywopłotem z bukszpanu rośnie kwitnąca wczesną wiosną magnolia. Drzewo wiosną okrywa się mnóstwem wielkich, białych kwiatów. Latem pod drzewami zakwitają niskie kępy fioletowych tawułek Arendsa. Wzdłuż ogrodzenia posadzony został żywopłot z krzewów liściastych. Dla urozmaicenia co pewien czas tuż przy ogrodzeniu posadzone zostały graby 'Columnaris' o kolumnowych koronach.

ogród z warzywnikiem w skrzyniach

Warzywnik w skrzyniach

Z dużego tarasu wyłożonego jasnoszarymi kamiennymi płytami rozciąga się widok na całą część rekreacyjną. Ażurową ścieżką z płyt umieszczonych w trawniku można dojść do kącika dla dzieci. W lekkim cieniu brzóz pożytecznych 'Doorenbos' znajduje się domek do zabaw oraz bujawka, a w narożniku placyk z hamakiem.

Drugi narożnik przeznaczono na postawienie drewnianych skrzyń około metrowej wysokości. Właściciele ogrodu mogą w nich uprawiać warzywa i zioła potrzebne w kuchni.

ogród z warzywnikiem w skrzyniach

Nasadzenia

Rabaty wypełniają głównie rośliny o ażurowych koronach. Niewielki dodatek stanowią zimozielone, iglaste choiny kanadyjskie, które zimą cieszą oko żywą zielenią oraz bujnie kwitnące latem na biało hortensje bukietowe. Blisko tarasu posadzone zostały graby pospolite o płaskich, formowanych koronach oraz kwitnąca na różowo magnolia 'Susan', którą wczesną wiosną można podziwiać z okien domu.

Wokół trawnika widać głównie rabaty wypełnione niskimi kępami traw ozdobnychmiskantów, turzyc i rozplenic oraz kwitnących bylin. Wczesną wiosną pojawiają się liczne gatunki cebulowe, a później zakwitają tawułki Arendsa oraz łany wrzosów. Miejsca pomiędzy kwitnącymi roślinami wypełniają kępy żurawki krwistej 'Palace Purple', ciemnozielonego bluszczu oraz trzmieliny Fortune'a.

Logo_LiWart - zielen trawy - do Internetu

Projekt i wizualizacje: Lidia Zabłocka
www.liwart.pl


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 28383
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => urban-jungle-czyli-modne-kwiaty-w-twoim-domu
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50801
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => las-w-sloiku-jak-zrobic-gdzie-kupic-jakie-rosliny-wybrac
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Zakładasz ogród?
Znajdź projektanta!
Znajdź firmę w naszej bazie.