Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
51
Okazje

Ogród z warzywnikiem w skrzyniach

Prostokątna działka z dużą, nasłonecznioną częścią wypoczynkową została podzielona na kilka części za pomocą niskich żywopłotów i rabat. Ogród pełni głównie funkcję rekreacyjną, ale jeden z narożników został przeznaczony na wygodny warzywnik, w którym rośliny posadzone są w skrzyniach.

 

Ogród o powierzchni ok. 1000 m² podzielony jest na dwie części. Z przodu znajduje się część reprezentacyjna z podjazdem i przedogródkiem, a z tyłu domu duża prostokątna część rekreacyjna. Projekt zagospodarowania ogrodu dostosowany został do nowoczesnej bryły budynku. Taras ma prostokątny kształt, wszystkie wnętrza ogrodowe są również prostokątne i wzdłuż nich wytyczone zostały podłużne rabaty z krzewami i bylinami sadzonymi jednolitymi pasami.

ogród z warzywnikiem w skrzyniach rzut

Ogród przed domem

Część reprezentacyjna ogrodu została częściowo wyłożona kamiennymi płytami, aby stworzyć duży podjazd do garażu i wygodną ścieżkę prowadzącą do głównego wejścia do domu. Pomiędzy ścieżką a podjazdem posadzone zostały cztery nieduże drzewa liściaste szczepione na pniu.

ogród z warzywnikiem w skrzyniach

W rabacie naprzeciwko wejścia do domu, obrzeżonej niskim, formowanym żywopłotem z bukszpanu rośnie kwitnąca wczesną wiosną magnolia. Drzewo wiosną okrywa się mnóstwem wielkich, białych kwiatów. Latem pod drzewami zakwitają niskie kępy fioletowych tawułek Arendsa. Wzdłuż ogrodzenia posadzony został żywopłot z krzewów liściastych. Dla urozmaicenia co pewien czas tuż przy ogrodzeniu posadzone zostały graby 'Columnaris' o kolumnowych koronach.

ogród z warzywnikiem w skrzyniach

Warzywnik w skrzyniach

Z dużego tarasu wyłożonego jasnoszarymi kamiennymi płytami rozciąga się widok na całą część rekreacyjną. Ażurową ścieżką z płyt umieszczonych w trawniku można dojść do kącika dla dzieci. W lekkim cieniu brzóz pożytecznych 'Doorenbos' znajduje się domek do zabaw oraz bujawka, a w narożniku placyk z hamakiem.

Drugi narożnik przeznaczono na postawienie drewnianych skrzyń około metrowej wysokości. Właściciele ogrodu mogą w nich uprawiać warzywa i zioła potrzebne w kuchni.

ogród z warzywnikiem w skrzyniach

Nasadzenia

Rabaty wypełniają głównie rośliny o ażurowych koronach. Niewielki dodatek stanowią zimozielone, iglaste choiny kanadyjskie, które zimą cieszą oko żywą zielenią oraz bujnie kwitnące latem na biało hortensje bukietowe. Blisko tarasu posadzone zostały graby pospolite o płaskich, formowanych koronach oraz kwitnąca na różowo magnolia 'Susan', którą wczesną wiosną można podziwiać z okien domu.

Wokół trawnika widać głównie rabaty wypełnione niskimi kępami traw ozdobnychmiskantów, turzyc i rozplenic oraz kwitnących bylin. Wczesną wiosną pojawiają się liczne gatunki cebulowe, a później zakwitają tawułki Arendsa oraz łany wrzosów. Miejsca pomiędzy kwitnącymi roślinami wypełniają kępy żurawki krwistej 'Palace Purple', ciemnozielonego bluszczu oraz trzmieliny Fortune'a.

Logo_LiWart - zielen trawy - do Internetu

Projekt i wizualizacje: Lidia Zabłocka
www.liwart.pl

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT