Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
56
Okazje

Nowoczesny ogród na dwóch poziomach

To łatwy w utrzymaniu i służący głównie spokojnemu wypoczynkowi ogród. Jest w nim kilka oddalonych od siebie zakątków, w których można przyjemnie spędzić czas. Znajdujący się na podwyższeniu taras osłania przed palącym słońcem ażurowa pergola, a formowany żywopłot osłania całą część rekreacyjną przed wzrokiem sąsiadów.

 

Na działce o powierzchni 1200 m² powstał ogród typowo wypoczynkowy. Właściciele ogrodu pragnęli posadzić w nim rośliny łatwe w pielęgnacji, a jednocześnie cieszące oko przez cały rok. Chcieli, by panował w ogrodzie wakacyjny klimat sprzyjający relaksowi.

nowoczesny ogród na dwóch poziomach widok z góry

Cześć reprezentacyjna

Przy wejściu do domu jest niewiele miejsca na rośliny, ponieważ większą część zajmuje podjazd na dwa samochody oraz zadaszona wiata i schowek na narzędzia ogrodnicze. Na niedużej prostokątnej rabacie gwiazdami są hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata) 'Limelight'. Przez cały rok przy wejściu do domu bardzo efektownie wygląda jodła jednobarwna (Abies concolor) 'Compacta' o zielonoszarych igłach i osiągająca zaledwie 3 m wysokości.

Przedogródek jest oddzielony od części wypoczynkowej zimozielonym żywopłotem z laurowiśni wschodniej (Prunus laurocerasus), dzięki temu nie widać stąd tego, co dzieje się za domem. 

 nowoczesny ogród na dwóch poziomach część rekreacyjna

Część wypoczynkowa

Na bardzo nasłonecznionym tarasie powstała drewniana konstrukcja, która rozprasza światło oraz stwarza dobre warunki do wypoczynku. Ponieważ taras jest wyniesiony ponad poziom gruntu o ok. 1,5 m, a więc również wystawiony na spojrzenia przechodniów, w ogrodzie powstały także niżej dwa inne, bardziej kameralne miejsca.

Z tarasu można zejść pod schodach i przejść ścieżką na zacieniony przez większość dnia placyk wypoczynkowy wyłożony wielkoformatowymi płytami betonowymi. Można tu ustawić leżak lub inne ogrodowe meble. A w chłodny wieczór miło spędzić czas korzystając z ogrodowego paleniska.

nowoczesny ogród na dwóch poziomach widok z boku

Zakątek pod brzozami

W rogu działki znajduje się niewielki zagajnik z brzozami (Betula), pomiędzy którymi wisi hamaku, na którym można odpocząć słuchając szumiących liści z dala od zgiełku panującego przy domu lub na tarasie.

nowoczesny ogród na dwóch poziomach  rabaty

Dobór roślin

Wzdłuż ogrodzenia założony został żywopłot z laurowiśni i pęcherznicy kalinolistnej (Physocarpus opulifolius). Na trawniku posadzono dwie surmie (Catapla) 'Nana' o kulistej koronie, które można obserwować siedząc na tarasie.

Na niedużych rabatach przy tarasie i blisko miejsc do wypoczynku jest wiele zimozielonych roślin, które wraz z trawami ozdobnymi, takimi jak miskant chiński, hakonechloa smukła i rozplenica japońska oraz długo kwitnącymi bylinami (jeżówka purpurowa, kocimiętka) i krzewami (hortensja bukietowa) tworzą harmonijną kompozycję. Gatunki te nie wymagającą od właścicieli zbyt wiele pracy przy jej pielęgnacji.

 

nowoczesny ogród na dwóch poziomach widok z tarasu
logo gardenika

Projekt i wizualizacje: Izabela Kaczmarek www.garden-ika.pl

 

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Nowe treści

Komentarze

Gość Krystian

18-06-2020 09:36

Wow. Bardzo mi się podoba.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu