Logo
Logo

Nowoczesny ogród na dwóch poziomach

To łatwy w utrzymaniu i służący głównie spokojnemu wypoczynkowi ogród. Jest w nim kilka oddalonych od siebie zakątków, w których można przyjemnie spędzić czas. Znajdujący się na podwyższeniu taras osłania przed palącym słońcem ażurowa pergola, a formowany żywopłot osłania całą część rekreacyjną przed wzrokiem sąsiadów.

Spis treści
Projekt nowoczesnego ogrodu na dwóch poziomach Część reprezentacyjna Część wypoczynkowa Zakątek pod brzozami Dobór roślin

Na działce o powierzchni 1200 m² powstał ogród typowo wypoczynkowy. Właściciele ogrodu pragnęli posadzić w nim rośliny łatwe w pielęgnacji, a jednocześnie cieszące oko przez cały rok. Chcieli, by panował w ogrodzie wakacyjny klimat sprzyjający relaksowi.

nowoczesny ogród na dwóch poziomach widok z góry

Część reprezentacyjna

Przy wejściu do domu jest niewiele miejsca na rośliny, ponieważ większą część zajmuje podjazd na dwa samochody oraz zadaszona wiata i schowek na narzędzia ogrodnicze. Na niedużej prostokątnej rabacie gwiazdami są hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata) 'Limelight'. Przez cały rok przy wejściu do domu bardzo efektownie wygląda jodła jednobarwna (Abies concolor) 'Compacta' o zielonoszarych igłach i osiągająca zaledwie 3 m wysokości.

Przedogródek jest oddzielony od części wypoczynkowej zimozielonym żywopłotem z laurowiśni wschodniej (Prunus laurocerasus), dzięki temu nie widać stąd tego, co dzieje się za domem. 

 nowoczesny ogród na dwóch poziomach część rekreacyjna

Część wypoczynkowa

Na bardzo nasłonecznionym tarasie powstała drewniana konstrukcja, która rozprasza światło oraz stwarza dobre warunki do wypoczynku. Ponieważ taras jest wyniesiony ponad poziom gruntu o ok. 1,5 m, a więc również wystawiony na spojrzenia przechodniów, w ogrodzie powstały także niżej dwa inne, bardziej kameralne miejsca.

Z tarasu można zejść po schodach i przejść ścieżką na zacieniony przez większość dnia placyk wypoczynkowy wyłożony wielkoformatowymi płytami betonowymi. Można tu ustawić leżak lub inne ogrodowe meble. A w chłodny wieczór miło spędzić czas, korzystając z ogrodowego paleniska.

nowoczesny ogród na dwóch poziomach widok z boku

Zakątek pod brzozami

W rogu działki znajduje się niewielki zagajnik z brzozami (Betula), pomiędzy którymi wisi hamaku, na którym można odpocząć słuchając szumiących liści z dala od zgiełku panującego przy domu lub na tarasie.

nowoczesny ogród na dwóch poziomach  rabaty

Dobór roślin

Wzdłuż ogrodzenia założony został żywopłot z laurowiśni i pęcherznicy kalinolistnej (Physocarpus opulifolius). Na trawniku posadzono dwie surmie (Catapla) 'Nana' o kulistej koronie, które można obserwować siedząc na tarasie.

Na niedużych rabatach przy tarasie i blisko miejsc do wypoczynku jest wiele zimozielonych roślin, które wraz z trawami ozdobnymi, takimi jak miskant chiński, hakonechloa smukła i rozplenica japońska oraz długo kwitnącymi bylinami (jeżówka purpurowa, kocimiętka) i krzewami (hortensja bukietowa) tworzą harmonijną kompozycję. Gatunki te nie wymagającą od właścicieli zbyt wiele pracy przy jej pielęgnacji.

 

nowoczesny ogród na dwóch poziomach widok z tarasu
logo gardenika

Projekt i wizualizacje: Izabela Kaczmarek www.garden-ika.pl

 

Autor
Nowoczesny ogród na dwóch poziomach
Nowoczesny ogród na dwóch poziomach
Architekci i projektanci krajobrazu

Najlepsze pracownie architektury krajobrazu prezentują swoje projekty ogrodów, ich realizacje i aranżacje. Poznaj portfolio czołowych architektów i projektantów krajobrazu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Krystian

18-06-2020 09:36

Wow. Bardzo mi się podoba.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Twoja strona ogrodu