Logo
Logo

Hakonechloa smukła 'Aureola'

Hakonechloa smukła to wolno rosnąca, leśna trawa naturalnie występująca w Japonii. Tworzy piękne, równowąskie, kaskadowo zwieszające się liście osadzone na smukłych, cienkich źdźbłach, malowniczo falujące przy najlżejszych podmuchach wiatru. U gatunku liście są soczyście zielone, natomiast u odmian mogą być żółte, kremowe, zaróżowione lub wielobarwne. Dzięki niewielkim wymaganiom zyskuje na popularności i coraz częściej jest sadzona nie tylko w ogrodach prywatnych, ale także w osiedlowej oraz publicznej zieleni.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Hakonechloa smukła (łac. Hakonechloa macra) odmiana 'Aureola' to roślina o dwubarwnych, delikatnych liściach. Tworzy gęste, półkuliste kępy, nieco węższe i niższe, niż u gatunku, dorastające do 50 cm wysokości. Rozrasta się powoli, nie jest ekspansywna. Blaszki liściowe są długie i cienkie, zwężające się, na samych końcach niemal nitkowate. Liście mają od kilku do kilkunastu mm szerokości i 10-25 cm długości, są dwubarwne, w żółte i zielone podłużne paski, jesienią lekko różowieją. Kwiaty pojawiają się w sierpniu, są drobne, zebrane w luźne wiechy, słabo zauważalne, nie mają znaczenia ozdobnego.

Zasychające jesienią liście warto pozostawić na zimę, będą zdobiły ogród, a w chłodniejszych rejonach kraju będą stanowiły dodatkowe zabezpieczenie przed mrozem.

Hakonechloa smukła Aureola fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski

Zobacz więcej ciekawych odmian

Wymagania i uprawa

Hakonechloa smukła 'Aureola' jest trawą o przeciętnych wymaganiach, dobrze rośnie na większości umiarkowanie wilgotnych gleb ogrodowych. Preferuje podłoża zasobne w składniki pokarmowe, przepuszczalne, gliniasto-piaszczyste, ale całkiem dobrze radzi sobie też na glebach mniej żyznych.

Jest tolerancyjna w stosunku do światła, najlepiej czuje się w półcieniu, ale może być sadzona zarówno w miejscach cienistych, jak i w pełnym słońcu. Na miejscach silnie nasłonecznionych wymaga jednak bardziej wilgotnego (najlepiej stale wilgotnego) podłoża, w przeciwnym razie jasne fragmenty liści mogą być uszkadzane przez słońce podczas letnich upałów.

Roślina dobrze zimuje, jedynie w chłodniejszych, północno-wschodnich rejonach Polski warto ją okryć późną jesienią suchymi liśćmi, słomą lub stroiszem.

Gdzie posadzić?

Hakonechloa smukła jest trawą o bardzo szerokich możliwościach zastosowania. Ciekawie prezentuje się sadzona w towarzystwie bylin na rabatach i kwietnikach. Ładnie wygląda w grupach, zwłaszcza w większych kompozycjach monogatunkowych. Posadzona wzdłuż chodników, ścieżek lub na brzegach rabat jest bardzo oryginalną rośliną obwódkową. Może też pełnić funkcję byliny okrywowej. Przepięknie prezentuje się w ogrodach skalnych, nad oczkami wodnymi i w ogrodach japońskich. Nadaje się do sadzenia w donicach ustawianych na balkonach i tarasach, w kawiarnianych ogródkach oraz w pojemnikach w zieleni publicznej.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Hakonechloa smukła 'Aureola'
Hakonechloa smukła 'Aureola'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy