Hakonechloa smukła (łac. Hakonechloa macra) odmiana 'Aureola' to roślina o dwubarwnych, delikatnych liściach. Tworzy gęste, półkuliste kępy, nieco węższe i niższe, niż u gatunku, dorastające do 50 cm wysokości. Rozrasta się powoli, nie jest ekspansywna. Blaszki liściowe są długie i cienkie, zwężające się, na samych końcach niemal nitkowate. Liście mają od kilku do kilkunastu mm szerokości i 10-25 cm długości, są dwubarwne, w żółte i zielone podłużne paski, jesienią lekko różowieją. Kwiaty pojawiają się w sierpniu, są drobne, zebrane w luźne wiechy, słabo zauważalne, nie mają znaczenia ozdobnego.
Zasychające jesienią liście warto pozostawić na zimę, będą zdobiły ogród, a w chłodniejszych rejonach kraju będą stanowiły dodatkowe zabezpieczenie przed mrozem.
Fot. Grzegorz Falkowski |
Wymagania i uprawa
Hakonechloa smukła 'Aureola' jest trawą o przeciętnych wymaganiach, dobrze rośnie na większości umiarkowanie wilgotnych gleb ogrodowych. Preferuje podłoża zasobne w składniki pokarmowe, przepuszczalne, gliniasto-piaszczyste, ale całkiem dobrze radzi sobie też na glebach mniej żyznych.
Jest tolerancyjna w stosunku do światła, najlepiej czuje się w półcieniu, ale może być sadzona zarówno w miejscach cienistych, jak i w pełnym słońcu. Na miejscach silnie nasłonecznionych wymaga jednak bardziej wilgotnego (najlepiej stale wilgotnego) podłoża, w przeciwnym razie jasne fragmenty liści mogą być uszkadzane przez słońce podczas letnich upałów.
Roślina dobrze zimuje, jedynie w chłodniejszych, północno-wschodnich rejonach Polski warto ją okryć późną jesienią suchymi liśćmi, słomą lub stroiszem.
Gdzie posadzić?
Hakonechloa smukła jest trawą o bardzo szerokich możliwościach zastosowania. Ciekawie prezentuje się sadzona w towarzystwie bylin na rabatach i kwietnikach. Ładnie wygląda w grupach, zwłaszcza w większych kompozycjach monogatunkowych. Posadzona wzdłuż chodników, ścieżek lub na brzegach rabat jest bardzo oryginalną rośliną obwódkową. Może też pełnić funkcję byliny okrywowej. Przepięknie prezentuje się w ogrodach skalnych, nad oczkami wodnymi i w ogrodach japońskich. Nadaje się do sadzenia w donicach ustawianych na balkonach i tarasach, w kawiarnianych ogródkach oraz w pojemnikach w zieleni publicznej.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |