Logo
Logo

Hakonechloa smukła 'All Gold'

Hakonechloa smukła to wolno rosnąca, leśna trawa naturalnie występująca w Japonii. Roślina ta tworzy piękne, równowąskie, kaskadowo zwieszające się liście osadzone na smukłych, cienkich źdźbłach, malowniczo falujące przy najlżejszych podmuchach wiatru. U gatunku liście są soczyście zielone, natomiast u odmian (np. All Gold') mogą być żółte, kremowe, zaróżowione lub wielobarwne. Dzięki niewielkim wymaganiom hakonechloa zyskuje na popularności i coraz częściej jest sadzona nie tylko w ogrodach prywatnych, ale także w osiedlowej oraz publicznej.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Hakonechloa smukła (Hakonechloa macra) ‘All Gold’ to odmiana o złocistych liściach. Tworzy gęste, półkuliste kępy dorastające do 60-70 cm wysokości. Rozrasta się powoli, nie jest ekspansywna. Blaszki liściowe są długie i cienkie, zwężające się, na samych końcach niemal nitkowate.

Liście odmiany 'All Gold' mają od kilku do kilkunastu mm szerokości i 10-25 cm długości, są jednolicie żółte. Kwiaty są zebrane w drobne, ażurowe, wiechowate kwiatostany, tworzące nad liśćmi delikatną, różową mgiełkę, rozwijają się późno, we wrześniu i październiku.

Późna jesienią na kwiatostanach tej efektownej rośliny osadza się rosa, co czyni rośliny jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Zasychające liście warto pozostawić na zimę, będą zdobiły ogród, a w chłodniejszych rejonach kraju będą stanowiły dodatkową zabezpieczenie przed mrozem.

hakonechloa smukła Hakonechloa macra All Gold Fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Hakonechloa smukła ‘All Gold’ jest trawą o przeciętnych wymaganiach, dobrze rośnie na większości umiarkowanie wilgotnych gleb ogrodowych. Preferuje podłoża zasobne w składniki pokarmowe, przepuszczalne, gliniasto-piaszczyste, ale całkiem dobrze radzi sobie też na glebach mniej żyznych.

Jest to roślina tolerancyjna w stosunku do światła, najlepiej czuje się w półcieniu, ale może być sadzona zarówno w miejscach cienistych, jak i w pełnym słońcu. Na miejscach silnie nasłonecznionych wymaga jednak bardziej wilgotnego (najlepiej stale wilgotnego) podłoża, w przeciwnym razie jasne fragmenty liści mogą być uszkadzane przez słońce podczas letnich upałów.

Odmiana 'All Gold' dobrze zimuje w Polsce, jedynie w najchłodniejszych, północno-wschodnich rejonach kraju warto ją okryć w pierwszym roku po posadzeniu suchymi liśćmi, słomą lub stroiszem.

Gdzie posadzić?

Hakonechloa smukła jest trawą o różnorodnych możliwościach zastosowania. Ciekawie prezentuje się sadzona w towarzystwie bylin na rabatach i kwietnikach. Ładnie wygląda w grupach, zwłaszcza w większych kompozycjach monogatunkowych.

Posadzona wzdłuż chodników, ścieżek lub na brzegach rabat jest bardzo oryginalną rośliną obwódkową. Może też pełnić funkcję byliny okrywowej. Przepięknie prezentuje się w ogrodach skalnych, nad oczkami wodnymi i w ogrodach japońskich. Nadaje się do sadzenia w donicach ustawianych na balkonach i tarasach, w kawiarnianych ogródkach oraz w pojemnikach w zieleni publicznej.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Hakonechloa smukła 'All Gold'
Hakonechloa smukła 'All Gold'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy