Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
48
Okazje

Ogród ze skarpą

Na małej przestrzeni przy szeregowcu powstało zaciszne miejsce do wypoczynku. Stroma skarpa znajdująca się na granicy ogródka obsadzona została kępami roślin. Nasadzenia sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości.

 

Ogród o powierzchni zaledwie 150 m² znajduje się przy szeregowcu. Teren narażony jest na silne wiatry, ponieważ za ogrodzeniem znajduje się duża otwarta przestrzeń.

ogród ze skarpą

Letni salon

Dominującym elementem jest trawnik przylegający do zadaszonego, drewnianego tarasu. To przedłużenie domowego salonu. Przy krawędzi tarasu, od strony skarpy posadzono pas zimozielonej lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia), która przez cały rok wygląda efektownie, a latem okrywa się mnóstwem fioletowych kwiatów.

Pomiędzy krzaczkami lawendy, w regularnych odstępach rosną róże szczepione na pniu. Można je podziwiać nie tylko odpoczywając na tarasie. Są też widoczne okien domu. Z boku, dla osłonięcia przed wiatrem, taras został zasłonięty formowanym żywopłotem z cisów (Taxus).

ogród ze skarpą

Rabata na skarpie

Z powodu silnych wiatrów wzdłuż całego ogrodzenia rozłożono matę cieniującą. Dużym wyzwaniem było zaprojektowanie nasadzeń na skarpie ciągnącej się wzdłuż ogrodzenia. Właściciele ogrodu pragnęli mieć dużo różnych roślin, ale nie wymagających specjalnej pielęgnacji. Dlatego na skarpie znalazły się zarówno krzewy kwitnące, jak i ozdobne z liści, kwitnące byliny oraz delikatnie poruszające się na wietrze trawy ozdobne.

ogród ze skarpą

Dobór roślin na rabacie

Rośliny dobrane zostały tak, by o każdej porze roku ogród wyglądał efektownie. Bardzo ważnym czynnikiem była też ich odporność na mróz. Wiatr od położonego wyżej pola spływa jak woda w dół ogrodu i powoduje zastoiska zimna.

Na skarpie wiosną można podziwiać wdzięczne tawuły (Spiraea) i niskie odmiany azalii (Rhododendron), a przez całe lato i jesień hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata) oraz rozchodniki (Hylotelephium). Obok nich kołyszą się na wietrze pełne uroku rozplenice japońskie (Pennisetum alopecuroides) i szeleszczą pasiaste miskanty (Miscanthus). Pomiędzy krzewami można podziwiać żurawki (Heuchera) o purpurowych liściach.

Przez cały rok na skarpie można podziwiać krzewy iglaste. Uwagę przyciągają: modrzew europejski (Larix decidua) 'Pendula' o przewisających pędach, stożkowa sylwetka cyprysika tępołuskowego (Chamaecyparis obtusa) 'Darth', kulisty cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) 'White Beauty' i stożkowy świerk biały (Picaea alba) 'Conica'.

Krzysztof Mielicki - "Zielone Pojęcie"

Projekt i zdjęcia:

Krzysztof Mielicki 
"Zielone Pojęcie"

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT