Projekt ogrodu ze skarpą
Ogród o powierzchni zaledwie 150 m² znajduje się przy szeregowcu. Teren narażony jest na silne wiatry, ponieważ za ogrodzeniem znajduje się duża otwarta przestrzeń.
Letni salon
Dominującym elementem jest trawnik przylegający do zadaszonego, drewnianego tarasu. To przedłużenie domowego salonu. Przy krawędzi tarasu, od strony skarpy posadzono pas zimozielonej lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia), która przez cały rok wygląda efektownie, a latem okrywa się mnóstwem fioletowych kwiatów.
Pomiędzy krzaczkami lawendy, w regularnych odstępach rosną róże szczepione na pniu. Można je podziwiać nie tylko odpoczywając na tarasie. Są też widoczne okien domu. Z boku, dla osłonięcia przed wiatrem, taras został zasłonięty formowanym żywopłotem z cisów (Taxus).
Rabata na skarpie
Z powodu silnych wiatrów wzdłuż całego ogrodzenia rozłożono matę cieniującą. Dużym wyzwaniem było zaprojektowanie nasadzeń na skarpie ciągnącej się wzdłuż ogrodzenia. Właściciele ogrodu pragnęli mieć dużo różnych roślin, ale nie wymagających specjalnej pielęgnacji. Dlatego na skarpie znalazły się zarówno krzewy kwitnące, jak i ozdobne z liści, kwitnące byliny oraz delikatnie poruszające się na wietrze trawy ozdobne.
Dobór roślin na rabacie
Rośliny dobrane zostały tak, by o każdej porze roku ogród wyglądał efektownie. Bardzo ważnym czynnikiem była też ich odporność na mróz. Wiatr od położonego wyżej pola spływa jak woda w dół ogrodu i powoduje zastoiska zimna.
Na skarpie wiosną można podziwiać wdzięczne tawuły (Spiraea) i niskie odmiany azalii (Rhododendron), a przez całe lato i jesień hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata) oraz rozchodniki (Hylotelephium). Obok nich kołyszą się na wietrze pełne uroku rozplenice japońskie (Pennisetum alopecuroides) i szeleszczą pasiaste miskanty (Miscanthus). Pomiędzy krzewami można podziwiać żurawki (Heuchera) o purpurowych liściach.
Przez cały rok na skarpie można podziwiać krzewy iglaste. Uwagę przyciągają: modrzew europejski (Larix decidua) 'Pendula' o przewisających pędach, stożkowa sylwetka cyprysika tępołuskowego (Chamaecyparis obtusa) 'Darth', kulisty cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) 'White Beauty' i stożkowy świerk biały (Picaea alba) 'Conica'.
Projekt i zdjęcia: Krzysztof Mielicki
|