Logo
Logo
34
Do góry

Ogród pełen zakamarków

Ten podpoznański ogród pełen jest niespodzianek. Powstał 10 lat temu i pierwsza jego koncepcja była zupełnie inna, niż obecny wygląd. Początkowo była to posesja dość oddalona od miasta i zabudowań; pośród pól uprawnych, w łagodnym zagłębieniu terenu. Jednak w związku z kilkoma poważnymi podtopieniami terenu, niezbędna była wymiana części nasadzeń, ponieważ zostały one zniszczone przez stagnującą wodę.

Problem udało się stopniowo zmniejszyć dzięki posadzeniu wierzb na skraju działki, przez co woda po podtopieniach już nie zalega tak długo jak wcześniej. Wreszcie ogród cieszy właścicieli mnóstwem kwitnących roślin posadzonych na rabatach w jego tajemniczych zakamarkach.

Ogród ma powierzchnię niecałych 900 m² i otoczony jest ze wszystkich stron żywopłotem z żywotnika (Thuja) 'Brabant'. Pierwotnie, gdy nie było wokół innych zabudowań w okolicy, żywopłot miał wygłuszać mocne wiatry. Dzięki niemu udało się stworzyć miejsce zaciszne, będące kryjówką i punktem gniazdowania licznych ptaków.

ogród pełen zakamarków - wizualizacja

W angielskim stylu

Głównym marzeniem właścicieli ogrodu było stworzenie ogrodu inspirowanego brytyjskimi założeniami – pełnego tajemniczych, nieoczywistych zakątków. Stąd brak tu regularnych, geometrycznych kształtów.

ogród pełen zakamarków - ścieżka

Linie rabat wiją się tworząc meandry i zakola. Trejaże porośnięte przebarwiającym się pięknie jesienią winobluszczem (Parthenocissus) i kwitnącymi latem wiciokrzewami (Lonicera) podkreślają romantyczny styl ogrodu, zmuszając do zaglądania w kolejne zaułki.

ogród pełen zakamarków - drzewa

Drzewa dające cień

Ramę całego założenia stanowi kilka obecnie już dość wyrośniętych drzew. Są to dwa egzemplarze surmii (Catalpa bignonioides) 'Aurea' o złotych liściach oraz surmii 'Purpurea' o młodych liściach purpurowobrązowych. Jest również piękny okaz tulipanowca amerykańskiego (Liriodendron tulipifera). Na jego pierwsze kwiaty trzeba było czekać kilka lat, ale ich niezwykły kształt przypominający wiosenne tulipany zachwyca każdego gościa.

Kolejnym zjawiskowym drzewem jest glediczja trójcierniowa (Gleditsia triacanthos) 'Sunburst' o złotych liściach. Jej dużą zaletą jest fakt, iż nie wytwarza charakterystycznych, długich cierni, które mogą być zagrożeniem dla użytkowników. Jest również niezwykle odpornym i wytrzymałym gatunkiem.

ogród pełen zakamarków - gatunki kwitnące

Zakątek leśny

Teatralnie przewieszające się pędy cyprysika nutkajskiego (Chamaecyparis nootkatensis) 'Pendula' tworzą zasłonę wyznaczając granicę zakątka leśnego. W tej części posadzone zostały różaneczniki (Rhododendron), konwalie majowe (Convallaria majalis), pióropusznik strusi (Matteucia struthiopteris), trawa turówka wonna (Hierochloe odorata) zwana żubrówką oraz kwitnąca na biało zimozielona runianka japońska (Pachysandra terminalis).

ogród pełen zakamarków - wiosna

Kwiaty od wiosny do jesieni

Właścicielom bardzo zależało na ubarwieniu i nadania ogrodowi żywych barw. Dlatego między bylinami posadzono mnóstwo roślin cebulowych, które już wczesną wiosną wprowadzają optymistyczny nastrój.

Lato należy do bylin, są tu m.in. jeżówki (Echinacea), lawendy (Lavandula), szałwie omszone (Salvia nemorosa), letnie zawilce (Anemone), funkie (Hosta), gailardie (Gailardia), liliowce (Hemerocallis).

Miejscami granicę rabaty wyznaczają nisko strzyżone bukszpany (Buxus), a w innych są to cięte w nieduże kule tawuły. Jesień to czas hortensji, które są ulubieńcami właścicielki. Dominuje tu głównie hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) 'Annabelle' oraz 'Vanille Fraise'. Głównym motywem w ogrodzie są wszelkie odcienie różu i fioletu.

ogród pełen zakamarków - hotel dla owadów

Ogród przyjazny dziej przyrodzie

Aby ogród był przyjazny dzikiej faunie między roślinami stanął duży hotel dla owadów zapylających, a w przyszłości w zacisznym zakątku ma znaleźć się domek dla jeży. Właściciele ogrodu nie używają tradycyjnych środków ochrony roślin, ale preparaty ekologiczne. Rośliny kwitnące zostały tak dobrane, by przez cały sezon były atrakcyjne dla owadów. Rzesze motyli przyciągają budleje, a sezon zamykają rozchodniki, astry nowoangielskie oraz rudbekie 'Goldsturm'.

Krzysztof Mielicki - "Zielone Pojęcie"

Projekt i zdjęcia:

Krzysztof Mielicki 
"Zielone Pojęcie"

Zobacz ponad 100 darmowych projektów ogrodów!


Warto przeczytać

Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (6)
Nowe treści
To Cię zainteresuje
Nowe rośliny w katalogu
WYSIEWANIE
Na czasie
WYSIEWANIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu