Logo
Logo

Ogród pełen zakamarków

Ten podpoznański ogród pełen jest niespodzianek. Powstał 10 lat temu i pierwsza jego koncepcja była zupełnie inna, niż obecny wygląd. Początkowo była to posesja dość oddalona od miasta i zabudowań; pośród pól uprawnych, w łagodnym zagłębieniu terenu. Jednak w związku z kilkoma poważnymi podtopieniami terenu, niezbędna była wymiana części nasadzeń, ponieważ zostały one zniszczone przez stagnującą wodę.

Problem udało się stopniowo zmniejszyć dzięki posadzeniu wierzb na skraju działki, przez co woda po podtopieniach już nie zalega tak długo jak wcześniej. Wreszcie ogród cieszy właścicieli mnóstwem kwitnących roślin posadzonych na rabatach w jego tajemniczych zakamarkach.

Spis treści
Projekt ogrodu pełnego zakamarków
W angielskim stylu
Drzewa dające cień
Zakątek leśny
Kwiaty od wiosny do jesieni
Ogród przyjazny dzikiej przyrodzie

Projekt ogrodu pełnego zakamarków

Ogród ma powierzchnię niecałych 900 m² i otoczony jest ze wszystkich stron żywopłotem z żywotnika (Thuja) 'Brabant'. Pierwotnie, gdy nie było wokół innych zabudowań w okolicy, żywopłot miał wygłuszać mocne wiatry. Dzięki niemu udało się stworzyć miejsce zaciszne, będące kryjówką i punktem gniazdowania licznych ptaków.

ogród pełen zakamarków - wizualizacja

W angielskim stylu

Głównym marzeniem właścicieli ogrodu było stworzenie ogrodu inspirowanego brytyjskimi założeniami – pełnego tajemniczych, nieoczywistych zakątków. Stąd brak tu regularnych, geometrycznych kształtów.

ogród pełen zakamarków - ścieżka

Linie rabat wiją się tworząc meandry i zakola. Trejaże porośnięte przebarwiającym się pięknie jesienią winobluszczem (Parthenocissus) i kwitnącymi latem wiciokrzewami (Lonicera) podkreślają romantyczny styl ogrodu, zmuszając do zaglądania w kolejne zaułki.

ogród pełen zakamarków - drzewa

Drzewa dające cień

Ramę całego założenia stanowi kilka obecnie już dość wyrośniętych drzew. Są to dwa egzemplarze surmii (Catalpa bignonioides) 'Aurea' o złotych liściach oraz surmii 'Purpurea' o młodych liściach purpurowobrązowych. Jest również piękny okaz tulipanowca amerykańskiego (Liriodendron tulipifera). Na jego pierwsze kwiaty trzeba było czekać kilka lat, ale ich niezwykły kształt przypominający wiosenne tulipany zachwyca każdego gościa.

Kolejnym zjawiskowym drzewem jest glediczja trójcierniowa (Gleditsia triacanthos) 'Sunburst' o złotych liściach. Jej dużą zaletą jest fakt, iż nie wytwarza charakterystycznych, długich cierni, które mogą być zagrożeniem dla użytkowników. Jest również niezwykle odpornym i wytrzymałym gatunkiem.

ogród pełen zakamarków - gatunki kwitnące

Zakątek leśny

Teatralnie przewieszające się pędy cyprysika nutkajskiego (Chamaecyparis nootkatensis) 'Pendula' tworzą zasłonę wyznaczając granicę zakątka leśnego. W tej części posadzone zostały różaneczniki (Rhododendron), konwalie majowe (Convallaria majalis), pióropusznik strusi (Matteucia struthiopteris), trawa turówka wonna (Hierochloe odorata) zwana żubrówką oraz kwitnąca na biało zimozielona runianka japońska (Pachysandra terminalis).

ogród pełen zakamarków - wiosna

Kwiaty od wiosny do jesieni

Właścicielom bardzo zależało na ubarwieniu i nadania ogrodowi żywych barw. Dlatego między bylinami posadzono mnóstwo roślin cebulowych, które już wczesną wiosną wprowadzają optymistyczny nastrój.

Lato należy do bylin, są tu m.in. jeżówki (Echinacea), lawendy (Lavandula), szałwie omszone (Salvia nemorosa), letnie zawilce (Anemone), funkie (Hosta), gailardie (Gailardia), liliowce (Hemerocallis).

Miejscami granicę rabaty wyznaczają nisko strzyżone bukszpany (Buxus), a w innych są to cięte w nieduże kule tawuły. Jesień to czas hortensji, które są ulubieńcami właścicielki. Dominuje tu głównie hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) 'Annabelle' oraz 'Vanille Fraise'. Głównym motywem w ogrodzie są wszelkie odcienie różu i fioletu.

ogród pełen zakamarków - hotel dla owadów

Ogród przyjazny dzikiej przyrodzie

Aby ogród był przyjazny dzikiej faunie między roślinami stanął duży hotel dla owadów zapylających, a w przyszłości w zacisznym zakątku ma znaleźć się domek dla jeży. Właściciele ogrodu nie używają tradycyjnych środków ochrony roślin, ale preparaty ekologiczne. Rośliny kwitnące zostały tak dobrane, by przez cały sezon były atrakcyjne dla owadów. Rzesze motyli przyciągają budleje, a sezon zamykają rozchodniki, astry nowoangielskie oraz rudbekie 'Goldsturm'.

Krzysztof Mielicki - "Zielone Pojęcie"

Projekt i zdjęcia:

Krzysztof Mielicki 
"Zielone Pojęcie"

Autor
Ogród pełen zakamarków
Ogród pełen zakamarków
Architekci i projektanci krajobrazu

Najlepsze pracownie architektury krajobrazu prezentują swoje projekty ogrodów, ich realizacje i aranżacje. Poznaj portfolio czołowych architektów i projektantów krajobrazu.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)

Komentarze

Dodaj komentarz