Pióropusznik strusi Matteuccia struthiopteris

Pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
78
Gleba: żyzna, próchniczna
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 80-150cm
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: duże ogrody, rabaty

Pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris) to paproć należąca do rodziny onokleowatych (Onocleaceae). W środowisku naturalnym porasta lasy, wilgotne łąki i leśne polany na terenie Europy. W Polsce objęta jest ochroną częściową.

Roślina ma pokrój wzniesiony, kępiasty. Dorasta do 150cm wysokości (przy 100cm szerokości). Jej ozdobą są duże, podwójnie pierzaste liście asymilacyjne. Latem pióropusznik wytwarza liść zarodnikonośny przypominający pióro strusia (stąd nazwa).

Uprawa

Roślinę powinno się uprawiać na stanowiskach półcienistych lub cienistych. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia - wtedy łatwo wysycha i ulega poparzeniu. Preferuje podłoża żyzne, próchniczne, umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym odczynie. To gatunek mrozoodporny. Słabo toleruje susze. Sadzonki można przenosić do gruntu jesienią lub wiosną.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

W czasie sezonu wegetacyjnego należy zadbać o regularne podlewanie. Paproć uprawiana na zasobnym podłożu z reguły nie potrzebuje dokarmiania. Dobrze reaguje na ściółkowanie. Może zagłuszać inne, mniej ekspansywne gatunki.

Zastosowanie

Paproć zaleca się sadzić w ciemniejszych miejscach w ogrodzie. Nadaje się do tworzenia wysokich rabat. To dobra dekoracja brzegów oczek wodnych i stawów. Dobrze rośnie pod koroną drzew. Można ją efektywnie komponować w funkiami i żurawkami. W szczególności pasuje do ogrodów naturalistycznych, leśnych i nowoczesnych.

Zdjęcie: de:Benutzer:Griensteidl / [GFDL or CC-BY-SA-3.0] / Wikimedia Commons


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Tematy
Najlepsza ziemia do kwiatów doniczkowych – czyli jaka? Zwróć uwagę na te składniki
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści