Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie

Glediczja trójcierniowa (Gleditsia triacanthos) odmiana 'Sunburst' to drzewo z rodziny bobowatych (Fabaceae). Pochodzi z Ameryki Południowej, obecnie jest uprawiane w wielu krajach świata.

Glediczja trójcierniowa to ozdobne drzewo liściaste dorastające do 10 m wysokości i 6 m szerokości. Jego korona jest z reguły nieregularna. Odmiana 'Sunburst' wyróżnia się pięknymi liśćmi zmieniającymi barwy 3 razy w sezonie. Początkowo mają kolor złocistożółty, w późniejszym okresie mają odcień zielony, a jesienią przebarwiają się na jasny brąz.

Wymagania i uprawa

Glediczja trójcierniowa 'Sunburst' najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Nie ma dużych wymagań co do gleby, najlepiej jednak jeśli zapewnimy jej ziemię piaszczysto-gliniastą, umiarkowanie żyzną, przepuszczalną, o pH od lekko kwaśnego do lekko zasadowego.

Tak jak pozostałe glediczie, odmiana nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Zastosowanie

Glediczja trójcierniowa 'Sunburst' polecana jest do większych ogrodów i parków, gdyż jest dość dużym, szybko rosnącym drzewem. Łatwo jest ją wyeksponować, poprzez sadzenie jej w pobliżu roślin iglastych lub o ciemnym ulistnieniu.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: iVerde, Anna Ziółczyńska (www.sklep.szkolka.radom.pl)