Glediczja trójcierniowa do ogrodu
Tej jesieni zwróciłam uwagę na przepięknie przebarwiającą się glediczję trójcierniową. Wiem, że to gatunek egzotyczny, który chyba dobrze radzi sobie w naszym klimacie. Poproszę o kilka informacji, jak i gdzie uprawiać to drzewo.
Wygląd
Glediczja trójcierniowa (Gleditsia triacanthos) – zwana też trójiglicznią, jest szybko rosnącym, ciernistym drzewem osiągającym ponad 20 m wysokości o luźnej koronie. Należy do rodziny bobowatych i spokrewniona jest z robinią akacjową i złotokapem.
![]() fot. Małgorzata Szymańska |
Nie jest rośliną egzotyczną - pochodzi z Ameryki Północnej, ale uprawiany jest w wielu krajach europejskich. To dekoracyjne drzewo, często jest sadzone w parkach, rzadziej w ogrodach przydomowych.
Liście są drobne, jajowate i pierzasto złożone, rozwijają się późno, bo dopiero w połowie maja, a jesienią przepięknie przebarwiają na żółtozłocisty kolor. Po opadnięciu liści najbardziej zauważalne są okazałe 30–40 cm długości poskręcane strąki z nasionami.
Glediczja - wymagania i pielęgnacja
Wymaga słonecznych i osłoniętych od wiatru stanowisk. Jest odporna na suszę, zanieczyszczenie powietrza i zasolenie gleby. Starsze egzemplarze są w pełni mrozoodporne.
Młode rośliny dobrze jest przycinać w celu wyprowadzenia jednego przewodnika. Dzięki temu korona nie będzie podatna na wyłamanie. Glediczja lubi cięcie i najlepiej wykonywać je wczesną wiosną.
Odmiany
Do ogrodu poleca się odmiany niższe, często bezcierniowe i bezowocowe:
– ‘Sunburst’ – kolor liści jest zielonożółty przez większość sezonu, drzewo dorasta do 5–10 m;
– ‘Shademaster’ – bezcierniowa odmiana, dorasta do 15 m;
– ‘Skyline’ – odmiana bezcierniowa o czerwonobrązowych liściach przechodzących w zielone. Osiąga 10–15 m.
![]() Źródło: Magazyn Budujemy Dom 11-12 2015 Tekst: Małgorzata Szymańska |
Komentarze