Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
33
Okazje

Ogród z hortensjami pełen kwiatów

Ogród znajdujący się na osiedlu domków jednorodzinnych na obrzeżach miasta ma powierzchnię prawie 1000 m². Został zaprojektowany dla osób starszych, kochających kwiaty. Na rabatach dominują hortensje, ulubione rośliny właścicieli posesji. W kompozycjach roślinnych przeważają rośliny o kwiatach białych, różowych i fioletowych.

 

Zadaniem projektantki było stworzenie ogrodu komponującego się z otaczającym krajobrazem – pobliskim lasem, w którym dominują sosny zwyczajne (Pinus sylvestris), ale spotkać można też dęby szypułkowe (Quercus robur) i wiśnie karłowate (Cerasus fruticosa).

Właściciele ogrodu chcieli, by ogród miał mieć charakter rekreacyjno-wypoczynkowym, a komunikacja pomiędzy poszczególnymi wnętrzami ogrodowymi była prosta. Gatunki miały zostać dobrane w taki sposób, aby nie wymagały pielęgnacji powyżej 8 godzin w tygodniu (nie uwzględniając koszenia trawnika, ponieważ to inwestor bardzo lubi robić).

Ogród z hortensjami pełen kwiatów rzut w góry

Posesja leży w nadnoteckiej strefie klimatycznej, w obszarze ścierania się klimatu regionu pomorskiego (chłodnego i deszczowego) i środkowego (cieplejszego i suchego). W tym obszarze klimat jest umiarkowany zimny. Występują znaczne opady w trakcie roku.

Jedną z poważniejszych prac na terenie działki była wymiana podłoża (dominowały tu luźne piaski) na ziemię zasobną w składniki pokarmowe i żyzną, w której mogłyby rosnąć krzewy ozdobne, np. hortensje.

Ogród z hortensjami pełen kwiatów - wejście do domu

Prosta kompozycja

Całość założenia miała być spójna z otoczeniem oraz utrzymana w stylu swobodnym, nieformalnym, z szczególnym naciskiem na obfitość kwitnienia. Od furtki do wejścia do domu prowadzi więc prosta, szeroka ścieżka, po bokach której znajdują się dwie prostokątne rabaty wypełnione kwitnącymi krzewami i bylinami.

Nieduże drzewa w przedogródku dają lekki cień, ale nie zasłaniają budynku i nie zacieniają zbyt mocno kwitnących roślin. Z okien domu rozciąga się widok nie tylko na ogród, ale też i na pobliski las.

Ogród z hortensjami pełen kwiatów

W dalszej części ogrodu rabaty wytyczone zostały wzdłuż ogrodzenia płynnymi liniami. Układ rabat jest piętrowy, z tyłu, przy samym ogrodzeniu, znajdują się wysokie gatunki roślin (głównie iglaste), po środku okazy średniej wysokości, a z przodu najniższe. Wszystkie są doskonale widoczne z okien domu i z tarasu. Różnorodność roślin sprawia, że ogród jest efektowny o każdej porze roku, nawet zimą.

Ogród z hortensjami pełen kwiatów - trawnik przy tarasie

Dobór roślin

Pomysłem projektantki było stworzenie trawnika w postaci rzeki płynącej między kwitnącymi kwiatowymi rabatami. Ogród jest ozdobny przez cały rok. Na rabatach dominuje ulubiona przez właścicieli ogrodu odmiana hortensji – hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens) 'Annabelle'. Ale dla urozmaicenia w kompozycjach pojawiają się również niższe i wyższe odmiany hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata) 'Bobo', 'Little Lime', 'Pinky Winky' i 'Sundae Fraise', a także hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) 'Bodensee'.

Do ulubionych kolorów inwestorów należy biały, różowy i fioletowy. Obok hortensji, w cieniu, posadzone zostały także kwitnące wiosną odmiany różnaneczników w tych odcieniach, pierisy japońskie i delikatne serduszka.

Ogród z hortensjami pełen kwiatów

Na słonecznych stanowiskach latem królują róże – wielkokwiatowe i okrywowe, kępy wonnej lawendy wąskolistnej, kocimiętki i kwitnących latem liliowców. Nie brakuje tu pachnących floksów wiechowatych, piwonii i oryginalnie wyglądającej trytomy oraz liatry kłosowej. Przestrzenie pomiędzy kwitnącymi bylinami wypełniają funkie żurawki.

Jesienią natomiast rozwijają się kwiatostany astrów, rozchodników i chryzantem. Przebarwiają się liście berberysów, pęcherznic i klonu palmowego.

Ogród z hortensjami pełen kwiatów - rabata wzdłuż ogrodzenia

Ochrona przed słońcem

Przy tarasie znajdującym się z tyłu domu rośnie surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) 'Nana' o niedużej koronie oraz wiśnia piłkowana (Prunus serrulata) 'Kanzan' – te nieduże drzewa osłaniają taras przed słońcem i malowniczo wyglądają na tle krzewów.

Kompozycje kwiatowe zostały uzupełnione trawami ozdobnymi (okazale wyglądającymi trawami ozdobnymikortaderią pampasową o wielkich, puszystych kwiatostanach); nadają lekkości kwiatowym kompozycjom.

Lineart Studio logo

Projekt i wizualizacje:

Marika Wasielewska
www.lineartogrody.pl

 

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu

Komentarze

Gość Rosses

14-03-2021 05:00

Fascynujące, ogród o założeniach i z roślinami które ja sama chcę, a raczej próbuję jakoś w mym ogrodzie uporządkować. Nawet kolorystyka ta sama, choć zamiast fioletu wolałabym jakiś kremowy/łososiowy. Myślę, że właściciele będą na pewno zadowoleni ;)

Gość Ela

12-01-2021 10:05

Projekt ogrodu marzeń. Świetne połączenie roślin i bardzo naturalny efekt. Nareszcie ogród bez betonu.

Gość Asia

12-01-2021 09:57

Cudowny ogród. Przemyślany i intrygujący.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:3
Tydzień 49, Sentencja nr:3
Jeśli jeszcze tego nie robiliśmy, wciąż można ściółkować rabaty, na których rosną wrażliwe na mróz gatunki bylin i krzewów.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu