Logo
Logo
14
Do góry

Ogród z hortensjami pełen kwiatów

Ogród znajdujący się na osiedlu domków jednorodzinnych na obrzeżach miasta ma powierzchnię prawie 1000 m². Został zaprojektowany dla osób starszych, kochających kwiaty. Na rabatach dominują hortensje, ulubione rośliny właścicieli posesji. W kompozycjach roślinnych przeważają rośliny o kwiatach białych, różowych i fioletowych.

Zadaniem projektantki było stworzenie ogrodu komponującego się z otaczającym krajobrazem – pobliskim lasem, w którym dominują sosny zwyczajne (Pinus sylvestris), ale spotkać można też dęby szypułkowe (Quercus robur) i wiśnie karłowate (Cerasus fruticosa).

Właściciele ogrodu chcieli, by ogród miał mieć charakter rekreacyjno-wypoczynkowym, a komunikacja pomiędzy poszczególnymi wnętrzami ogrodowymi była prosta. Gatunki miały zostać dobrane w taki sposób, aby nie wymagały pielęgnacji powyżej 8 godzin w tygodniu (nie uwzględniając koszenia trawnika, ponieważ to inwestor bardzo lubi robić).

Ogród z hortensjami pełen kwiatów rzut w góry

Posesja leży w nadnoteckiej strefie klimatycznej, w obszarze ścierania się klimatu regionu pomorskiego (chłodnego i deszczowego) i środkowego (cieplejszego i suchego). W tym obszarze klimat jest umiarkowany zimny. Występują znaczne opady w trakcie roku.

Jedną z poważniejszych prac na terenie działki była wymiana podłoża (dominowały tu luźne piaski) na ziemię zasobną w składniki pokarmowe i żyzną, w której mogłyby rosnąć krzewy ozdobne, np. hortensje.

Ogród z hortensjami pełen kwiatów - wejście do domu

Prosta kompozycja

Całość założenia miała być spójna z otoczeniem oraz utrzymana w stylu swobodnym, nieformalnym, z szczególnym naciskiem na obfitość kwitnienia. Od furtki do wejścia do domu prowadzi więc prosta, szeroka ścieżka, po bokach której znajdują się dwie prostokątne rabaty wypełnione kwitnącymi krzewami i bylinami.

Nieduże drzewa w przedogródku dają lekki cień, ale nie zasłaniają budynku i nie zacieniają zbyt mocno kwitnących roślin. Z okien domu rozciąga się widok nie tylko na ogród, ale też i na pobliski las.

Ogród z hortensjami pełen kwiatów

W dalszej części ogrodu rabaty wytyczone zostały wzdłuż ogrodzenia płynnymi liniami. Układ rabat jest piętrowy, z tyłu, przy samym ogrodzeniu, znajdują się wysokie gatunki roślin (głównie iglaste), po środku okazy średniej wysokości, a z przodu najniższe. Wszystkie są doskonale widoczne z okien domu i z tarasu. Różnorodność roślin sprawia, że ogród jest efektowny o każdej porze roku, nawet zimą.

Ogród z hortensjami pełen kwiatów - trawnik przy tarasie

Dobór roślin

Pomysłem projektantki było stworzenie trawnika w postaci rzeki płynącej między kwitnącymi kwiatowymi rabatami. Ogród jest ozdobny przez cały rok. Na rabatach dominuje ulubiona przez właścicieli ogrodu odmiana hortensji – hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens) 'Annabelle'. Ale dla urozmaicenia w kompozycjach pojawiają się również niższe i wyższe odmiany hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata) 'Bobo', 'Little Lime', 'Pinky Winky' i 'Sundae Fraise', a także hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) 'Bodensee'.

Do ulubionych kolorów inwestorów należy biały, różowy i fioletowy. Obok hortensji, w cieniu, posadzone zostały także kwitnące wiosną odmiany różnaneczników w tych odcieniach, pierisy japońskie i delikatne serduszka.

Ogród z hortensjami pełen kwiatów

Na słonecznych stanowiskach latem królują róże – wielkokwiatowe i okrywowe, kępy wonnej lawendy wąskolistnej, kocimiętki i kwitnących latem liliowców. Nie brakuje tu pachnących floksów wiechowatych, piwonii i oryginalnie wyglądającej trytomy oraz liatry kłosowej. Przestrzenie pomiędzy kwitnącymi bylinami wypełniają funkie żurawki.

Jesienią natomiast rozwijają się kwiatostany astrów, rozchodników i chryzantem. Przebarwiają się liście berberysów, pęcherznic i klonu palmowego.

Ogród z hortensjami pełen kwiatów - rabata wzdłuż ogrodzenia

Ochrona przed słońcem

Przy tarasie znajdującym się z tyłu domu rośnie surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) 'Nana' o niedużej koronie oraz wiśnia piłkowana (Prunus serrulata) 'Kanzan' – te nieduże drzewa osłaniają taras przed słońcem i malowniczo wyglądają na tle krzewów.

Kompozycje kwiatowe zostały uzupełnione trawami ozdobnymi (okazale wyglądającymi trawami ozdobnymikortaderią pampasową o wielkich, puszystych kwiatostanach); nadają lekkości kwiatowym kompozycjom.

Lineart Studio logo

Projekt i wizualizacje:

Marika Wasielewska
www.lineartogrody.pl

 


Warto przeczytać

Komentarze

Gość Ela

12-01-2021 10:05

Projekt ogrodu marzeń. Świetne połączenie roślin i bardzo naturalny efekt. Nareszcie ogród bez betonu.

Gość Asia

12-01-2021 09:57

Cudowny ogród. Przemyślany i intrygujący.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Powiązane rośliny
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (8)
To Cię zainteresuje
Popularne rośliny
PTAKI
Na czasie
PTAKI
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule.
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Możemy zająć się świerkiem lub jodłą w donicy, które służyły jako choinka – drzewko umieszcza się w jasnym, chłodnym pomieszczeniu (nie wolno wystawiać go na dwór, gdyż może zmarznąć). Należy je regularnie podlewać, aż do wiosny (koniec marca, kwiecień), kiedy wysadza się je do ogrodu.
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów. Warto także podwiązać gałęzie iglaków – trudniej będzie im ugiąć się pod ciężkim, mokrym śniegiem.
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste, oprócz "płaczących" gatunków takich jak klon, grab czy brzoza (formuje się je od czerwca do września!).
Tydzień 2, Sentencja nr:1
Tydzień 2, Sentencja nr:1
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Zakładasz ogród?
Znajdź projektanta!
Znajdź firmę w naszej bazie.