Zadaniem projektantki było stworzenie ogrodu komponującego się z otaczającym krajobrazem – pobliskim lasem, w którym dominują sosny zwyczajne (Pinus sylvestris), ale spotkać można też dęby szypułkowe (Quercus robur) i wiśnie karłowate (Cerasus fruticosa).
Właściciele ogrodu chcieli, by ogród miał mieć charakter rekreacyjno-wypoczynkowym, a komunikacja pomiędzy poszczególnymi wnętrzami ogrodowymi była prosta. Gatunki miały zostać dobrane w taki sposób, aby nie wymagały pielęgnacji powyżej 8 godzin w tygodniu (nie uwzględniając koszenia trawnika, ponieważ to inwestor bardzo lubi robić).
Posesja leży w nadnoteckiej strefie klimatycznej, w obszarze ścierania się klimatu regionu pomorskiego (chłodnego i deszczowego) i środkowego (cieplejszego i suchego). W tym obszarze klimat jest umiarkowany zimny. Występują znaczne opady w trakcie roku.
Jedną z poważniejszych prac na terenie działki była wymiana podłoża (dominowały tu luźne piaski) na ziemię zasobną w składniki pokarmowe i żyzną, w której mogłyby rosnąć krzewy ozdobne, np. hortensje.
Prosta kompozycja
Całość założenia miała być spójna z otoczeniem oraz utrzymana w stylu swobodnym, nieformalnym, z szczególnym naciskiem na obfitość kwitnienia. Od furtki do wejścia do domu prowadzi więc prosta, szeroka ścieżka, po bokach której znajdują się dwie prostokątne rabaty wypełnione kwitnącymi krzewami i bylinami.
Nieduże drzewa w przedogródku dają lekki cień, ale nie zasłaniają budynku i nie zacieniają zbyt mocno kwitnących roślin. Z okien domu rozciąga się widok nie tylko na ogród, ale też i na pobliski las.
W dalszej części ogrodu rabaty wytyczone zostały wzdłuż ogrodzenia płynnymi liniami. Układ rabat jest piętrowy, z tyłu, przy samym ogrodzeniu, znajdują się wysokie gatunki roślin (głównie iglaste), po środku okazy średniej wysokości, a z przodu najniższe. Wszystkie są doskonale widoczne z okien domu i z tarasu. Różnorodność roślin sprawia, że ogród jest efektowny o każdej porze roku, nawet zimą.
Dobór roślin
Pomysłem projektantki było stworzenie trawnika w postaci rzeki płynącej między kwitnącymi kwiatowymi rabatami. Ogród jest ozdobny przez cały rok. Na rabatach dominuje ulubiona przez właścicieli ogrodu odmiana hortensji – hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens) 'Annabelle'. Ale dla urozmaicenia w kompozycjach pojawiają się również niższe i wyższe odmiany hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata) – 'Bobo', 'Little Lime', 'Pinky Winky' i 'Sundae Fraise', a także hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) 'Bodensee'.
Do ulubionych kolorów inwestorów należy biały, różowy i fioletowy. Obok hortensji, w cieniu, posadzone zostały także kwitnące wiosną odmiany różnaneczników w tych odcieniach, pierisy japońskie i delikatne serduszka.
Na słonecznych stanowiskach latem królują róże – wielkokwiatowe i okrywowe, kępy wonnej lawendy wąskolistnej, kocimiętki i kwitnących latem liliowców. Nie brakuje tu pachnących floksów wiechowatych, piwonii i oryginalnie wyglądającej trytomy oraz liatry kłosowej. Przestrzenie pomiędzy kwitnącymi bylinami wypełniają funkie i żurawki.
Jesienią natomiast rozwijają się kwiatostany astrów, rozchodników i chryzantem. Przebarwiają się liście berberysów, pęcherznic i klonu palmowego.
Ochrona przed słońcem
Przy tarasie znajdującym się z tyłu domu rośnie surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) 'Nana' o niedużej koronie oraz wiśnia piłkowana (Prunus serrulata) 'Kanzan' – te nieduże drzewa osłaniają taras przed słońcem i malowniczo wyglądają na tle krzewów.
Kompozycje kwiatowe zostały uzupełnione trawami ozdobnymi (okazale wyglądającymi trawami ozdobnymi, kortaderią pampasową o wielkich, puszystych kwiatostanach); nadają lekkości kwiatowym kompozycjom.
Projekt i wizualizacje: Marika Wasielewska |