Logo
Logo

Ogród z hortensjami pełen kwiatów

Ogród znajdujący się na osiedlu domków jednorodzinnych na obrzeżach miasta ma powierzchnię prawie 1000 m². Został zaprojektowany dla osób starszych, kochających kwiaty. Na rabatach dominują hortensje, ulubione rośliny właścicieli posesji. W kompozycjach roślinnych przeważają rośliny o kwiatach białych, różowych i fioletowych.

Zadaniem projektantki było stworzenie ogrodu komponującego się z otaczającym krajobrazem – pobliskim lasem, w którym dominują sosny zwyczajne (Pinus sylvestris), ale spotkać można też dęby szypułkowe (Quercus robur) i wiśnie karłowate (Cerasus fruticosa).

Właściciele ogrodu chcieli, by ogród miał mieć charakter rekreacyjno-wypoczynkowym, a komunikacja pomiędzy poszczególnymi wnętrzami ogrodowymi była prosta. Gatunki miały zostać dobrane w taki sposób, aby nie wymagały pielęgnacji powyżej 8 godzin w tygodniu (nie uwzględniając koszenia trawnika, ponieważ to inwestor bardzo lubi robić).

Ogród z hortensjami pełen kwiatów rzut w góry

Posesja leży w nadnoteckiej strefie klimatycznej, w obszarze ścierania się klimatu regionu pomorskiego (chłodnego i deszczowego) i środkowego (cieplejszego i suchego). W tym obszarze klimat jest umiarkowany zimny. Występują znaczne opady w trakcie roku.

Jedną z poważniejszych prac na terenie działki była wymiana podłoża (dominowały tu luźne piaski) na ziemię zasobną w składniki pokarmowe i żyzną, w której mogłyby rosnąć krzewy ozdobne, np. hortensje.

Ogród z hortensjami pełen kwiatów - wejście do domu

Prosta kompozycja

Całość założenia miała być spójna z otoczeniem oraz utrzymana w stylu swobodnym, nieformalnym, z szczególnym naciskiem na obfitość kwitnienia. Od furtki do wejścia do domu prowadzi więc prosta, szeroka ścieżka, po bokach której znajdują się dwie prostokątne rabaty wypełnione kwitnącymi krzewami i bylinami.

Nieduże drzewa w przedogródku dają lekki cień, ale nie zasłaniają budynku i nie zacieniają zbyt mocno kwitnących roślin. Z okien domu rozciąga się widok nie tylko na ogród, ale też i na pobliski las.

Ogród z hortensjami pełen kwiatów

W dalszej części ogrodu rabaty wytyczone zostały wzdłuż ogrodzenia płynnymi liniami. Układ rabat jest piętrowy, z tyłu, przy samym ogrodzeniu, znajdują się wysokie gatunki roślin (głównie iglaste), po środku okazy średniej wysokości, a z przodu najniższe. Wszystkie są doskonale widoczne z okien domu i z tarasu. Różnorodność roślin sprawia, że ogród jest efektowny o każdej porze roku, nawet zimą.

Ogród z hortensjami pełen kwiatów - trawnik przy tarasie

Dobór roślin

Pomysłem projektantki było stworzenie trawnika w postaci rzeki płynącej między kwitnącymi kwiatowymi rabatami. Ogród jest ozdobny przez cały rok. Na rabatach dominuje ulubiona przez właścicieli ogrodu odmiana hortensji – hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens) 'Annabelle'. Ale dla urozmaicenia w kompozycjach pojawiają się również niższe i wyższe odmiany hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata) 'Bobo', 'Little Lime', 'Pinky Winky' i 'Sundae Fraise', a także hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) 'Bodensee'.

Do ulubionych kolorów inwestorów należy biały, różowy i fioletowy. Obok hortensji, w cieniu, posadzone zostały także kwitnące wiosną odmiany różnaneczników w tych odcieniach, pierisy japońskie i delikatne serduszka.

Ogród z hortensjami pełen kwiatów

Na słonecznych stanowiskach latem królują róże – wielkokwiatowe i okrywowe, kępy wonnej lawendy wąskolistnej, kocimiętki i kwitnących latem liliowców. Nie brakuje tu pachnących floksów wiechowatych, piwonii i oryginalnie wyglądającej trytomy oraz liatry kłosowej. Przestrzenie pomiędzy kwitnącymi bylinami wypełniają funkie żurawki.

Jesienią natomiast rozwijają się kwiatostany astrów, rozchodników i chryzantem. Przebarwiają się liście berberysów, pęcherznic i klonu palmowego.

Ogród z hortensjami pełen kwiatów - rabata wzdłuż ogrodzenia

Ochrona przed słońcem

Przy tarasie znajdującym się z tyłu domu rośnie surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) 'Nana' o niedużej koronie oraz wiśnia piłkowana (Prunus serrulata) 'Kanzan' – te nieduże drzewa osłaniają taras przed słońcem i malowniczo wyglądają na tle krzewów.

Kompozycje kwiatowe zostały uzupełnione trawami ozdobnymi (okazale wyglądającymi trawami ozdobnymikortaderią pampasową o wielkich, puszystych kwiatostanach); nadają lekkości kwiatowym kompozycjom.

Lineart Studio logo

Projekt i wizualizacje:

Marika Wasielewska
www.lineartogrody.pl

 

Autor
Ogród z hortensjami pełen kwiatów
Ogród z hortensjami pełen kwiatów
Architekci i projektanci krajobrazu

Najlepsze pracownie architektury krajobrazu prezentują swoje projekty ogrodów, ich realizacje i aranżacje. Poznaj portfolio czołowych architektów i projektantów krajobrazu.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (17)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Rosses

14-03-2021 05:00

Fascynujące, ogród o założeniach i z roślinami które ja sama chcę, a raczej próbuję jakoś w mym ogrodzie uporządkować. Nawet kolorystyka ta sama, choć zamiast fioletu wolałabym jakiś kremowy/łososiowy. Myślę, że właściciele będą na pewno zadowoleni ;)

Gość Ela

12-01-2021 10:05

Projekt ogrodu marzeń. Świetne połączenie roślin i bardzo naturalny efekt. Nareszcie ogród bez betonu.

Gość Asia

12-01-2021 09:57

Cudowny ogród. Przemyślany i intrygujący.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_projekty_ogrodow
NAJNOWSZE TREŚCI