Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
66
Okazje

Uprawa rozchodników w ogrodzie

Rozchodniki są mało wymagające – mogą być sadzone w każdej glebie i w każdym miejscu (za wyjątkiem bardzo wilgotnego). Wykorzystywane są do obsadzania skalniaków, rabat, murków, skarp, a także założeń naturalistycznych.

 

Rozchodniki (Sedum) należą do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). W większości są i bylinami zimującymi w gruncie, ale także krzewami, krzewinkami, roślinami jednorocznymi i dwuletnimi. Zwykle są niewielkich rozmiarów, tworzą zwarte kępy. Szacuje się, że na świecie występuje ponad 400 gatunków rozchodników. Z tak szerokiej gamy każdy miłośnik skalniaków znajdzie coś dla siebie.

Dlaczego rozchodniki są idealne na skalniaki?

  • Wszystkie rozchodniki mają małe wymagania co do gleby. Mogą rosnąć nawet na glebach jałowych. Lubią jednak gleby przepuszczalne, stanowiska słoneczne i suche. Są odporne na suszę. Lubią pH zbliżone do obojętnego.

  • Rozchodniki są często sadzone na skalniakach. Są chętnie uprawiane są ze względu na płożące pędy oraz ozdobne i odporne na warunki atmosferyczne liście.

  • Rozchodniki są bardzo łatwe w uprawie. Doskonale nadają się na skalniaki oraz na obsadzanie rabat, murków, skarp i założeń naturalistycznych. Są także doskonałymi roślinami okrywowymi.

  • Rozchodniki bardzo łatwo można rozmnażać. Na wiosnę lub jesienią należy podzielić duże kępy na mniejsze. Można również rozmnażać je przez ukorzenianie pędów.

Kolorowe rozchodniki

Kolory liści i kwiatów rozchodników zależą od gatunku. Pojedyncze kwiaty są małe, ale tworzą bardzo okazałe kolorowe dywany. Pojawiają się w wielkiej obfitości. Pierwsze zaczynają kwitnąć już w czerwcu. Poniżej lista najbardziej popularnych rozchodników.

Przy planowaniu skalniaka, dobierz gatunki i odmiany rozchodnika kwitnące w różnym czasie, aby od lipca do końca września cieszyć się ich kwiatami. Oryginalna uroda rozchodników sprawi, że nawet najmniejszy skalniak stanie się ozdobą ogrodu.

Najpopularniejsze gatunki i odmiany rozchodników

Rozchodnik biały, fot. kwiatyozdobne.pl
Fot. kwiatyozdobne.pl

Rozchodnik biały (Sedum album Laconicum)

Liście ciemnozielone, pędy kwiatostanowe osiągają wysokość 15 cm.

Białe kwiaty na krótkich szypułkach. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Rozchodnik kamczacki, fot. Stan Shebs (CC BY-SA 3.0) - Wikimedia Commons Fot. Stan Shebs/Wikimedia Commons

Rozchodnik kamczacki (Sedum kamtschaticum)

Liście z nieregularnym, obrzeżeniem. U odmiany 'Variegata' brzegi są dodatkowo jaśniejszego koloru.

Kwiaty pomarańczowo-żółte. Kwitnie od sierpnia do września.

Rozchodnik okazały, fot. Babij (CC BY-SA 2.0), Gail Frederick (CC BY 2.0) - Flickr
Fot. Babij, Gail Frederick/Flickr ↓

Rozchodnik okazały (Sedum spectabile)

Gatunek o rozmiarach większych niż inne rozchodniki. Liście niebieskawo-zielone owalne, mięsiste, ząbkowane na brzegach.

Kwiaty różowe, zebrane w baldachy. Kwitnie od połowy sierpnia do połowy września.

Rozchodnik ostry, fot. AnRo0002 - Wikimedia Commons
Fot. AnRo0002/Wikimedia Commons ↓

Rozchodnik ostry (Sedum acre)

Liście seledynowe. Kwiaty wyrastają na krótkich szypułkach lub są prawie siedzące. Mają barwę żółtą i lancetowate, gwiazdkowato rozstawione płatki. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca.

Sedum spurium 'John Creech', fot. David J. Stang (CC BY-SA 4.0) - Wikimedia Commons
Fot. David J. Stang/Wikimedia Commons ↓

Rozchodnik kaukaski (Sedum spurium)

Dużo odmian o kolorowych, ciemnych liściach, które jesienią zmieniają odcień.

Kwiaty białe lub karminowe, prawie siedzące. Kwitnie od lipca do sierpnia.

Rozchodnik ościsty, fot. Ettore Balocchi (CC BY 2.0) - Flickr
Fot. Ettore Balocchi/Flickr ↓

Rozchodnik ościsty (Sedum reflexum)

Liście niebiesko-szare, równowąskie, zimozielone. Osiąga wysokość 10 cm, przy czym pędy kwiatostanowe dorastają do wysokości 30 cm.

Kwiaty złoto-żółte, zebrane są w prawie kuliste baldachy. Kwitnie w lipcu i sierpniu.

Rozchodnik hiszpański, fot. Babij (CC BY-SA 2.0) - Flickr
Fot. Babij/Flickr ↓

Rozchodnik hiszpański (Sedum hispanicum)

Liście niebiesko-zielone z woskowym nalotem, w suchych warunkach zaróżowione. Tworzą bardzo gęste darnie wysokości 10 cm.

Kwiaty o różowych wierzchołkach i białych nasadach. Kwitnie od maja do czerwca.

Ochrona rozchodników przed mrozem

Większość rozchodników należy zabezpieczać na zimę okryciem ze słomy, liści lub agrowłókniny. Okrycie należy położyć dopiero po kilkudniowych spadkach temperatury poniżej zera.

FILM: Zakładamy zielone dywany z rozchodników

Źródło: Make Your Life Greener / Youtube


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia rozchodników: Stan Shebs/CC BY-SA 3.0/Link, Babij/CC BY-SA 2.0/"IMGP5671 Sedum spectabile Rozchodnik okazały"/Gail Frederick/CC BY 2.0/"IMG_5157", AnRo0002/CC0/Link, David J. Stang/CC BY-SA 4.0/Link, Ettore Balocchi/CC BY 2.0/"Crassulaceae Sedum rupestre", Babij/CC BY-SA 2.0/"Sedum hispanicum var. minus Rozchodnik hiszpański drobny", zdjęcie tytułowe: Annie Spratt/Pixabay ed., Cathy VanHeest/Unsplash

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT