Uprawa rozchodników w ogrodzie
Rozchodniki są mało wymagające – mogą być sadzone w każdej glebie i w każdym miejscu (za wyjątkiem bardzo wilgotnego). Wykorzystywane są do obsadzania skalniaków, rabat, murków, skarp, a także założeń naturalistycznych.
Rozchodniki (Sedum) należą do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). W większości są i bylinami zimującymi w gruncie, ale także krzewami, krzewinkami, roślinami jednorocznymi i dwuletnimi. Zwykle są niewielkich rozmiarów, tworzą zwarte kępy. Szacuje się, że na świecie występuje ponad 400 gatunków rozchodników. Z tak szerokiej gamy każdy miłośnik skalniaków znajdzie coś dla siebie.
Dlaczego rozchodniki są idealne na skalniaki?
- Wszystkie rozchodniki mają małe wymagania co do gleby. Mogą rosnąć
nawet na glebach jałowych. Lubią jednak gleby przepuszczalne, stanowiska
słoneczne i suche. Są odporne na suszę. Lubią pH zbliżone do obojętnego. - Rozchodniki są często sadzone na skalniakach. Są chętnie uprawiane są ze względu na płożące pędy oraz ozdobne i odporne na warunki atmosferyczne liście.
- Rozchodniki są bardzo łatwe w uprawie. Doskonale nadają się na skalniaki oraz na obsadzanie rabat, murków, skarp i założeń naturalistycznych. Są także doskonałymi roślinami okrywowymi.
- Rozchodniki bardzo łatwo można rozmnażać. Na wiosnę lub jesienią należy podzielić duże kępy na mniejsze. Można również rozmnażać je przez ukorzenianie pędów.
Kolorowe rozchodniki
Kolory liści i kwiatów rozchodników zależą od gatunku. Pojedyncze kwiaty są małe, ale tworzą bardzo okazałe kolorowe dywany. Pojawiają się w wielkiej obfitości. Pierwsze zaczynają kwitnąć już w czerwcu. Poniżej lista najbardziej popularnych rozchodników.
Przy planowaniu skalniaka, dobierz gatunki i odmiany rozchodnika kwitnące w różnym czasie, aby od lipca do końca września cieszyć się ich kwiatami. Oryginalna uroda rozchodników sprawi, że nawet najmniejszy skalniak stanie się ozdobą ogrodu.
Najpopularniejsze gatunki i odmiany rozchodników
Ochrona rozchodników przed mrozem
Większość rozchodników należy zabezpieczać na zimę okryciem ze słomy, liści lub agrowłókniny. Okrycie należy położyć dopiero po kilkudniowych spadkach temperatury poniżej zera.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia rozchodników: roslinyozdobne.pl, zdjęcie tytułowe: Paweł Romanowski
Komentarze