Logo
Logo

Rozchodnik 'Mr. Goodbud'

Rozchodniki okazały to gatunek, który wyróżnia się spośród innych rozchodników swoimi rozmiarami – jest znacznie wyższy, a jego kępy obserwowane z oddali przypominają półkuliste krzewy. Wartym polecenia kultywarem o interesującej kolorystyce kwiatów jest odmiana ‘Mr. Goodbud’, wyróżniona w 2006 r. nagrodą AGM brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego RHS.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Pochodzący z Japonii i Chin rozchodnik okazały oraz uzyskane z jego udziałem odmiany są chętnie uprawiane zarówno w ogrodach przydomowych, jak i na miejskich rabatach czy kwietnikach. Dostępne w handlu odmiany rozchodnika okazałego różnią się między sobą wysokością, zabarwieniem kwiatów i liści oraz terminem kwitnienia. 

Rozchodnik (Sedum spectabile) ‘Goodbud’ to odmiana amerykańska, uzyskana przez Garrego Goosetta w szkółce Terra Nova. Roślina jest kompaktowa, dorasta do 45 cm wysokości, tworzy sztywne, mięsiste łodygi o fioletowym zabarwieniu z siedzącymi, jajowatymi, ciemnozielonymi liśćmi z niebieskawym, woskowym nalotem.

Na przełomie sierpnia i września na wierzchołkach łodyg ukazują się purpurowe kwiaty, zebrane w okazałe, baldachowate, gęste kwiatostany o średnicy około 10 cm.

Pojedyncze kwiaty są zbudowane z pięciu wąskich, ostro zakończonych płatków korony otaczających umieszczony centralnie słupek. Barwa kwiatów jest wyrazista i intensywna. Kwiaty wydzielają nektar wabiący motyle, pszczoły, trzmiele oraz inne owady.

rozchodnik  'Mr. Goodbud'
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Rozchodnik okazały ‘Mr Goodbud’ to nie tylko ciekawa bylina ogrodowa, ale dzięki kompaktowej budowie nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Do prawidłowego wzrostu wymaga słońca i przepuszczalnego podłoża.

W mięsistych liściach i łodygach rozchodnik gromadzi wodę, dzięki czemu może przetrwać okres suszy. Roślina jest w pełni mrozoodporna, rośnie zdrowo, nie jest atakowana przez szkodniki ani porażana przez choroby.

Gdzie posadzić?

Odmiana ‘Mr Goodbud’ najlepiej prezentuje się w ogrodach skalnych, na rabatach bylinowych, murkach, skarpach, kwietnikach, w ogrodach na dachach oraz w płaskich pojemnikach.

Pozostawione na zimę, zaschnięte kwiatostany wyglądają bardzo malowniczo przykryte czapkami świeżego śniegu. Pędy z zielonymi lub wybarwionymi pąkami kwiatowymi są oryginalnym dodatkiem do bukietów.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Rozchodnik 'Mr. Goodbud'
Rozchodnik 'Mr. Goodbud'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny