Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
8
Do góry

Rozchodnik ogrodowy 'Herbstfreude'

Rozchodnik to wdzięczna bylina, która sympatię ogrodników zaskarbiła urodą i łatwością uprawy. Odmiana 'Herbstfreude' jest doskonałą, uniwersalną rośliną rabatową nieobawiającą się upałów i suszy. Rozpoczyna kwitnienie w sierpniu i aż do pierwszych mrozów zachwyca licznymi, ciemnoróżowymi kwiatostanami.

Opis rośliny

Rozchodnik ogrodowy (Sedum) 'Herbstfreude' często mylnie zaliczany jest do gatunku S. telephium (rozchodnik karpacki) lub bardzo podobnego S. spectabile i (r. okazały). Należy do rodziny gruboszowatych, co oznacza, że ma charakterystyczne zgrubiałe liście i pędy, których zadaniem jest gromadzenie wody.

Odmiana 'Herbstfreude' kwitnie pod koniec lata, od sierpnia, ale jest dekoracyjna przez cały sezon. Pierwsze pędy zaczyna wypuszczać już pod na początku marca. Potem całe lato rośnie powoli, ciesząc oko zdrowymi zielonymi liśćmi. Na początku ma kępiasty, zwarty pokrój, który w miarę dojrzewania staje luźniejszy i bardziej rozłożysty.

Jesienią bylina osiąga swoją docelową wysokość 40-50 cm. Kępę tworzy kilkanaście grubych i mięsistych, sztywnych łodyg. Liście również są mięsiste, o jajowatym kształcie, długość 5-8 cm, szarozielone, połyskujące i ząbkowane na brzegach. Niekiedy brzegi liści mogą się podwijać do góry, jednak niezależnie od pogody wyglądają zdrowo i świeżo.

Rozchodnik Herbstfreude fot. Grzegorz Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski

Rozchodnik najatrakcyjniej wygląda pod koniec lata, gdy zielone kwiatostany zaczynają się przebarwiać na ciemnoróżowo, tworząc kolorowy, pofałdowany i mięsisty parasol nad liśćmi.

Kwiatostany mają formę okazałych nibybaldachów o średnicy 15-20 cm złożonych z drobnych, pojedynczych, różowych kwiatów. Bylina kwitnie do pierwszych mrozów, wabiąc motyle. Pierwsze przymrozki niszczą liście, ale zaschnięte kwiatostany na jaśniejszych nagich pędach dekorują ogród aż do wiosny.

Wymagania i uprawa

Rozchodnik 'Herbstfreude' jest niesamowicie wytrzymały i praktycznie bezobsługowy. Doskonale radzi sobie na gorących stanowiskach w pełnym słońcu. Dobrze rośnie w przepuszczalnej, niezbyt żyznej, a nawet suchej ziemi ogrodowej o dowolnym odczynie. Na glebach zbyt żyznych i wilgotnych pędy często pokładają się, a roślina traci atrakcyjny pokrój.

Odmiana jest całkowicie mrozoodporna (strefa 6) i nie wymaga okrywania na zimę. Jedynym niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest wycinanie starych pędów wczesną wiosną, gdy zaczynają się pokazywać już nowe.

rozchodnik Herbstfreude fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski

Gdzie posadzić?

Rozchodnik jest jedną z najważniejszych bylin rabatowych - modnych i docenianych. Może rosnąć pojedynczo w wyeksponowanym miejscu lub w większej grupie. Bardzo ładnie prezentuje się wśród kamieni na skalniaku, wśród traw i w pobliżu alejek żwirowych. Można go sadzić w donicach lub nawet ścinać do wazonu.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!