Logo
Logo
47
Do góry

Ogród wśród łąk i pól

Ten ogród znajduje się w okolicach Poznania i położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie pól uprawnych. Z takim usytuowaniem wiąże się jeden problem. Nic nie spowalnia wiatrów, dlatego mocno tu wieje o każdej porze roku. Podstawą przy jego projektowaniu i zakładaniu było stworzenie odizolowanego azylu, gdzie ruch wiatru będzie mocno ograniczony.

 

Właścicielom tego niewielkiego ogrodu (860 m²) zależało na tym, by rosły w nim różnorodne rośliny oraz by ta przestrzeń była atrakcyjna wizualnie o każdej porze roku.

ogród wśród łąk i pól - rzut z góry

Granice ogrodu wyznaczają soczyście zielone żywotniki (Thuja) 'Smaragd'. Z kolei wnętrze ogrodu ubarwiają iglaki o złotym lub stalowoniebieskim zabarwieniu igieł. Sporo bieli wnoszą kwiaty magnolii, hortensji 'Annabelle', kaliny, juki i jeżówki 'White Swan'. Inne kolory wnoszą rododendrony, wrzosy i wrzośce, hosty oraz zakwitająca jako pierwsza ułudka wiosenna. Mocnym kontrapunktem kompozycji jest czerwona śliwa (Prunus) 'Pissardii' oraz dwa kolumnowe buki 'Dawyck Purple'.

Obok tych roślin spotkać można jeszcze mniej znane gatunki, np. klony Shirasawy i usyryjskie; podziwiać można też miłorząb oraz katalpy.

ogród wśród łąk i pól - wrzosowisko

Widok na wrzosowisko

Mocnym punktem widocznym z tarasu jest wrzosowisko. Wiosną kwitną na nim wrzośce (Erica) i płożące floksy szydlaste, latem ubarwiają fioletowe liatry i lawendy wąskolistne, jesień zaś należy do wrzosów i rozplenic japońskich 'Hameln' Na wrzosowisku głównym akcentem wyróżnia się dorodny świerk Brewera (Picea breweriana); gatunek rzadko sadzony w ogrodach. Jego pędy charakterystycznie przewieszają się w formie zasłon.

ogród wśród łąk i pól - rabata przy domu

Kwitnące rabaty

Przy samym domu obok tarasu zwraca uwagę rabata żwirowa z jukami karolińskimi, niskimi odmianami świerków i jałowców oraz malowniczą sosną drobnokwiatową (Pinus parviflora) 'Blue Giant'.

ogród wśród łąk i pól – magnolia wielkokwiatowa Victoria

Gwiazdą całego ogrodu jest magnolia wielkokwiatowa (Magnolia grandiflora) ‘Victoria’. Przekroczyła już ponad 3 metry wysokości. Ma piękne, skórzaste, błyszczące, ciemnozielone liście; od spodu pokryte kutnerem. Zwykle w drugiej połowie czerwca zaczynają pojawiać się pierwsze kwiaty. Potrafią mieć średnicę ponad 20 cm. Są śnieżnobiałe i roztaczają intensywny zapach skórki cytrynowej. Pojawiają się sukcesywnie aż do początku sierpnia. Później zawiązują się różowe owoce.

ogród wśród łąk i pól - róża Snow Princess

Pod kuchennym oknem w słońcu przez całe lato kwitną róże okrywowe 'Snow Princess'. Choć nie są zbyt wysokie, są dość odporne na mrozy i szkodniki, a poza tym przyciągają do ogrodu mnóstwo pożytecznych owadów.

ogród wśród łąk i pól - rabaty

Kolorowe kompozycje

Pośród niskich bylin nie brakuje żurawek oraz długo kwitnących liliowców 'Stella d’Oro'. Grupami posadzone zostały – szałwia omszona, wiesiołek missouryjski, rudbekie 'Goldstrum', jeżówki, kocimiętka Faassena, lawendy oraz na froncie kosodrzewiny i płożące jałowce

Po ażurowej ściance altany wspina się intensywnie rosnąca glicynia. Obok niej przewidziany został nieduży ogródek ziołowy; dobrze ukryty na tyłach wrzosowiska. Są tu mięta, tymianek, szałwia, melisa oraz hyzop.

ogród wśród łąk i pól - rabaty

Widoki

Układ ogrodu wyznaczają miękkie, łagodne linie; bez regularnych, geometrycznych kształtów czy głównej osi widokowej. Z każdej strony ogród ma wyglądać inaczej. W pewnych punktach ma dawać złudzenie bezmiaru przestrzeni, gdzie zastosowano efekt zapożyczenia krajobrazu; w innych zaś miejscach ma być przytulnie i zacisznie.

Krzysztof Mielicki - "Zielone Pojęcie"

Projekt i zdjęcia:

Krzysztof Mielicki 
"Zielone Pojęcie"

 

Zobacz ponad 100 darmowych projektów ogrodów!


Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (4)
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu