Projekt dużego wiejskiego ogrodu ze stawem kąpielowym
Powierzchnia projektowanego terenu to 1 hektar. Na działce znajduje się stary dom, sad oraz dwa miejsca z podmokłym terenem. Inwestor zlecił wkomponowanie sadu w projekt, wykorzystanie podmokłych obszarów pod stawy (jeden dziki, drugi kąpielowy) oraz pozostawienie widoku z tarasu na całą działkę.
Strefa z zagajnikiem, czyli jak poprowadzić malownicze ścieżki
Dalej w głąb działki jest istniejący zagajnik brzozowy, poprzez który poprowadzone zostały ścieżki. Pomiędzy brzozami wysiana zostanie trawa znosząca zacienienie oraz ozdobne, rodzime byliny. Trawa będzie koszona tylko na szerokość ścieżki. Za zagajnikiem pozostawione zostały istniejące dzikie jeżyny. Kolejny punkt na działce to miejsce na ognisko W najniższym punkcie ogrodu znajduje się teren podmokły. Pozostawiony został w półdzikiej formie, z drewnianymi pomostami, obsadzony kwitnącymi bylinami.
Inspiracją dla rabat bylinowych był mistrz w tej dziedzinie, holenderski architekt krajobrazu Piet Oudolf. Według jego filozofii:
W prezentowanym projekcie na rabatach bylinowych mieszają się byliny (też nasze rodzime gatunki) z trawami ozdobnymi. Kwiatostany nie będą ścinane po przekwitnięciu:
Dzięki temu mamy mniej pracy przy pielęgnacji (rośliny ścinamy tylko na wiosnę), a jednocześnie zyskujemy dynamiczną, naturalną rabatę.
Autorem projektu jest Bogumiła Bulga, Studio B |