Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Wady i zalety posiadania dużego ogrodu

Wiele osób marzy o przeprowadzce do dużego domu z równie dużym ogrodem. Zalety takiego rozwiązania dla wielu wydają się oczywiste, ale o wadach rzadko myślimy, aż nie zmierzymy się z nimi osobiście. Nie ważne, jak mocno przekonujesz samego siebie, że poradzisz sobie z każdymi pojawiającymi się przeciwnościami, prędzej czy później pojawiają się u Ciebie wątpliwości do to racjonalności posiadana tak wielkiej zielonej przestrzeni.

Posiadanie własnego ogrodu daje posiadaczowi wiele zalet, o których bardzo dużo osób nie wie. Bez względu na to czy będzie to ogród warzywny czy też będzie on spełniał on rolę ogrodu do wypoczynku, z pewnością będzie to miejsce odpowiednie dla Ciebie!

Praca w ogrodzie jak i przebywanie w nim to relaks i pozwala na poradzenie sobie sobie z stresem, który towarzyszy ci w ciągu dnia. Ogrodnictwo daje mnóstwo radości i jest doskonałym lekiem dla ciała i ducha! Ponadto wiele osób uważa, że podczas wykonywania niezbędnych prac w ogrodzie, potrafi sobie ułożyć plan na dalsze działania czy też znajduje rozwiązania problemów, które pojawiły się na drodze życiowej.

Satysfakcja, kiedy ogród kwitnie, a warzywa zaczynają kiełkować, również mają bardzo pozytywny wpływ. Nie trzeba wspominać, że uprawa własnych warzyw również wiąże się z wieloma zaletami i można tutaj wymienić przede wszystkim oszczędność pieniędzy, zdrową żywność bez stosowania zbędnych ulepszaczy. Jeśli dalej zastanawiasz się, czy posiadanie ogrodu to tylko obowiązek, to z całą stanowczością można odpowiedzieć, że nie. Owszem należy wykonywać pewne prace, które pielęgnują ogród, ale on odwdzięcza się plonami oraz pięknymi kwiatami. Każdy, kto posiada swój ogród, może z całą pewnością powiedzieć, że jest to bardzo wdzięczny kawałek ziemi.

Duży ogród nie jest dla każdego!

Duże ogrody to marzenie wielu z nas. Chcemy mieć naszą własną przestrzeń, którą będziemy mogli dowolnie zagospodarować, nie przejmując się, że komuś się coś nie spodoba, chcemy móc spokojnie spędzać czas wśród zieleni i bawić się ze swoimi dziećmi lub zwierzakami domowymi. Posiadanie dużego ogrodu ma oczywiście swoje wady, ale dla wielu to zalety będą decydującym czynnikiem, który wezmą pod uwagę przy wyborze domu.

Wady dużego ogrodu

Spora przestrzeń do sprzątania

Podstawowym problemem z dużym ogrodem jest jego sprzątanie. Koszenie trawy, dbanie o krzewy czy inne rośliny, które zdecydujemy się w nim hodować to sporo roboty. Na początku możemy być pełni zapału, ale nie możemy zapomnieć, że czeka nas masa pracy zawodowej, która wykluczy nas z prac w ogrodzie w dni robocze, a z czasem nasz zapał może zupełnie wyparować, bo uświadomimy sobie, jak wiele pracy nas takie działanie kosztuje. Do tego jeśli jesteśmy sami z ogrodem, bo nasza druga połówka zajmuje się domem albo w ogóle mieszkamy sami, to prędzej czy później zupełnie stracimy chęci do regularnej pracy.

Nigdy nie wiesz, co dzieje się dalej od domu

Posiadanie dużego ogrodu to również ogromna przestrzeń, którą musimy kontrolować. Oczywiście nie zawsze jest to trudne, ale jeśli mamy sporo drzew i pewnym zakamarków nie widać z naszych okien, nie możemy być pewni, że w naszym ogrodzie nie znalazło sobie miejsca jakieś dzikie zwierzę lub domowy pupil naszych sąsiadów. Do tego sąsiedzi mogą podrzucać nam na działkę śmieci, szczególnie jeśli od któreś strony nie mamy płotu albo niechciane zwierzęta leśne mogą wdzierać się nam na posesję, jeśli mieszkamy niedaleko dzikich regionów. Im większa działka, tym większa szansa na takie wybryki.

Duże pole dla dzikich roślin

Poza tym, że w naszym ogrodzie już jest masa roślin, którymi musimy się zajmować, żeby wyglądały przyzwoicie, mogą pojawić się w nim różnego rodzaju dzikie pnącza, róże czy inni niechciani goście. Wyrywanie ich i pozbywanie się, najczęściej przez palenie albo wywożenie na kompost to masa roboty i przeważnie nie kończy się na jednorazowym starciu. Dzikie rośliny chętnie chwytają się naszego ogrodu i nie dają się łatwo wytępić. Jeśli nie wyrwiemy ich z korzeniami, to przeważnie zostajemy z nimi na kolejny sezon, a to często jest bardzo trudne. Im większy ogród, tym więcej przestrzeni mają dla siebie chwasty, a rozmnażają się bardzo szybko.

Zalety posiadania dużego ogrodu

Dużo miejsca dla ruchliwej rodziny

Duży ogród to przeważnie dużo miejsca, a nawet jeśli dziś jest zarośnięty, to kilka tygodni pracy zmieni naszą zieloną przestrzeń w prawdziwy raj dla rodziny. Możemy spokojnie zmienić część trawnika w zielone patio albo postawić gdzieś basen dmuchany dla wszystkich naszych domowników. Jeśli wolimy cień drzew, z tym też nie powinno być problemu, wystarczy kupić gotowe sadzonki i niestety poczekać chwilę, aż się przyjmą, ale z czasem nasz ogród będzie pokryty cieniem. To doskonałe miejsce na spędzanie czasu, gdy tylko pogoda nam na to pozwala. A wyjście na świeże powietrze wszystkim dobrze zrobi.

Możliwość posiadania przydomowego ogródka

Być może dla kogoś posiadanie ogrodu nie jest specjalnie istotne, ale każdy, kto mieszkał kilka lat w bloku, zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne może być dla człowieka posiadanie swojego własnego skrawka zieleni. Nie chodzi nawet o posiadanie miejsca do przesiadywania w słońcu, ale do wyciszenia się i chłonięcia samotności. Przyroda pomaga nam się odstresować i dobrze działa na naszą wyobraźnię. Kiedy nie mamy do niej dostępu, bardzo często za nią tęsknimy. Często sama świadomość tego, że za oknem czekają na nas drzewa albo przynajmniej zadbany trawnik jest wystarczająca, żeby poczuć się lepiej.

Poczucie bezpieczeństwa i posiadanie własnej przestrzeni

Duży ogród to nie tylko miejsce, gdzie możemy pobyć z przyrodą, to też własna przestrzeń, w której możemy poczuć się bezpiecznie. Posiadanie własnej przestrzeni dla wielu osób jest niesamowicie ważne. Chodzi o prywatność, której mieszkanie w bloku czy korzystanie z osiedlowego ogródka nigdy nam nie zapewni. Ogród, który z każdej strony jest osłonięty płotem i drzewami, daje nam poczucie intymności. Możemy w nim robić cokolwiek, bez strachu o ciekawskie spojrzenia, hałas dobiegający z mieszkania sąsiada czy obcych osób, które w każdym momencie mogą wejść przez furtkę i się do nas przysiąść.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Pixabay
G.T.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl