Kalina koralowa Viburnum opulus

Kalina koralowa, fot. Supertrooper - Depositphotos
Kalina koralowa (Viburnum opulus) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
59
Dekoracyjność: kwiaty, owoce
Kolor kwiatów: białe
Kwiatostan: baldach
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: kuliste
Wysokość: do 4 m
Okres kwitnienia: V, VI
Kolor owoców: czerwone
Korona: luźna, asymetryczna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: nasadzenia naturalistyczne
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Kalina koralowa (Viburnum opulus) to okazały krzew z rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae). Jego naturalne obszary występowania obejmują Azję Mniejszą i Europę, w tym także Polskę. Bywa też często uprawiany w ogrodach, jako roślina ozdobna.

Kalina koralowa jest dużym, silnie rosnącym, rozłożystym, gęstym krzewem, dorastającym nawet do ok. 3-4 m wys. (w naturze nawet do 5-6 m wys.). Roślina tworzy liczne, mocno rozgałęzione, wniesione, w górnej części przewieszające się na boki, brązowe, drewniejące pędy, gęsto pokryte sezonowymi, dużymi, klapowanymi, długoogonkowymi, ząbkowanymi na brzegach liśćmi z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem. Z wierzchu liście są zielone, gładkie i lekko błyszczące, od spodu jaśniejsze i delikatnie omszone. Jesienią pięknie przebarwiają się na szkarłatny kolor.

Oprócz liści ozdobą krzewu są też pojawiające się w maju małe, białe kwiaty, zebrane na szczytach pędów w gęste, dość duże, płaskie baldachy. Kwiaty w kwiatostanie są dwojakie: na obwodzie płonne, większe, bez pręcików i słupków, za to z dużymi, białymi płatkami, w środkowej części płodne, dużo mniejsze, z długimi pręcikami, zakończonymi pylnikami.

Po przekwitaniu kwiaty przekształcają się w bardzo dekoracyjne, kuliste, jaskrawoczerwone, błyszczące owoce, zabrane w niewielkie grona. Zwykle są ozdobą krzewu, ale czasami wykorzystuje się je też do celów kulinarnych. W postaci surowej są niejadalne, a nawet trujące (szczególnie dla dzieci), ale po przemrożeniu i odpowiednim przygotowaniu, nadają się je na przetwory.

Kalina koralowa posiada mocny i rozbudowany system korzeniowy. Tworzy też liczne odrosty korzeniowe, przez co może stać się ekspansywna, a w naturze nawet inwazyjna.

Wymagania i uprawa

Kalina koralowa to roślina łatwa w uprawie, ale jej wymagania są dość wysokie. Oczekuje słonecznego stanowiska i próchniczej, żyznej, stale lekko wilgotnej gleby, najlepiej o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Roślina dobrze znosi zanieczyszczone powietrze i jest w pełni mrozoodporna, ale nie toleruje suszy.

Ze względu na ładny, rozłożysty pokrój, najefektowniej wygląda w naturalnej formie i nie wymaga systematycznego cięcia. Jeśli jednak chcemy skorygować jej pokrój, powinniśmy przyciąć krzew po kwitnieniu.

Kalinę koralową można rozmnażać z odrostów korzeniowych i sadzonek pędowych, a gatunek także z nasion.

Zastosowanie

Kalina koralowa to bardzo dekoracyjny krzew, mogący mieć w ogrodzie wiele zastosowań. Gatunek nadaje się na luźne lub formowane, szerokie żywopłoty, natomiast jego odmiany ozdobne znakomicie sprawdzają się w kompozycjach ogrodowych z innymi krzewami np. krzewuszkami, hortensjami, budlejami, tawułami czy jaśminowcami. Ciekawsze odmiany (np. 'Roseum'), dobrze prezentują się też jako solitery.

Niektóre części kaliny mają także zastosowanie w ziołolecznictwie (wykazują działanie przeciwskurczowe, przeciwbólowe i przeciwkrwotoczne).

Wybrane odmiany

  • 'Compactum' – odm. karłowa, liście jesienią pomarańczowoczerwone, ok. 1 m wys.
  • 'Roseum' – (zdj. 4) kwiaty białe, wszystkie płonne, tworzące kwiatostan w postaci kuli, wys. 3-4 m
  • 'Park Harvest' – liście żółte, kwiaty białe, wys. ok. 3-4 m
  • 'Nanum' – odm. karłowa o kulistym pokroju, rzadko kwitnąca, wys. ok. 0,5 m


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Supertrooper, RodimovPavel/Depositphotos, Alexei_other/Pixabay, fotokon/Depositphotos

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści