Logo
Logo
45
Okazje

Kalina sztywnolistna

Rzadko spotykana u polskich ogrodach kalina sztywnolistna pochodzi z zachodnich i środkowych Chin. Wartość dekoracyjną tego ciekawego krzewu stanowią duże, zimozielone liście, płaskie kwiatostany oraz dwubarwne, kuliste owoce.

 

Kalina sztywnolistna (Viburnum rhytidophyllum) jest zimozielonym krzewem o luźnym pokroju i sztywnych, szorstkich gałęziach. W Polsce zwykle dorasta do około 3 metrów wysokości. Młode pędy pokryte są filcowatym, białym nalotem.

Podłużne, ciemnozielone liście o pomarszczonej powierzchni mają 15-20 cm długości, są grube, skórzaste, z gęstym, wełnistym kutnerem na spodzie. Zimą, w czasie mrozu, liście kaliny sztywnolistnej zwijają się w rurki, podobnie jak liście różaneczników. W rejonach o wilgotnym klimacie i łagodnych zimach liście tej rośliny utrzymują się nawet kilka lat.

W maju na krzewach kaliny sztywnolistnej rozwijają się drobne, kremowobiałe kwiaty zebrane w szerokie i płaskie podbaldachy o średnicy od 10 do 20 cm. W kwiatostanie wszystkie kwiaty są płodne, pręciki są dłuższe od płatków korony zaś znamiona słupków są czerwono-brunatne. Z końcem lipca zaczynają nierównomiernie dojrzewać niewielkie, jajowate, nieco spłaszczone owoce.

Początkowo owoce kaliny sztywnolistnej są czerwone, w pełni dojrzałe czarne, błyszczące, dlatego w trakcie dojrzewania owocostany są dwubarwne. Dojrzałe pestkowce stanowią atrakcyjne pożywienie dla ptaków. Kwiaty zawiązują się latem na szczytach pędów.

kalina sztywnolistna fot. G. Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Poznaj inne ciekawe kaliny

Uprawa i wymagania

Podobnie jak inne krzewy zimozielone uprawiane w polskim klimacie, kalina sztywnolistna wymaga miejsc osłoniętych od wiatru, zacisznych, najlepiej półcienistych. Gleba powinna być żyzna i świeża, stale wilgotna. Roślina źle znosi długotrwałą suszę oraz silne mrozy.

Krzewy, a w szczególności te egzemplarze, które rosną na stanowiskach słonecznych oraz młode okazy, należy okrywać na zimę stroiszem, agrowłókniną lub słomą. Podczas ostrych zim liście i pędy kaliny sztywnolistnej mogą częściowo przemarzać, ale po silnym wiosennym cięciu krzewy dosyć dobrze się regenerują. Roślina jest rzadko atakowana przez szkodniki.

Gdzie posadzić?

Najważniejsze walory dekoracyjne kaliny sztywnolistnej to duże zimozielone liście, płaskie kwiatostany oraz błyszczące owoce. Krzewy doskonale uzupełniają asortyment roślin o liściach zimotrwałych, nadają się do sadzenia w ogrodach przydomowych, dobrze znoszą zacienienie. Rośliny ciekawie prezentują się w zestawieniach z gatunkami krzewów o barwnych pędach oraz z bylinami.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Tagi
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu