Kalina praska Viburnum Pragense

Kalina praska Viburnum Pragense, fot. iVerde
Kalina praska (Viburnum Pragense) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
1
Dekoracyjność: kwiatostany, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, bogata w wapń, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: białe
Kwiatostan: baldach
Kwiaty: pojedyncze, drobne
Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
Pokrój: luźny, kulisty
Zapach: kwiaty
Wysokość: 2-3 m
Okres kwitnienia: V
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: szpalery, sadzona przy ogrodzeniach, miejsca eksponowane, rabaty

Kalina praska (Viburnum Pragense) to krzew zaliczany do rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae). Jest gatunkiem mieszańcowym, uzyskanym przez Josefa Vika (z tego względu nazywana czasem kaliną ‘Josef Vik’), ze skrzyżowania kaliny sztywnolistnej i pożytecznej.

Roślina dorasta do ok. 2-3 m wys., ale rośnie niezbyt szybko. Posiada luźny, szeroki, kulisty pokrój i tworzy liczne, szeroko rozgałęzione, wzniesione pędy, pokryte ciemną korą. Młode pędy są gęsto omszone i pokryte filcowym, jasnobrązowym kutnerem. Liście wyrastają na pędach w naprzeciwległych parach, układających się naprzemiennie. Są zimozielone (zimą lekko zwieszają się do dołu), długoogonkowe, lancetowate lub eliptyczne, dość smukłe, duże, całobrzegie, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące z głęboko zarysowanym unerwieniem, a od spodu matowe i pokryte jasnym, delikatnym, filcowatym kutnerem. Ze względu na głęboko zarysowane unerwienie, wierzch liści wygląda jak pokarbowany i pomarszczony.

Kalina praska kwitnie wiosną (V), wydając lekko pachnące, pięciopłatkowe, małe kwiaty z mocno wystającymi pręcikami, zbabrane na szczytach pędów w dość duże, gęste, kuliste lub spłaszczone, baldachowate kwiatostany, które dzięki wystającym pręcikom, wydają się być puszyste. Kwiaty w pąku są różowe, a po rozwinięciu kremowo-białe.

Wymagania i uprawa

Kalina praska w uprawie oczekuje słonecznego lub półcienistego, zacisznego, ciepłego stanowiska i żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej gleby, najlepiej z dodatkiem wapnia.

Krzew nie jest w pełni mrozoodporny (znosi temp. do ok. -21/-23°C) i w surowsze zimy często przemarza, dlatego poleca się uprawiać go w najcieplejszych rejonach kraju, na ciepłych, osłoniętych od wiatru stanowiskach. Młode egzemplarze przez pierwszych kilka lat uprawy warto też na zimę osłaniać np. włókniną. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli krzew przetrwa zimę, jego pąki kwiatowe mogą zostać uszkodzone przez wiosenne przymrozki, przez co w danym sezonie roślina nie rozwinie kwiatów, dlatego przed zapowiadanym, wiosennym obchodzeniem, warto zabezpieczyć roślinę np. włókniną.

Ponieważ kalina praska jest mieszańcem, powinna być rozmnażana jedynie wegetatywnie przez półzdrewniałe sadzonki pędowe.

Zastosowanie

Kalina praska w ogrodzie dobrze prezentuje się jako soliter na trawniku, ale może też tworzyć ciekawe zestawienia z innymi krzewami ozdobnymi (min. tawułami, berberysami, innymi kalinami) oraz bylinami (np. bergenie, liliowce). Ładnie wygląda także w jednogatunkowych grupach.

Bardzo ciekawie prezentują się również egzemplarze prowadzone w formie małego drzewka z rozłożystą koroną.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iVerde


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Obserwuj
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści