Kalina japońska (Viburnum plicatum) to krzew osiągający zwykle 1,5-2m wys. (przy podobnej lub nieco większej szerokości). Należy do rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae). W stanie naturalnym występuje w Chinach, Tajwanie i Japonii. W Polsce natomiast jest spotykany głównie w ogrodach.

Wytwarza liście ciemnozielone (jesienią przebarwiają się żółto i czerwono), odwrotnie jajowate o ząbkowanych brzegach. Kwiaty natomiast są białe, zebrane w duże, spłaszczone kwiatostany. Krzew występuje w dwóch formach: o kwiatach płonnych (V. plicatum f. plicatum) oraz o kwiatach płodnych (V. plicatum f. tomentosum). Kalina może kwitnąć dwukrotnie – pierwszy raz w maju i później pod koniec lata. Jesienią wytwarza czerwone owoce, które wraz z dojrzewaniem zmieniają barwę na czarną.

Uprawa kaliny japońskiej

Głównym problemem w uprawie kaliny jest jej słaba mrozoodporność. Przy silniejszych mrozach i wiosennych przymrozkach może przemarzać nawet w cieplejszych regionach Polski. Dlatego roślinę należy sadzić w miejscach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Przed nadejściem zimy warto natomiast ją osłaniać (np.: agrowłókniną) i dodatkowo ściółkować podłoże w pobliżu pnia. Optymalna gleba jest żyzna, próchniczna i lekko wilgotna o lekko kwaśnym odczynie. W czasie długotrwałych susz roślina wymaga podlewania, bowiem nie znosi niedoboru wody. Krzew warto nawozić nawozami organicznymi, np.: kompostem. Z reguły nie wymaga cięcia, poza sanitarnym, przeprowadzanym w razie potrzeby.

Kalina japońska - zastosowanie

Roślina może być uprawiana zarówno w ogrodach, jak i na balkonie lub tarasie. W uprawie pojemnikowej roślinę trzeba przenieść do chłodnego, widnego pomieszczenia przed nadejściem mrozów. Z kaliny japońskiej można tworzyć nieformowane żywopłoty, komponując ją z innymi krzewami. Krzew dobrze wygląda sadzony w wyeksponowanym miejscu jako soliter.

Kalina japońska odmiana Cascade fot. W.Baumgartner CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons
kalina japońska Viburnum plicatum var. plicatum fot. KENPEI CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons
kalina japońska Viburnum plicatum var. tomentosum fot. KENPEI CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons