Kalina japońska 'Mariesii'

kalina japońska Viburnum plicatum Mariesii fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

Kalina japońska to gatunek naturalnie występujący w Chinach, Japonii i na Tajwanie. Do Europy pierwsze krzewy przywieziono około 1865 roku. Zwracają one uwagę bardzo ciekawym, eleganckim ułożeniem gałęzi, fantastycznie prezentujących się wiosną w okresie kwitnienia, a jesienią efektownym przebarwieniem liści.

Jedną z godnych uwagi odmian tego gatunku krzewu jest 'Mariesii' – roślina o wzniesionym pokroju i efektownych, białych kwiatostanach.

Posłuchaj
00:00
10
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Kalina japońska (Viburnum plicatum) ‘Mariesii’ to jedna z najstarszych odmian tego gatunku, opisana w drugiej połowie XIX wieku przez angielskiego botanika i kolekcjonera Charlesa Mariesa, odkrywcę ponad 500 gatunków roślin, które introdukował do Wielkiej Brytanii.

Krzew ten charakteryzuje się wzniesionym, szerokim pokrojem o charakterystycznym, pagodowym ułożeniu gałęzi, tworzących z czasem wyraźne piętra. Roślina dorasta do 2 m wysokości i 3 m szerokości. Jej liście są ciemnozielone, odwrotnie jajowate, ząbkowane, od spodu delikatnie owłosione, jesienią przebarwiają się na czerwono i fioletowo.

W maju i czerwcu na krzewach kaliny japońskiej 'Mariesii' pojawiają się białe kwiaty zebrane w płaskie kwiatostany średnicy 6-10 cm. Kwiatostany są zbudowane z ozdobnych, pełniących rolę powabni kwiatów płonnych (białych) oraz niewielkich, zielonkawobiałych kwiatów płodnych.

Kwiatostany wyrastają na sztywnych osadkach wynoszących je ponad liście, są ułożone w dwóch szeregach wzdłuż pędów, tworząc niezwykle efektowny obraz w trakcie kwitnienia. Równie dekoracyjne są owoce tej odmiany, przed dojrzeniem czerwone, a po uzyskaniu dojrzałości granatowoczarne.

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Kalina japońska ‘Mariesii’ to roślina mało wymagająca, aczkolwiek najlepiej rośnie i kwitnie na glebach żyznych i lekko wilgotnych. Preferuje miejsca osłonięte, najlepiej półcieniste.

Nie jest w pełni odporna na mróz, podczas surowych zim może przemarzać. Polecana do uprawy przede wszystkim w cieplejszych, zachodnich rejonach kraju, na Dolnym Śląsku i w pasie nadmorskim.

Gdzie posadzić?

Kalina japońska ‘Mariesii’ to krzew o niezwykle pięknej architekturze, szczególnie efektowny w okresie kwitnienia oraz w czasie jesiennego przebarwiania liści.

Ze względu na oryginalny pokrój nadaje się przede wszystkim do sadzenia pojedynczo w ogrodach przydomowych oraz w zieleni osiedlowej, gdzie często panują specyficzne warunki klimatyczne i jest cieplej, niż poza miastem. Pomimo niepełnej odporności na mróz z pewnością jest warty sadzenia i szerokiego rozpowszechnienia.

  Zszp logo

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Kalina japońska Viburnum plicatum

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści